Festival hudebního divadla

festival_hudebniho_divadla.jpg

Pohostinským představením Čajkovského "Evžena Oněgina", které přivezlo do Prahy Městské divadlo z Ústí nad Labem, a kontroverzní, ale diváky velice příznivě přijatou plzeňskou inscenací Smetanovy "Prodané nevěsty" v režii mladého absolventa Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Daniela Balatky, pokračoval v minulých dnech na scéně pražského Národního divadla 6. ročník Festivalu hudebního divadla. Informuje Evelina Himalová.

Festival, který patří od roku 1993 k nejvýznamnějším akcím Jednoty hudebního divadla, dobrovolného, nezávislého občanského sdružení umělců, teoretiků, kritiků, pedagogů a všech dalších profesně spojených s hudebním divadlem, začal v polovině ledna a skončí 5. března. Uzavře jej operní galakoncert, který zaznamená Česká televize. Budou se při něm předávat čestná ocenění nejlepších výkonů, takzvané "Libušky". O tom, co je smyslem přehlídky, konané každé dva roky, její ředitelka Lenka Šaldová Radiu Praha řekla:

"Festival přináší takovou možnost srovnat si úroveň Národního divadla a scén ostatních, úroveň všech souborů, a zároveň samozřejmě nabízí možnost rozšířit repertoár pražských scén na ty dva měsíce o mnoho titulů dalších. Objevují se pravidelně tituly, které se vlastně u nás moc nehrají, třeba Slezské divadlo Opava přiveze Verdiho 'Loupežníky', a vedle toho potom jsou díla, která se docela běžně hrají, ale je vidět, jak je dělají různá divadla - třeba 'Rigoletto', 'Eugen Oněgin', 'Macbeth', 'Prodaná nevěsta', což je, myslím, obzvlášť s Národním divadlem, zajímavé srovnání. Teď nově se nám objevuje v repertoáru 'Jakobín', protože jsme měli mít původně dvě 'Káti Kabanové', bohužel z Brna to nedopadlo, takže budeme mít 'Káťu Kabanovou' z Ostravy, a koncem února 'Jakobína' brněnského. Bylo by pěkné konfrontovat naši situaci i s nějakými zahraničními soubory. To bohužel zatím se nedaří z jednoduchého důvodu: Každé hostování zahraničního divadla je totiž velmi drahé, a tento festival může existovat jen díky tomu, že ta divadla doma jsou velmi vstřícná, a vlastně přijíždějí za podmínek nekomerčních. Cílem festivalu také mimo jiné je samozřejmě upozornit na nějaké významné výkony, a proto se na závěrečném dni udělují čestné 'Libušky'. Jednu uděluje porota kritiků - Cenu za nejlepší inscenaci, porota emeritních sólistů Národního divadla Cenu za nejlepší výkon v hlavní a ve vedlejší roli, a potom jsou ještě dvě - od laické poroty a ředitelky festivalu. Letos k nim přibyla novinka, protože od roku 1999 se festivalu účastní i umělecké školy, chceme jim také nabídnout možnost ocenit jeden výkon, a proto udělíme Čestný diplom. Toto ocenění udělí výbor Jednoty hudebního divadla."