Marvanová: Slibu voličů jsem se nechtěla zpronevěřit

Hana Marvanová, Foto: ČTK

Ženou o které se mluví je posledních několik dní Hana Marvanová, žena, která svým pátečním hlasováním v Poslanecké sněmovně de facto vyvolala současnou vládní krizi. Jak hodnotit její postoj? Na tuto otázku hledá odpověď rubrika Jaromíra Marka.

Hana Marvanová,  Foto: ČTK
Na úvod si připomeňme několik faktů. Většinová vláda premiéra Vladimíra Špidly se po pouhých dvou měsících existence rozpadá. Důvodem vládní krize je to, že dosavadní koalice ČSSD, lidovců a Unie svobody nedokázala v pátek ve sněmovně prosadit zvýšení daní, takzvaný povodňový balíček. K úspěchu chyběl jediný hlas.

Protože se poslanec sociální demokracie Jan Kavan, který předsedal Valnému shromáždění OSN v New Yorku, hlasování ve sněmovně neúčastnil, o vládním návrhu na zvýšení daní rozhodla Hana Marvanová. Oproti koaliční dohodě hlasovala proti. Co ji k tomu vedlo?

"Vzpomeňme si, že těsně před volbami zveřejnila Koalice pět nepřekročitelných principů a mezi ně patří nejen vstup do EU, ale i nižší daně. Chápu, že to může někdo kritizovat, ale já nedokážu osobně popřít volební slib, který jsem dala. Na základě tohoto slibu mně a Koalici občané volili. Obracela se na mně celá řada voličů a dovolávali se našeho slibu, že nepodpoříme zvyšování daní."

Vladimír Špidla,  Foto: ČTK
Dlužno dodat, že Hana Marvanová, která byla volebním lídrem Koalice v Praze byla vždy političkou velmi populární. V červnových volbách získala čtvrtý největší počet preferenčních hlasů vůbec, osobní důvěru jí dalo přes jedenadvacet tisíc voličů.

Přesto, úřadující předseda Unie Svobody, Ivan Pilip, který nyní patří k jejím největším kritikům, ji vyzval, aby svůj mandát složila. Proč?

"Její ohled na voliče je správný. Vysoký počet preferenčních hlasů je cenný, ale my jako Unie svobody jako politická strana máme ve sněmovně deset poslanců ze dvou set. Mně se v tom balíčku taky řada věcí nelíbí a kdyby jsme jej psali my, vypadal by jinak. Ale zvažme sílu našich hlasů. A věřte, že mezi sociálními demokraty byla rovněž řada poslanců, kteří upozorňovali na to, že hodlali zvýšit platy učitelům a zvýšit nemocenskou a také se to kvůli povodňovému balíčku nezrealizuje. Ten zákon byl kompromis. Hana Marvanová ovšem říká, kompromis, který nebyl uzavřen osobně se mnou neplatí. Protože politika je týmová věc, naši partneři ze sociální demokracie se nás budou ptát: kolik poslanců má Unie svobody deset nebo devět? A já teď musím, bohužel, odpovědět, že pouze devět!"

Ivan Pilip a Petr Mareš,  Foto: ČTK
Jaké pohnutky vedly Hanu Marvanovou k jejímu rozhodnutí, ví jen ona sama. Komentátoři vlivných deníků se pomyslně rozdělili na dva tábory. Jedni ji označují za "ušlechtilou bojovnici", která, jakožto zachránkyně liberálů, nebyla ochotna překousnout ryze socialistický program. Druzí na ni hledí jako na "hysterickou husu", která se nechala zvolit do křesla místopředsedkyně sněmovny a věděla dopředu, s kým uzavírá spojenectví. Když zůstala osamocena, spustila povyk. Kde je pravda? Těžko říci.

Většina komentátorů i politiků se shoduje na jednom. Hana Marvanová vypustila džina z láhve a důsledky zatím nedokáže nikdo předpovědět. Více Ivan Pilip.

"Hana Marvanová nedomyslela dosah svých kroků, že posunuje situaci na politické scéně. Situace v ČSSD je křehká, ale určiá její část řekla: zkusme se obejít bez komunistů, bez opoziční smlouvy. Pojďme do toho s Koalicí a KDU-ČSL. Ozývaly se ale i hlasy: pojďme do toho s komunisty, s ODS. S Unií svobody se nedá vyjednávat. Tato skupina nyní dostala klacek do ruky. Hana Marvanová oživila levou frakci sociálních demokratů, oživila Zemana, vyvedla z krize ODS. A jestliže dnes zabránila marginální zvýšení daně z nějakých 32 na 35%, ale příště přijde vláda s tím, že komunisté chtějí zvýšení na 40% a budou mít díky Marvanové faktický podíl na moci. To všechno bylo způsobeno špatným krokem Hany Marvanové."

Václav avel a členové vládní koalice,  Foto: ČTK
A co na to Hana Marvanová?

"S tím nesouhlasím. Je mi líto progresivních členů ČSSD, je-li ta situace tam takto dramatická, ale nemůžu řešit problémy sociální demokracie. Musím brát ohled na naše voliče, bojím se, že když US bude takto popírat svůj program, bojím se, že unii už nikdo příště volit nebude."

Zrada nebo věrnost? Zásadovost nebo naivismus? Co z toho bylo v pozadí rozhodnutí Hany Marvanové ? Na tuto otázku si musí odpovědět každý sám. Faktem ale je, že i premiér Vladimír Špidla, který označil chování Hany Marvanové jako infantilní, nejednal příliš dospěle. Jeho reakce na první důležitou vládní prohru byla zbytečně hysterická. A jak hodnotí její krok občané? Podle průzkumu veřejného mínění souhlasí s jejím odmítnutím zvýšení daní 62 % lidí.