Viktorka opět prvoligová

01-08-2011

Minulý pátek v Česku začal nový ročník nejvyšší fotbalové soutěže. 16 celků z 12 měst bude letos na podzim a příští rok na jaře bojovat o titul mistra první ligy. Rozdíl mezi počtem mužstev a měst, v nichž se bude hrát, je způsoben tím, že v Praze je tentokrát v nejvyšší soutěži pět mužstev. Vedle Sparty, Slavie a Bohemians 1905 do ní postoupili hráči Dukly Praha a Viktorie Žižkov. Posledně jmenovanému klubu se dnes budeme věnovat.

Hráči pražského fotbalového celku FK Viktoria Žižkov, foto: ČTKHráči pražského fotbalového celku FK Viktoria Žižkov, foto: ČTK FK Viktoria Žižkov je jeden z nejstarších fotbalových klubů v Česku. V pražské čtvrti Žižkov se začal hrát fotbal roku 1897. První kroužky a oddíly se tam začaly organizovat kolem roku 1900. První klub s názvem Viktoria vznikl už tehdy, ale záhy opět zanikl. Kroužek se stejným jménem pak v roce 1903 obnovili členové České obce sokolské. První mužstvo se skládalo převážně ze studentů žižkovských škol. Stanovy klubu byly schváleny v roce 1904, čímž se kroužek proměnil v plnoprávný tým Sportovní klub Viktoria. V roce 1906 zaznamenal klub první významný úspěch, vítězství nad Spartou 1:0. Viktoria Žižkov neměla dlouho domácí stadion. Až v roce 1909 se klubu podařilo získat pozemky bývalé cyklistické dráhy na Ohradě. Několikrát se poté stěhovala než zakotvila na stadionu v Seifertově ulici. V současnosti hřiště prochází náročnou rekonstrukcí. Zejména trávník bude zbrusu nový, řekl v České televizi prezident Viktorie Žižkov Luděk Vinš:

"My jsme museli odebrat řádově asi 80 centimetrů dřívější půdy. Byla tam navážka, a tak prosakování a celá drenáž vlastně nebyla provedena. Trávník se po celých 60 let neupravil. Pokud byste se podívali na profil původního hřiště, tak tam byly někde rozdíly až 60 centimetrů. Je to skoro neuvěřitelné, ale opravdu to tak bylo. My jsem to v některých místech museli trošičku vybrat, naopak jinde přisypat. Nakonec je celé hřiště o 40 centimetrů výš. Co je ale podstatné, rekonstrukce je opravdu provedená velmi profesionálně. Protože se jednalo o rekonstrukci v hlavním městě, tak si na skutečně Angličané dohlíželi. Ji si tedy myslím, ba jsem přesvědčen, že to bude jeden z nejkrásnějších trávníků."

Populární Viktorka v průběhu let střídala úspěchy i neúspěchy, dvakrát se propadla až do divize. Největšího úspěchu se Viktoria dočkala v ročníku 1927/1928, ve kterém slavila první a zatím jediný mistrovský titul.

Současný postup do první ligy byl překvapivý i pro prezidenta klubu Luďka Vinše:

"Určité překvapení to je. Neočekávali jsme, že se dostaneme do nejvyšší soutěže, ale samozřejmě jsme tomu pevně věřili. Cíle byly skromné. Vždycky jsme před ligou vyhlašovali, že chceme postoupit, a to překvapení je opravdu příjemné."

"No, já si myslím, že je na místě ještě jednou poděkovat všem hráčům, kteří se o tento překvapivý výsledek Viktorie Žižkov zasloužili. Myslím, že odvedli opravdu stoprocentně profesionální práci," dodal k tomu trenér žižkovských Martin Pulpit. Ten také uvedl základní důvody, proč se jeho svěřencům podařilo probojovat do nejvyšší ligové soutěže:

"Já si myslím, že hlavní zbraní byla soudržnost kabiny. Troufá si říct, že už jsem něco odtrénoval, ale takto soudržnou kabinu a takto spolupracující hráče jsem dlouho netrénoval. Myslím, že to bylo prvotní, v tom jsme byli o něco dál než třeba mužstvo Jihlavy. Asi to nebude znít příliš skromně, ale myslím si, že jsem na rozdíl od některých svých trenérských kolegů poměrně dost pracovitý, že tomu opravdu věnuji 24 hodin denně. Jsem prostě rád, že jsem tu šanci ve Viktorii dostal a že jsme spolu s hráči a s realizačním týmem ten postup dokázali vyválčit. Byl bych rád, kdyby opravdu nastala nová éra Viktorie Žižkov, aby prostě byla stabilním článkem první ligy a nestalo se to, že zase v průběhu dvou, tří dalších let opět sestoupí a vrátí se do druhé ligy."

