Letní filmová škola přilákala tisíce diváků

Foto: David Kumermann

V sobotu skončil v Uherském Hradišti 38. ročník Letní filmové školy. Filmoví fanoušci si tak mohli užít nejen kvalitní filmy, ale i vynikající atmosféru, skvělé počasí a dobré víno. Filmy se promítaly na místech po celém Hradišti, návštěvníci festivalu tedy mohli poznat malebné městečko zblízka. Oblíbili si zejména kavárny na pěší zóně nebo travnaté parčíky u kina Hvězda, hlavního kina festivalu. Tam trávili čas povídáním s přáteli nebo se scházeli s lidmi, které už dlouho neviděli. Festival v Uherském Hradišti je totiž pověstný tím, že na něm potkáte své staré známé i hvězdy světového formátu, které si se sklenkou moravského vína ledabyle přisednou k vedlejšímu stolku v kavárně.

Například kapela s filmovým jménem Kieslowski vytvořila hudbu k němému americkému filmu On, přešťastný mužíček. Kromě hereckého umění Harolda Lloyda si tak diváci mohli vychutnat i živý hudební doprovod, který byl této celovečerní veselohře ušit přímo na míru. A jedinečných zážitků bylo v Uherském Hradišti více. K těm neveselým patřily snímky ze sekce věnované 70. výročí atentátu na Heydricha, a to včetně autentických záběrů, které natočili sami nacisté při likvidaci obce Lidice. Z těch příjemnějších to pak byly americké filmy ze 70.let, které byly původně určené výhradně pro černošské publikum. Filmy tohoto žánru se souhrnně nazývají blaxploitation a na festivalu se představily jako tzv. půlnoční delikatesy. Co bylo na letošní škole výjimečného a na jaké filmařské hvězdy se mohli diváci těšit tento rok, nám prozradila programová ředitelka festivalu Iva Hejlíčková.

Iva Hejlíčková
„Já myslím, že filmová škola je jiná každý rok, protože každý rok se sejde jiná sestava filmů, od toho se odvodí jiní hosté a často to počítáme podle počasí. Já myslím, že letošní škola je zatím báječná, tak snad to dobře dopadne i dál.“

A největší perly letošní školy?

Carlos Saura,  foto: Marek Malušek
„Já myslím, že tady celý štáb úplně okouzlil Carlos Saura a velmi podobně na tom je Abbás Kiarostamí, ten je takový šťastně samostatný, příjemný, vyrovnaný, a už i pan režisér Szabó, který má zdravotní potíže, si tady zvyknul, aklimatizoval se a je nadšený, kolik chodí mladých lidí do kina, A když vidíte někoho, jako je István Szabó, že je nadšený a že ho baví s těmi mladými lidmi mluvit, tak to je největší odměna ze všech.“

István Szabó,  foto: David Kumermann
Světově známý režisér István Szabó přijel do Hradiště z Maďarska, stejně jako jeho mladý režisérský kolega Bence Fliegauf. Szabó pak představil divákům jak své starší snímky, tak i nejnovější film Za zavřenými dveřmi, který si získal velký divácký ohlas. Íránský režisér Abbás Kiarostamí mimo jiné uvedl i svůj snímek Chuť třešní, který dostal Zlatou palmu na festivalu v Cannes. Z českých tvůrců a herců do Uherského Hradiště přijel například Ondřej Vetchý. Ten hrál hlavní roli ve filmu 7 dní hříchu, který si v Hradišti odbyl svoji předpremiéru. Ondřej Vetchý spolu s režisérem Jurajem Nvotou představili také nový film Konfident, v němž Vetchý hraje sadistického estébáka. Po filmu čekala diváky i živá beseda s tvůrci.

