Češi se loučí s Ivanem Hlinkou

24-08-2004

Česká republika se loučí s hokejovým hráčem a slavným trenérem Ivanem Hlinkou. Minulý týden tragicky zahynul při autonehodě u Karlových Varů. Pro vzpomínku na Ivana Hlinku jsme využili pořadu sportovního redaktora Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Aleše Pospíchala.

Ivan Hlinka při oslavách vítězství českých hokejistů na ZOH v Naganu, foto: ČTKIvan Hlinka při oslavách vítězství českých hokejistů na ZOH v Naganu, foto: ČTK Ivan Hlinka se narodil v Mostu a už v 16 letech se objevil v dresu Litvínova v nejvyšší domácí soutěži. V pouhých dvaceti se stal kapitánem mužstva. V roce 1970 si našel cestu do československé reprezentace a byl tak u zlaté etapy československého hokeje v 70. letech. Ivan Hlinka neimponoval jenom pamětníkům, kteří zažili jeho jedenáctiletou kariéru v reprezentačním dresu. I jako trenér se později podepsal pod mnohé úspěchy československého a českého hokeje:

"Jsem od narození optimista. Trenér musí být optimista, jinak není dobrý trenér, protože jeho pesimismus se přenáší i na mužstvo."

Češi si Ivana Hlinku pamatují hlavně jako trenéra, který dovedl jejich reprezentaci k vítězství ve slavném finále olympijského turnaje 1998 v Naganu. Útočník Martin Ručinský tenkrát po utkání o vítězství řekl:

"Myslím, že mi to dojde až za pár dní, až se to všechno uklidní. Zlatou medaili mám na krku, to je hlavní, v životě ji nikomu nedám. Dneska jsem nejšťastnější člověk na světě. Splnil se mi velký sen, myslím, že je to největší úspěch mé kariéry."

Litvínov, foto: ČTKLitvínov, foto: ČTK Olympijským triumfem tehdy žil celý národ, například i v průběhu finálového zápasu na Staroměstském náměstí. Hokejistům ke zlatu blahopřál i prezident Václav Havel:

"Raduji se z toho spolu se všemi spoluobčany. Před chvílí jsem mluvil po telefonu s Dominikem Haškem. Říkal jsem mu, že tady všichni volají Hašek na Hrad, takže se těším, že mě tam vystřídá. On říkal, ať tam ještě setrvám, že on chce ještě hrát hokej."

Čeští hokejisté jsou ze stráty hokejové hvězdy zdrceni. Pokračuje osobní trenér Jaromíra Jágra Marián Jelínek:

Vladimír Růžička, foto: ČTKVladimír Růžička, foto: ČTK "V mnoha věcech mi byl Ivan Hlinka vzorem nejen z hlediska pracovního, ale i z hlediska lidského, protože kolem sebe dokázal šířit optimismus. Nikdy jsem ho neviděl zatrpklého, nikdy jsem ho neviděl naštvaného, když se rozčílil, za pár minut byla zase veselý, to se mi na lidech líbí. Někdy s tím měl malinko problémy, ale kdo ho poznal, tak zjistil, že je to právě upřímnost, které si člověk u něj vždycky cenil."

Málokterý trenér měl u hráčů působících v zámoří takové renomé jako Ivan Hlinka. Proto si také po svém letošním návratu k reprezentaci mohl dovolit nominovat na světový pohár hráče, se kterými si předtím ani na tohle téma nepovídal:

"Rozhodl jsem se takhle, přestože hráči jsou po mistrovství světa trochu zklamaní, nemají chuť do hokeje. Já ale věřím, že všichni, kteří jsou nominováni, se budou na hru těšit."

Český reprezentant Martin Ručinský po tragické smrti Ivana Hlinky uvedl:

"Je momentálně těžké soustředit se na hokej, pro mě to byla strašná tragédie, pořád se z toho nemůžu dostat. Znal jsem Ivana Hlinku od svých pěti let. Dá se říci, že to byl takový můj druhý táta. Dal mi hodně rad ve všech směrech. Ale život jde dál a my jsme se světový pohár rozhodli hrát. Myslím, že Ivanovo přání by to bylo, on se na něj velice těšil."

Českou reprezentaci pro světový pohár teď vede kapitán zlatého týmu z Nagana Vladimír Růžička.

24-08-2004