Rok 2004 ukáže, zda platí: "Co Čech, to muzikant."

07-01-2004

První kulturní rubrika v roce 2004 patří ministrovi kultury Pavlu Dostálovi. Podle něj Češi mohou během následujícího roku upoutat pozornost Evropy svojí hudbou.

"Co Čech, to muzikant," říká se s oblibou. A že to platí, chce dokázat během následujícího roku ministerstvo kultury. Tento rok budeme vstupovat do EU, ale i slavit sto let od úmrtí Antonína Dvořáka a 150. výročí narození Leoše Janáčka. Jsme velkým národem hudby, tvrdí ministr kultury Pavel Dostál a jmenuje důvody, proč má cenu se právě letos prezentovat v Evropě jako muzikanti.

"V roce 2004 jsou významná výročí českých skladatelů, to je první důvod. Druhý je pak vstup do EU, protože se domnívám, že Evropu nebude zajímat, kolik se v ČR vyrábí kyseliny sírové, ale spíš jaká je naše kultura. Ta o nás vypovídá nejvíce. Hudba je nejlepším komunikačním prostředkem, protože slovo nehraje žádnou roli, je tou nejlepší prezentací v Evropě a světě."

České snyČeské sny Největší akcí v zahraničí má být festival České sny, který obsahuje stovku akcí ve 14 zemích. O projektu Česká hudba 2004 budeme v průběhu roku mluvit ještě mnohokrát. Je začátek roku, jaké jsou tedy novoroční předsevzetí ministra kultury Pavla Dostála?

"Já si nedávám předsevzetí ani jako člověk, ani jako ministr. Jen bych nerad umřel."

Jaké má ministerstvo kultury plány na příští rok kromě již zmíněného projektu Česká hudba 2004?

"V příštím roce bude velkou událostí ruská sezóna v České republice, protože po jakémsi období vzájemné ignorace jsme široce otevřeli brány v tomto smyslu. Podařila se nám, myslím, velice špičková věc. To jest, že do ČR přijede na podzim, na ukončení ruské kulturní sezóny, Bolšoj těatr s Labutím jezerem a Louskáčkem, což tady nebylo od roku 1922."

Co se podle vás nejlépe podařilo během minulého roku?

"Pro mě je nejdůležitější to, že na rozdíl od ostatních ministrů se mi nesáhlo na rozpočet. V rámci reformy veřejných financí mi nebyl snižován zdroj ze státního rozpočtu. A samozřejmě jsou to stovky akcí, které by se nepodařilo uskutečnit bez pomoci ministerstva. To je nejlepší zpráva, že ministerstvo má smysl. Nějaké ty zkazky o tom, že ministerstvo kultury je nepotřebné, tak argumentem na obhajobu je naše výroční zpráva, kde se píše, na čem všem se ministerstvo podílelo. Kritici by se měli s tímto seznámit před tím, než začnou kritizovat."

Proč má být následující rok propagací české hudby? Nebylo by lepší vybrat ze všech kulturních odvětví to nejlepší a to světu nabídnout?

"Prvním důvodem jsou již zmíněná výročí slavných českých skladatelů. ,Když jsme rok české hudby připravovali, netušili jsme, kdy a jestli vůbec vstoupíme do EU, jak dopadne referendum. Chtěli jsme rok 2004 vzít za základ, protože budeme vzpomínat na lidi, kterým můžeme poděkovat, že česká hudba je ve světě pojmem."

07-01-2004