Ondřej Vetchý,  foto: Marek Malušek
Ondřej Vetchý:„Co se týče tohoto, já myslím, že ho vedla ta slepá víra, ta ideologie, že tomu věřil..On je fanatik a machiavelista, kterému to dělá dokonce radost. Myslím si, že kdyby v Hradišti pracoval v té věznici v 50. letech, tak by si velmi užil a myslím si, že bychom se o něm třeba učili.“

Juraj Nvota: „Já myslím, že to krásně strukturovali i s Honzou Budařem.“

'Konfident'
Onřej Vetchý: „Já jen doplním, že my jsme se s panem Budařem znali málo, ale soužití na pozadí tohoto filmu z nás vytvořilo přátele na život a na smrt a to jsme byli estébáci jenom měsíc. Kdybychom byli estébáci třeba rok, tak pro sebe budeme umírat rádi.“

Pohodovou atmosféru festivalu v Uherském Hradišti však netvořily jen pozvané filmařské hvězdy, ale také jeho návštěvníci. Těch jsem se zeptala na jejich dojmy. „Tady na tom v porovnání s ostatními festivaly je ta atmosféra i dobrá cenová dostupnost, protože nikde jinde si člověk nekoupí chleba se sádlem za patnáct korun, když má po ránu hlad, což je takové hodně osobité. A hlavně se tady promítají staré filmy a retrospektivy, což je taky málo k vidění, protože tím, že je to nesoutěžní festival, se tady dají najít hodně dobré věci, které by člověk jinak na plátně neviděl a na plátně teprve filmy dostávají ten správný rozměr.“

Foto: David Kumermann
„Líbí se mi filmy, které jsem si vybrala, i ty včerejší i ty dnešní zatím. Jsem tady jenom na dva dny, ale trochu mě štve, že je tady míň lidí než třeba minulý rok, že je tady míň známých.“

„Mně se taky zatím líbily ty filmy, nejlepší byl včera ráno ten ruský. Jinak to vidím podobně, letos tady nemáme tolik známých a dřív tady vždycky posedávalo spoustu lidí na trávníku a teď je jich tu míň, takže mi připadá, že atmosféra trošku upadla.“

„Zatím jsem byl na skoro všech českých filmech, letos byl dobrý výběr a bylo to super. Dům byl určitě skvělý a Příliš mladá noc. Asi nejvíc se mi tady líbí ty hodně staré filmy, nejlépe jedny z prvních. Líbilo se mi třeba i Musíme si promluvit o Kevinovi a taky mi přišly docela zábavné třeba Oči bez tváře.“

Foto: Marek Malušek
„Nejlepší na festivalu v Uherském Hradišti je bezesporu atmosféra, protože tady člověk potká spoustu lidí, které dlouho neviděl, a díky tomu, že je to na relativně malém prostoru, ty lidi potkáváte opravdu často.“

„Jsou to vlastně takové malé moravské Benátky, i s tím festivalem. Dobře se tu korzuje, dobře se tu žije na ten týden a je tu spousta dobrých filmů.“

Kromě kvalitních filmů nabídlo Uherské Hradiště svým návštěvníkům také spoustu hospůdek a kaváren k posezení. Jednou z nejznámějších je pak literární kavárna na náměstí. A kdo do této oblíbené kavárny z hostů i návštěvníků festivalu zavítal letos?

Foto: David Kumermann
„Do naší literární kavárny v Uherském Hradišti zavítali například filmový režisér Šulík ze Slovenska nebo divadelní režisér Pitínský, dramaturg Jan Gogola starší nebo například Vašek Havelka, který dělal hudební dramaturgii na filmové letní škole, Karel Cudlín, fotograf, Vojta Dukát, Pavel Dias, fotograf nebo Jaroslav Rudiš, spisovatel a spousta dalších známých osobností...Jiří Dědeček se svou ženou Brdečkovou a tak dále a tak dále.“

Foto: Marek Malušek
Návštěvníci se mohli těšit také z bohatého doprovodného programu. V Hradišti vystoupila například Iva Bittová, Lenka Dusilová nebo skupiny Midi lidi a Traband. Zkrátka nepřišli ani milovníci divadla. Diváci mohli také zhlédnout tradiční fotbalové utkání mezi týmem pořadatelů festivalu a týmem pozvaných hostů. Předáním cen v kině Hvězda byl pak slavnostně zakončen další ročník letní filmové školy, která se tento rok konala od 21. do 28. července.