České hotely přecházejí na jednotnou klasifikaci

13-01-2004

Českou republiku navštíví každoročně miliony turistů z celého světa. Často se však stává, že si z pobytu odvážejí smíšené dojmy. Nejvíce si stěžují na to, že úroveň ubytování neodpovídá standartu, a na který jsou zvyklí a který jim slibovala kategorie hotelu. To by se však mělo změnit. Od nového roku platí v této oblasti nová pravidla. Více v rubrice Jaromíra Marka.

Hotel Intercontinental v PrazeHotel Intercontinental v Praze Jen v loňském roce navštívily ČR čtyři a půl milionů lidí z celého světa. Velká většina z nich stráví vždy v Česku alespoň jednu noc. Mnohdy je však čeká nepříjemné překvapení. Úroveň hotelu a jeho služeb často neodpovídá počtu hvězdiček. Byť jde třeba o tříhvězdičkový hotel, není zde standard, na který jsou zvyklí odjinud. Že se nejedná o výjimečné případy potvrzuje i Zuzana Ondrůjová, která pracuje jako průvodkyně.

"V cestovním ruchu pracuji deset let, provázím skupiny španělských turistů. To, co zmiňujete je pravda. K rozčarování dochází často, i když situace se zlepšuje. Problémy jsou s kategorizací hotelů. S těmi čtyřhvězdičkovými většinou žádné problémy nejsou, ovšem úroveň tříhvězdičkových hotelů je různá a lidé jsou často zklamaní. Nejsou tak spokojení, jak by mohli být a je to škoda."

Tímto problémem se dlouhou dobu nikdo nezabýval. Po řadě roků však dochází ke změně. Dvě největší profesní sdružení, Sdružení podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu a Česká národní federace hotelů a restaurací, vytvořila jednotnou klasifikaci všech ubytovacích zařízení, která platí od 1. ledna letošního roku. Jaké jsou tedy nové kategorie ubytovacích zařízení? Více prezidentka Sdružení podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu, Miroslava Luprichová.

"Klasifikace ubytovacích zařízení, první po roce 1989, rozděluje všechny provozovny na čtyři kategorie: hotel, hotel garni, penzion a motel, každá kategorie má pět tříd, které jsou vyjádřeny hvězdičkami. Vydali jsme směrnice, které stanovují jednotlivé klasifikační znaky, které musí daná kategorie a třída splňovat. Ubytovatel sám posoudí, kam patří jeho provozovna a zjistí si, zda všechny náležitosti splňuje. Pokud ano, dostane požadované ohodnocení, pokud ne, musí zajistit nápravu nebo klesne o jednu nebo více hvězdiček níže."

Klasifikace ubytovacích zařízení není pro majitele a provozovatele povinná, záleží jen na nich, zda procedurou projdou a do systému se zapojí. Podle autorů projektu je k tomu přinutí konkurenční prostředí.

"Vše je na bázi dobrovolnosti a chceme, aby to tak i zůstalo. Každý se může rozhodnout, zda tento certifikační proces podstoupí, či nikoli. Máme k tomu pobídky. Tuto klasifikaci vytvořila dvě největší oborová sdružení ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu-Czechtourism a ministerstvem pro místní rozvoj a tyto instituce budou podporovat jen zařízení certifikovaná. V současnosti platí živnostenský zákon, podle kterého musí každý provozovatel označit kategorii svého zařízení. Nikde se ale už neříká, jaká jsou kriteria. Když třeba provozovatel označí svůj hotel, podle svého pocitu, např. čtyřmi hvězdami, splnil literu zákona. Když se na to zahraniční cestovní kanceláře spolehnou, může dojít k tomu, že ubytují hosty a ti zjistí, že označení neodpovídá skutečnosti. Když se to nyní stane u certifikovaného ubytovatele, je postižen. Buď zjedná nápravu nebo mu kontrolní komise odebere licenci."

Nebylo by výhodnější, kdyby klasifikace byla povinná, např. jako součást živnostenského zákona?

"To nechceme. Chceme, aby celý proces byl v rukou profesních sdružení. Navíc, ubytovací zařízení jsou v soukromých rukou a nelze jim nic nařizovat. Na druhé straně, ubytovací zařízení, která jsou dobrá nemají důvod se nenechat ocertifikovat."

Zavedení jednotné klasifikace českých ubytovacích zařízeních by mělo především zahraničním turistům a cestovním kancelářím ulehčit výběr. I cizinec by měl okamžitě vědět, co může a nemůže v daném hotelu čekat. Více prezident České národní federace hotelů a restaurací Roman Vacho.

"Národní federace vycházela ze zahraničních zkušeností. Naše klasifikace odpovídá světovým zvyklostem. Proto jsme tyto klasifikační znaky stanovili. Náš vstup do EU musí vytvořit i průhledné prostředí pro zahraniční klienty, abychom se stali bezpečnou a průhlednou zemí. Pokud si zahraniční turista vybere hotel označený jednotnou oficiální klasifikací, nebude zklamán. Klasifikace odpovídá evropskému kulturnímu dědictví ubytovacích služeb, vycházeli jsme z toho, co je v Evropě obvyklé."

13-01-2004