"Nechtěl jsem se smířit s tím, že o některých věcech nesmím hovořit,"říká Jan Kasl

Jan Kasl

Jan Kasl je bývalý primátor hlavního města Prahy a bývalý člen Občanské demokratické strany. Zhruba před rokem z čista jasna prohlásil, že na magistrátu vládne korupce. Jeho kolegové z ODS a radní se na něj obořili, že se urážet nedají a ať přinese o svém tvrzení důkazy. Jan Kasl z úřadu odešel. Nyní nám bývalý primátor poskytl exkluzivní rozhovor. Také jsme se spojili s lidmi z Transparency International, kteří zkoumají korupční prostředí a s tvrzením Jana Kasla o korupci na magistrátu souhlasí.

Korupce, tedy nabídka, slib nebo poskytnutí jakékoli neoprávněné výhody v něčí prospěch za určitou formu odměny, je fenomén, který lze velmi těžko přesně kvantifikovat. Nějakým způsobem měřit. Nicméně Transparency International, mezinárodní společnost, sestavuje každoročně takzvaný Index korupce. Seřazuje v něm asi sto zemí podle míry vnímané korupce. Minulý rok se Česká republika umístila na 52 místě za svými středoevropskými sousedy jako je Polsko, Maďarsko, nebo Slovensko. Potvrdil to David Ondráška z Transparency International.

"Samozřejmě, že to má mnoho důvodů. Jednak zde chybí legislativní prostředí, které by korupci dávalo co nejmenší prostor. Má to důvody i historické, návyky, které se převedly z minulosti. Co je ale zásadní, je zde velmi malá podpora tomu, aby se dělaly změny, které by korupční prostředí potlačilo. Politická podpora je pouze verbální, ale nepřechází k činům."

Jan Kasl, který se údajně proti korupci postavil, nám poskytl exkluzivní rozhovor. Jan Kasl založil stranu Evropští demokraté, kteří boj proti korupci zařadili do svého politického programu.

Jan Kasl
"Vystupujeme proti některým aplikacím zákona, tak jak si je radnice dokázala uzpůsobit k obrazu svému. Jak odmítala provádět efektivní kontrolu veřejných zakázek, jejich naplňování. Například se nepodařilo za mého vedení, říkám to jednoznačně, zlomit jakýsi resortismus, kdy radní si rozhodovali o tom balíčku, kapitole veřejných prostředků. Sami byli ti, kteří zasedali v komisích, nominovali své členy, které rada posvětila, to většinovým hlasováním lze, a pak ta rozhodnutí dělala úzká skupina lidí. Nedávno se mě někdo ptal, jak je možné, když rada schválí sestavu komise, když je v ní opoziční zastupitel, manipulovat s usnesením této komise. Kdyby se šlo zpátky a kontrolovaly by se jména, kdo se účastnil jakých jednání, tak by se jasně ukázalo, že jsou to týmy lidí, kteří si navzájem vyhověli, nebo byli k sobě nějakým způsobem vázáni, a tak i ta rozhodnutí podle toho vypadala."

Jako bývalý primátor hlavního města Prahy byste mohl dosvědčit, s čím jste se na radnici setkal. Můžete říci, jaké formy korupce by se daly vystopovat na magistrátu?

"To je to co nedokážete. K tomu jsem byl vyzýván, když jsem se odmítl být zticha. To je to, Vy nejste orgán v trestním řízení a nejste vybaven prostředky k tomu potřebné, nejste vyšetřovatel nebo policie, tak nemáte prostředky, jak to dokázat, ale vidíte souvislosti. Ve výběrových řízeních vyhrávají firmy, které zakázku nedělají, dělají je druzí v pořadí. Nebo firma vyhraje. Ale devadesát procent zakázky dělá subdodavatelská firma. Máte pocit, že se tam stále objevují ta samá jména, že se o řízení zajímá nápadně málo firem. Pak jsem se dozvěděl, že byla vyzývána malá skupina firem k výběrovým řízením. Zdálo se mi nepochopitelné, jak to že tu není přetlak nabídek dělat třiceti čtyřiceti milionové zakázky. Jakoby nebyl zájem o práci. Ono je to také kartelové rozdělení trhu. Některé firmy se dohodly, že jednou vyhraji já, podruhé ty, když se všichni dohodneme, budeme spokojeni. To je nebezpečné, když město nedokáže otevřít zdravé, dravé konkurenční prostředí. Pak ceny těch zakázek jsou zjevně o něco větší než by byly v tvrdé konkurenci."

Jste bývalý primátor hlavního města. Jak to že najednou teďka křičíte, jak je to s tou korupcí. Jako byste jednal až ve chvíli, kdy jste v opozici?

"Tak za prvé to není teď, já jsem se dostával do konfliktu se svými kolegy dlouho, od samého počátku. Jste-li ale součástí toho systému, tak se to snažíte řešit v rámci loajality uvnitř toho systému. Ovšem ten systém vás válcuje. Máte jeden hlas a nemáte šanci se projevit navenek. Nakonec odvolávání na podzim 2002 bylo právě způsobeno tím, že jsem se chtěl bránit systému, tomu rozdělení mocenského vlivu. Výsledek byl ten, že jsme uzavřeli na základě tlaku vedení ODS dohodu o komunikaci. Měl jsem zakázáno veřejně vystupovat s jinými názory než jaké přijala rada. Snažil jsem se vzepřít, najít způsob, jak s tím vystoupit navenek, ale bylo to složité. Pak to vyvrcholilo mám rázným bouchnutím dveřmi a vystoupení z ODS, kdy jsem se už nechtěl smířit, že se o nějakých věcech nesmí hovořit. Odmítl jsem to jako projev neloajality, ale že to je přirozený demokratický přístup, za projev své osobní cti nesmířit se s některými jevy. Samozřejmě to vzbudilo velký pokřik, jak je možné, že jsem mohl dělat tři roky primátora. To že některé věci odkrýváte postupně, to je přirozené, protože nemáte možnost se k nim dostat. Jsou dělané rafinovaně a vy o některých věcech nemáte ani tušení."