Občané se bouří, Gross pověřil vedením Úřadu vlády bývalého esenbáka

'Přibyl nás bil...' (Foto: ČTK)

Nová česká vláda ještě ani nedostala důvěru sněmovny a už čelí prvním problémům. Premiér Stanislav Gross totiž do čela Úřadu vlády jmenoval Pavla Přibyla, který v roce 1989 působil v pohotovostním oddílu někdejší Veřejné bezpečnosti. To se nelíbí veřejnosti, která dnes demonstrovala před sídlem vlády. Na místě byl i kolega Jaromír Marek.

'Přibyl nás bil...'  (Foto: ČTK)
Před úřadem vlády se v úterý ráno sešlo několik stovek lidí, kteří přišli vyjádřit svůj nesouhlas s personální politikou Stanislava Grosse. Vadí jim, že si do čela úřadu vlády vybral člověka, který se v roce 1989 podílel na brutálním potlačování protikomunistických manifestací. Svoji nevoli přišli většinou vyjádřit ti, co se těchto demonstrací před patnácti lety sami účastnilo, tak jako Darina Martinovská.

"V Palachově týdnu jsem s manželem prožila nejkrvavější týden v životě a dnes už jsem stará na to, abych zase dostávala někde obuškem. Problém je ten, že pan Gross se těch demonstrací neúčastnil, svědomí jej tam nehnalo a teď si myslí, že je to v pořádku. Navíc se nyní naučil pouze technologii moci a ta mu velí dát si na úřad koho chce. Dal si tam tedy svého kamaráda z ministerstva vnitra a jestli někoho mlátil nebo nemlátil......."

Mezi protestujícími byl i Josef Maraczy, který rovněž zažil protikomunistické demonstrace doslova na vlastní kůži.

"Já se s výjimkou 28. října 1987, to jsem byl ve vězení, účastnil všech demonstrací proti komunismu. Zásahy policie byly brutální, dvakrát, třikrát nás megafonem varovali a potom začali důstojníci Stb v civilu začali vytahovat z davu hlavní organizátory a potom začala obuškiáda a vodní děla. To patřilo k vybavení komunistického systému"

Pavel Přibyl  (Foto: ČTK)
Co znamená jmenování bývalého velitele zásahové jednotky SNB do čela šéfa úřadu vlády pro obraz české politické scény?

"Já myslím, že je to výsledek toho, že jsme se s komunistickým režimem nevyrovnali. Že zavřeli nějakého důchodce Hoffmanna, to je slabá záplata na to, co se tady tehdy dělo."

To, že Pavel Přibyl velel při zásahu v lednu 1989 přiznal i v úterním rozhovoru pro deník MF Dnes. Na otázku zda byl v lednu 1989 v ulicích a zda zasahoval proti lidem demonstrujícím při takzvaném Palachově týdnu, odpověděl:

"V lednu jsem byl v ulicích. Jednou jsme nastupovali zespoda z Jindřišské ulice. Prošli jsme celý Václavák, nikdo tam nebyl, tak jsme se zase klusem vrátili dolů, nastoupili do aut a odjeli. Tam se to střídalo podle toho, na koho jak vyšla směna. Podruhé jsem tam byl, když jsme "drželi" Opletalovu ulici, tedy horní část Václavského náměstí."

V listopadu 1989 se zásahu nezúčastnil protože měl dovolenou, až v pondělí se, podle vlastních slov, měl s rotou dostavit k Hradu, tam už ale jen hodinu stáli s autem a vraceli se zpátky. "Ale to už se žádný zásah neprováděl", říká Přibyl. Na otázku zda někdy někoho uhodil pendrekem, odpověděl:

Pavel Přibyl  (Foto: ČTK)
"Stál jsem za svými kolegy tak patnáct metrů, abych na všechny při zásahu viděl, takže já byl s nějakým odstupem od nich."

Jedník z organizátorů protestů je Břetislav Rychlík, který se během demonstrace před úřadem vlády sešel s premiérem Grossem a tlumočil mu názory nespokojených občanů. S jakým výsledkem?

"Prokáže-li se, že pan Přibyl osobně někoho mlátil (přerušen pískáním, pozn. red.) nebo že velel lidem, kteří někoho mlátili, nebude šéfem úřadu vlády. Mluvili jsme také o tom, že politika tímto krokem ztratila na důvěryhodnosti a že se může stát, že to už potom nebude naše vláda. I pro nás, kteří chodíme k volbám se jejich další kroky budou zdát nevěrohodné. Je to situace, která není pro naši zemi dobrá a myslím, že by si našeho postoje měli vážit, protože to je něco, na čem se dá stavět."

Petr Cibulka  (v popředí),  foto: ČTK
Argumenty Stanislava Grosse odmítá někdejší protikomunistický aktivista Petr Cibulka.

"Kdybychom přistoupili na argumentaci předsedy vlády Stanislava Grosse, museli bychom i Adolfa Hitlera usvědčit, že vlastníma rukama zardousil nějakého člověka. Pokud by se nám to nepodařilo prokázat, museli bychom, ve státě řízeném Stanislavem Grossem, pohlížet jako na čestného člověka."

Sám Přibyl podle rozhovoru v novinách odstoupit nehodlá. Na adresu vlastní minulosti říká: "S odstupem těch patnácti let to jako chybu vidím. To se mělo vyrovnat před patnácti lety. Tehdy se měli vzít komunisti, policisté, vojáci, soudci a zastřelit. Ale tohle řešení se nezvolilo."

Demonstrace před úřadem vlády se zúčastnil i publicista Jan Rejžek, který minulý týden svým článkem o minulosti Pavla Přibyla celou diskusi kolem jeho osoby vyvolal. Nemohl jsem se jej tedy nezeptat, zda nyní předpokládá, že Přibyl sám odstoupí nebo jej Gross odvolá.

"Pokud chce zachovat zbytky zdání, že je politikem, měl by to udělat. Zatím jsou jeho reakce neuvěřitelné a absurdní, do poslední chvíle hájí lidi, které vybral. Nevím, nakolik změní jeho názor toto početné shromáždění. Pokud vidí trochu do budoucnosti, mělo by mu být jasné, že se blíží hlasování o důvěře vládě a pravicové strany, které jsou v koalici, jej nemusí podpořit. Pokud mají zbytky soudnosti a odpovědnosti vůči voličům, by jej podpořit ani neměly, když má premiér v úřadu vlády bývalého esenbáka."