Pro i proti - co podle krajanů přinese Česku vstup do Evropské unie

01-05-2004

Patnáct let po listopadu ´89 vstupuje Česká republika do Evropské unie. I formálně tak končí izolace, do které se české země dostaly vinou totalitních režimů 20. století. Jaké ale bude skutečné postavení Čechů ve spojené Evropě? Co jim Evropská unie přinese a o co je naopak připraví? Na to se Milena Štráfeldová zeptala několika Čechů, kteří už v zemích Evropské unie žijí řadu let - našich krajanů.

Oslavy vstupu do EU, foto:ČTKOslavy vstupu do EU, foto:ČTK Za patnáct let, které Česko dělí od sametové revoluce, se změnilo mnohé. Proběhla transformace ekonomiky, totalitu nahradily demokratické procesy běžné v západních evropských zemích, prokazatelně stoupla životní úroveň. Na druhé straně soudní procesy v Česku se vlečou léta, mladé rodiny s dětmi a senioři žijí často na životním minimu a ani v mezilidských vztazích není z pohledu zvenčí vše ideální: "Já sem ráda jedu, ale mnoho věcí se mi tu nelíbí. Opravdu. Hlavně v chování lidí. Ta závist, což asi všichni víme, a taková ta rivalita,"

říká například Marta Boothe, která se už před lety provdala do Anglie.

"Já se setkávám dejme tomu jenom s určitou vrstvou Čechů, kteří jsou vynikající. V tom bych viděla naději. Doufám, že ti mladí to pochopí a že se naučí, co to znamená demokracie, že to znamená taky zodpovědnost a že pro budoucnost je také třeba něco dělat."

A podobně mluví i řada dalších krajanů, kteří kritizují českou xenofobii, rasismus, nezdvořáctví atd. Lze samozřejmě dlouho diskutovat o tom, zda se jedná o pozůstatky nedávné totality, nebo spíš o projevy české národní mentality způsobené staletími. Vždyť elity, které mohly kultivovat českou společnost, vyháněla zdejší politická situace do exilu už od Bílé hory. Podle Jany Langové z Bruselu, která v posledních letech měla příležitost pobývat s manželem služebně nejen v Belgii, ale i v Německu a Spojených státech, bude mít vstup do Evropské unie pro Čechy právě v tomto směru jednu nepopiratelnou výhodu:

Oslavy vstupu do EU v Praze, foto:ČTKOslavy vstupu do EU v Praze, foto:ČTK "Přinese rozhodně tu možnost otevřeného světa. Budeme vlastně jedna Evropa. někdy mám ale pocit, že jim postupem doby spíš ubere než přinese. Ten vstup do Evropy, alespoň jak my tu žijeme, znamená, že spousta věcí bude stát víc peněz, než na co byl člověk zvyklý." Ekonomické dopady našeho vstupu do unie si Češi začínají v širším měřítku uvědomovat teprve až v poslední době. Obávají se zdražení, které přinese například nová úprava daní z přidané hodnoty, bojí se toho, že cizinci zde budou levně skupovat půdu a nemovitosti. Alena Staňová, další Češka provdaná do Bruselu, vidí ale výhodu pro Česko právě i v hospodářských důsledcích našeho členství v unii:

"Já myslím, že přinese vstup na obrovský trh. Vzhledem k rozdílným ekonomickým úrovním to myslím může znamenat hodně. A hlavně to přinese evropské normy, které mohou být velice výhodné pro české pracující."

Lidé v Česku mají obavu i z toho, že vstup do unie přinese velký nárůst byrokracie. Na to poukazuje zejména Občanská demokratická strana i prezident Václav Klaus. Alena Staňová k tomu ale říká:

"Pokud vím, tak byrokracie u nás vždycky existovala, ona bude existovat všude a vždycky. Tady se jedná o přechod mezi administrativou naší a evropskou. Prostě to jsou dva systémy, které se smíchají, tak je v tom samozřejmě nepořádek. Ale to se za rok, za dva roky vyčistí. Já si myslím, že to pak bude jiné. Tím nechci tvrdit, že Evropa nemá problémy, ale kdo je nemá."

Lidé v Česku mají obavu z nárůstu byrokracie v Unii, foto: Evropská komiseLidé v Česku mají obavu z nárůstu byrokracie v Unii, foto: Evropská komise Vstup do Evropské unie by se ale podle Jany Langové měl projevit především v tom, že Češi postupem doby změní postoj k sobě samým:

"Začnou být možná víc hrdí na svoji českou zem. Já i můj muž jsme vyšli ze socialistického Československa, studovali jsme v socialistickém Československu, a když jsme sem přišli, mysleli jsme si, že všechno, co je na západě, je samozřejmě lepší a bělejší. Člověk na tu svoji zemi nebyl dostatečně hrdý. Teď rok po roce zjišťujeme, že je spousta věcí, které tady nefungují, nebo fungují jinak a hůř než u nás, dokonce někdy hůř než v socialistickém Československu. Tak mám někdy pocit, že jsem mnohem hrdější na svoji republiku, než jsem byla předtím." A na závěr ještě jeden pohled zvenčí - tentokrát od člověka, který sice není původem Čech, k české historii, kultuře i mentalitě má ale velmi blízko. George Schmalzried se s Češkou oženil už před dvěma desítkami let. Co tedy podle něj Čechům přinese členství v Evropské unii?

"Já doufám, že to přinese vědomí, že každý národ může překročit hranice národnosti a může sice dál pokračovat ve své kultuře a ve svém jazyku, ale vedle toho zhodnotit svou roli jako člen Evropy a dále světa. Já jsem vyrostl v Americe, bydlel jsem tam víc než třicet let, teď víc než dvacet let bydlím v Evropě a myslím, že to, že mám tu možnost bydlet v Evropě, to je bohatství. Já to cítím, protože mám strašně rád různé kultury, různé národy, různé řeči a ty možnosti."

01-05-2004