ČR se už pojedenácté stane dějištěm "Dnů evropského filmu"

Česká republika bude letos už pojedenácté dějištěm "Dnů evropského filmu", které se uskuteční od 11. do 21. března v Praze a od 22. do 30. března v Brně. Záštitu nad nimi převzali primátoři obou měst. O reprezentativní a ve světě ojedinělé přehlídce evropské kinematografie blíže informuje Evelina Himalová.

Pořadateli jsou - jako už tradičně - velvyslanectví a kulturní instituty současných a budoucích členských zemí Evropské unie v Praze, Delegace Evropské komise v České republice, Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury České republiky. Akce, jak s vděčností konstatuje ředitelka festivalu Eva Kačerová, má podporu i českého ministerstva zahraničí, konkrétně Sekce komunikací a Odboru kulturních a krajanských vztahů.

"Ano, Ministerstvo zahraničních věcí nám velice pomáhá."

Cílem přehlídky, která letos nabídne divákům 43 celovečerních a 16 krátkých snímků, z nich 18 koprodukčních, reprezentujících tvorbu 29 zemí, včetně tří mimoevropských, je podle Kačerové...

"...seznámit české diváky alespoň s malou ukázkou toho nejnovějšího, co se v evropské filmové kuchyni uvařilo za uplynulá léta. A ačkoli situace v českých kinech je čím dál lepší, pokud jde o nabídku evropských filmů, stále si myslíme, že tento festival má svoje opodstatnění. Jsme pyšní, že většina těch filmů - asi tři čtvrtiny - přichází již ověnčena významnými národními a mezinárodními kinematografickými cenami. Finský film "Jízdenka do Mombasy" ("Menolippu Mombasaan") má na svém kontě tolik cen, že se jejich výčet dokonce ani nevešel do našeho festivalového katalogu! Potom asi diváci budou velmi zvědavi na nizozemský film "Dvojčata" ("De Tweeling", letos nominovaný na Oscara v kategorii "zahraniční film" - pozn. red.) a filmy, které opravdu hned tak na českých plátnech neuvidí: z těch takzvaných malých kinematografií, jako je Estonsko, Litevsko, Lotyšsko atd. Myslím, že je ten výběr hodně pestrý, jak pokud jde o ty země účastnící se, tak pokud jde o žánry."

Řady projekcí, jak dále zmínila ředitelka festivalu, se zahraniční filmaři osobně zúčastní.

Eva Kačerová
"Budou to samozřejmě hosté k zahajovacímu a zakončovacímu filmu. Ten první je francouzský film 'Má kamera a já' ("Ma camera et moi"), který uvede jeho režisér Christophe Loizillon, a závěrečným filmem bude norsko-švédská koprodukce 'Povídky z kuchyně' ("Salmer fra kjokkenet"); ten přijede představit režisér Bent Hamer. Mezi další hosty patří například Richard Jobson k britskému filmu 'Šestnáct let s alkoholem' ("Sixteen Years of Alcohol") nebo rakouská režisérka Ruth Mader se svým velice oceňovaným debutem 'Boj' ("Struggle"). Čekáme i Pietera Verhoeffa s nizozemským filmem 'Nynke' ("Nynke"), Emily Youngovou s 'Polibkem životu' ("Kiss of Life"), která právě dostala významnou cenu Bafta (2004 - pozn. red.), a ze Slovenska přijede režisérka Zita Furková se svým novým filmem 'Podzimní /zato/ silná láska' ("Jesenná /zato/ silná láska") a přiveze s sebou i herce - Jozefa Vajdu a Ester Geislerovou. Z Bulharska by měli přijet dva režiséři - Ivan Nichev s 'Cestou do Jeruzaléma' ("Patuvane kam Erusalim") a Teddy Moskov s 'Rapsodií v bílém' ("Rapsodia v bjalo")".

Jediný snímek, který bude reprezentovat domácí tvorbu - film "Nuda v Brně", také už ověnčený několika významnými cenami, představí na 11. ročníku "Dnů evropského filmu" jeho producent Čestmír Kopecký.

A jak uvedla Eva Kačerová závěrem, po skončení festivalu v Praze a v Brně se jeho takzvané "Ozvěny" přenesou ještě do Olomouce, Chebu a Plzně. Nutno také připomenout, že přehlídku doprovodí besedy u kulatého stolu, workshopy, a především oblíbená specialita - filmový "Maraton". Toto celonoční víkendové promítání bloku tří až čtyř filmů pro nenasycené fanoušky převážně z řad cizinců žijících v České republice se letos uskuteční hned dvakrát; vzrůstá totiž zájem i u českých diváků o tyto jediné projekce, na kterých se netlumočí do češtiny - všechny jsou uváděny v angličtině nebo s anglickými titulky, což je dobrá vizitka také toho, že s jazykovými znalostmi jsme na tom u nás rok od roku lepe.