"U nás došlo k tomu, že trenérů bylo za sebou hrozně moc. Je třeba říct, že trenér Pulpit byl také v našem hledáčku a byla otázka, jestli padne volba na něj, nebo na některého z předchozích trenérů. Tam právě byla jedna z chyb. My jsme spoléhali na velká jména, spoléhali jsme na to, že oni mají zkušenost, a možná já jsem speciálně neuvěřil tomu, že trenér Pulpit tu zkušenost má také. Později se ukázalo, že to opravdu byla chyba, že jsem měl na doporučení sportovního ředitele akceptovat jeho angažování," připojil další vysvětlení Luděk Vinš.

Viktoria Žižkov ve své historii prošla několika finančními problémy. Například v roce 1992, kdy klubu hrozil bankrot, koupil ho podnikatel Vratislav Čekan, který od Slušovic odkoupil práva na účast v Českomoravské fotbalové lize a klub posílil kvalitními hráči. Hned v další sezoně Viktoria snadno postoupla do první ligy, dosáhla na osmé místo, navíc se klubu podařilo zvítězit na pokutové kopy nad Spartou ve finále Českého poháru. V dalším ročníku v něm Viktorka skončila druhá. V létě 1996 se však Vratislav Čekan dostal do finančních potíží a klub prodal.

A pak došlo k velkému korupčnímu skandálu, který se dokonce stal námětem oblíbené divadelní hry nazvané "Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?". Vše bylo spojeno, vedle nesporných sportovních úspěchů, s působením manažera Ivana Horníka, který byl jedním z hlavní aktérů korupční aféry. Viktorii Žižkov bylo po prokázání úplatků odečteno od startu dalšího ročníku v té době už druhé ligy 12 bodů. Spolu s tím přišla i obměna kádru a nové vedení klubu. Zpět mezi elitu se klub vrátil v sezoně 2007/2008, kde však pobyl jen dva ročníky. Letos je opět v nejvyšší soutěži.

Neustálé změny, postupy a sestupy se podepsaly na finanční situaci klubu, hráči například letos na jaře nedostávali výplaty, během zimy byly klubu pozastavené přestupy. Prezident klubu Luděk Vinš k tomu řekl:

"Skutečně toto nás potkalo. Myslím,že jsme táhli břímě z dřívějška. Přicházelo mnoho trenérů, tím se zvýšil počet odchodů a příchodů, a to stojí nemalé prostředky. Tím, že vypovíte smlouvy, tak hráči nejsou, ale kontrakty platí, a vy, přesto, že nevykonávají práci, jim musíte zaplatit. To nám opravdu přineslo velké problémy, a to způsobilo zpožďování výplat. To na straně jedné. Na straně druhé, pokud sestoupíte do druhé ligy, tak samozřejmě i zájem sponzorů a reklam velmi rapidně padá. Rozdíl ve výdajích mezi první a druhou ligou je zhruba dvacetiprocentní, ale příjmy jsou nižší až o 80 procent, a ten rozdíl je samozřejmě znát. Překlenout to není jednoduché, tento propad a to břímě z dřívějška."

Trenér Martin Pulpit si velmi váží důvěry, které se mu dostalo od vedení Viktorie Žižkov, a k realizaci svých cílů se staví zodpovědně:

"Úkol je naprosto jasný - aby se Viktorka zachránila v první lize. Myslím, že zavazující je už to, že Praha 3 nám teď pomohla s rekonstrukcí trávníku, a já bych považoval za špatné, kdyby se Viktorka po roce zase vrátila do druhé ligy s takovým stadionem a takovým trávníkem, který budeme mít k dispozici na první ligu. Pro mne je vždy prvotní klub. Myslím, že trenér by měl více myslet na klub, co po něm zůstane. Já se na své druhé prvoligové angažmá těším a doufám, že dokážu Viktorii Žižkov spolu s hráči a s realizačním týmem zachránit."

01-08-2011