Dovolená na farmě? Proč ne!

04-08-2018

Agroturistika je jednou z možností, jak využít volný čas k rekreaci. Ubytování v soukromí, zvířátka, domácí produkty, nevšední zážitky a výlety. I takto může vypadat dovolená nejen v létě. Svaz venkovské turistiky a agroturistiky provozuje internetový portál Prázdniny na venkově, který nabízí různé formy ubytování v přírodě a spoustu dalších služeb.

Zdenka Nosková, foto: archiv Zdenky NoskovéZdenka Nosková, foto: archiv Zdenky Noskové Více Zdenka Nosková, předsedkyně Svazu venkovské turistiky.

"Dvacet let jsem bydlela na venkově přímo na farmě a myslím si, že agroturistika a venkovská turistika má velkou šanci, pokud nabídne něco jiného než klasický cestovní ruch. Mně by se moc líbilo směřování, jak se jezdilo na letní byty za první republiky, kdy přijedete a máte čas jenom tam být a je tam ticho. To ticho je jiné než ve městě, jsou tam ptáci a zvířata, všechno vás budí, máte čas se zastavit, můžete si šlapat, kam chcete, není tam asfalt, nejsou tam všechny ty věci, co potkáte cestou do metra. Máte čas jenom být a nemusíte dělat tisíc dalších věcí. A můžete pak odpočívat."

Jaký je rozdíl mezi agroturistikou a venkovskou turistikou?

Foto: ČT24Foto: ČT24 "Ten rozdíl není příliš zřetelný, ale obecně lze říci, že agroturistika se odehrává většinou na farmách nebo na statcích, tam kde je aktivní zemědělství. Je to zemědělská rodina, která se stará o půdu, o zvířata a k tomu má nabídku pro turisty. Venkovská turistika je daleko širší, může to být pronájem chalup, někdy i statků a farem, ale ti majitelé se většinou nevěnují zemědělství jako své hlavní činnosti."

Jak dlouho u nás trvá novodobá agroturistika?

"Začala se rozvíjet v 90. letech a ten rozvoj pokračuje doteď. Pořád hledá tu svojí podobu, protože míst, kam se dá jet, je hodně, ale třeba na rozdíl od alpských zemí, kde je ta tradice dlouhodobá, tak u nás se to pořád ještě formuje a je to daleko více propojené s tou venkovskou turistikou."

Je u nás dost agroturistických míst nebo je ještě nějaká rezerva pro nová?

Foto: Štěpánka BudkováFoto: Štěpánka Budková "Podle mého názoru je určitě rezerva pro nová, protože současní návštěvníci nebo lidé, kteří cestují a chtějí jezdit na venkov, hledají pořád něco nového. Je obrovská rezerva v kvalitní nabídce. Tam je velký prostor, aby se vytvářely nové programy, protože to není jenom o přespání na statku. Co se týče nabídky místa, prostoru nebo i služeb, určitě začínáme dotahovat standard evropských zemí."

Co se týče Vašeho projektu Prázdniny na venkově, jde to dobře?

"Protože to je moje srdeční záležitost, tak nemůžu říct, že to jde špatně. Někdy je to těžší, někdy je to snadnější, ale od roku 2010, kdy projekt začal fungovat, tak doteď pořád funguje a máme připraveno na podzim spustit nový portál, aby fungoval i na mobilech a tabletech. Hledáme pořád nové cesty, aby nabídka byla zajímavá."

Foto: Martina SchneibergováFoto: Martina Schneibergová "Hlavně se teď zaměřujeme na to, aby se zvýšila kvalita služeb, protože s tím souvisí i to, že ta rodina za služby může dostat více zaplaceno. Zemědělská rodina, která podniká v agroturistice s tím má hodně práce, a vždycky se jí kryje hlavní zemědělská sezóna s hlavní turistickou sezónou, takže je to velmi náročné. Pokud se tomu mají věnovat a má to vést k jejich radosti i uspokojení, tak ty služby musí být zaplaceny, ale to musí kvalitní a musí být srovnatelné s dalšími odvětvími cestovního ruchu."

"V České republice by se měla sloučit podpora venkovské turistiky a agroturistiky. Protože to rozdělení tomu strašně škodí a je to zbytečné, protože trh v Česku není tak velký, abychom lidi, kteří jsou ochotní a chtějí jet na český venkov, utratit tam peníze a podpořit místní lidi, zatěžovali tím, jestli ten statek patří velkým zemědělcům nebo někomu, kdo má zahradu a sad, ale nečerpá dotace. Podle mě u nás velmi chybí strategický dokument, kde by bylo řečeno, jakým směrem jít dál, protože třeba se školením a vzděláváním je obecně problém. Když je v Praze, tak lidé z venkova nemají čas přijet a v okamžiku, kdy se vám něco stane s krávami, tak všeho necháte a nepřijedete na školení. Je třeba, aby se v tom strategickém dokumentu tomu dal řád. Byla bych šťastná, kdyby se podařilo legislativně zpřístupnit a zjednodušit celý systém. Když přijedete na statek a panímáma vám upeče bábovku ve své kuchyni, tak se tím rovnou nevystavuje x porušení, co všechno překročila."

04-08-2018