Přehled tisku

Problémy evropských zemí s přistěhovalci, problém xenofobie a rasismus v České republice a rezignace Jana Kasla na funkci pražského primátora - to jsou témata některých českých deníků.

Deník Právo přináší rozhovor se švédským ministrem obrany Björnem von Sydowem. S deníkem hovořil zejména o britsko-švédských letounech Gripen, které chce koupit česká armáda. "Přes 40 procent hodnoty každého gripenu je amerického původu a spolupracujeme s klíčovými dodavateli z USA, jako jsou General Electric a Reythenon, poskytujícím zbraně, jež budou zřejmě vybrány českými ministerstvem obrany pro gripeny i letouny L- 159," řekl Sydow ke spekulacím, že mezi Spojenými státy a Českem panuje kvůli gripenům určité napětí. Znovu zopakoval, že gripeny pro českou armádu budou "interoperabilní" s NATO. Podle Sydowa se i švédské letectvo slaďuje se systémy aliance. V souvislosti s offsetovými programy, které jsou součástí chystané smlouvy o nákupu stíhaček a v nichž se dodavatel strojů zavazuje k investicím v ČR, Sydow deníku Právořekl, že švédská vláda dohlédne na to, aby společnosti dodaly vše, co podle závazků mají.


Lidové noviny se zaměřily na imigraci, kterou řeší evropské státy. Radu podle listu přitom nabízí překroucené rčení: Host do domu, hůl do ruky. Pro řešení problému s rostoucí vlnou přistěhovalců se tento přístup hodí možná jen extrémistům. Právě ti na velký příliv imigrantů upozorňují, píše list s tím, že jen za první tři měsíce v zemích Evropské unie požádalo o azyl 65.903 lidí. "Zabouchnout dveře přistěhovalcům je kvůli členitosti hranic zemí unie nemožné a bylo by to i špatné," konstatuje list, podle něhož to není navíc tak dávno, co byli Češi vděčni za poskytnutí útočiště ve svobodné části světa. "Na druhou stranu nelze ani hranice zcela otevřít. Řešením je nalézt kompromis a nebát se o věci mluvit, jinak se jí chopí extremisté. Naopak rozdmýchávat 'problém uprchlíků' uměle, jak to u nás dělá jedna nejmenovaná strana, je však nezodpovědné," dodává list.


K odchodu Jana Kasla z vedení pražského magistrátu a z ODS se vrací deník Mladá fronta Dnes, který je přesvědčen, že Kasl neměl ustoupit, měl jít tvrdě vpřed a obklopit se pomocníky. Nebo měl ve svém boji s pražskou ODS a jiným zlořádem padnout. "Takto máme před očima nic. Nevíme, jaký boj svedl, a nevíme, jaký měl ideál," píše list. Jako protiklad ke Kaslovým krokům uvádí osud spisovatele Ladislava Vančury, kterého před 60 lety zavraždili Němci v rámci jakési kolektivní viny. "Vančurův osud a dílo jsou výzvou naší malosti. Rádi znevažujeme všechno vyšší a každého vyššího... Raději se s bolestínskými narážkami pošklebujeme, že ničeho mezi darebáky nelze docílit," uvádí deník Mladá fronta Dnes a dodává, že bylo již mnoho před Kaslem a budou i po něm. Věří totiž, že se stanou velkými. Velikost člověka se ale neměří velikostí fňukání, ale velikostí zápasů.

Občanská demokratická strana zveřejnila jména lidí, kteří podle jejího předsedy Václava Klause zrežírovali odstoupení Jana Kasla z čela pražského magistrátu a z ODS. Jde o poslankyni za Unii svobody Moniku Mihaličkovou, senátora Josefa Zieleniece, bývalého studentského vůdce Jana Bubeníka a hudebníka a bývalého poslance Michaela Kocába. S odvoláním na pražského zastupitele Radovana Šteinera to uvádějí Lidové noviny. "V poslední době se spolu často setkávali. Vše nasvědčuje tomu, že - snad s výjimkou Zieleniece - společně chtějí vstoupit jako nezávislí do podzimních komunálních voleb," řekl Šteiner. Většina z jmenovaných ale označila Šteinerovo tvrzení za nesmysl. Kasl sice potvrdil, že se chystá vstoupit do komunálních voleb, nikoli ale na kandidátce některé ze současných stran.

"Na Klausových poznámkách o našeptávačích, kteří s Kaslem sehráli politickou frašku, není nic nového," konstatují Lidové noviny. "Přesto se najdou dvě zajímavá zjištění: Václav Klaus se opět vrací k obrazu nepřítele, i když před nedávnem hovořil o tom, že ODS zná pouze politické soupeře. Druhé zjištění je podstatnější: Klaus se definitivně sžil s myšlenkou politického spiknutí, které vidí všude," píše list a dodává: "Romantici v takových chvílích psali básně nebo páchali sebevraždu. Václav Klaus vypouští chiméry."

Podle komentáře v deníku Právo bychom v současné předvolební kampani měli připravit kbelíky a mopy, protože poteče špína: "ODS rozpálena jako trajfus rezignací pražského primátora Kasla na funkci i na členství v ODS, cítí se obklíčena nepřáteli zjevnými i tajemnými a hodlá oprášit kabát neomalenosti a agresivity. Na rezignaci Kasla totiž zareagovala hrozbou přitvrzení volební kampaně. A to nevěstí nic dobrého ani pro ni, ani pro republiku. Protože to potvrzuje tušení exprimátora a exčlena ODS Kasla -- ta strana není reformovatelná," míní list.


Stále nejvíce lidí by v čele příští vlády rádo vidělo současného ministra vnitra Stanislava Grosse (ČSSD). Druhým nejpřijatelnějším politikem na post premiéra je předseda ODS a Poslanecké sněmovny Václav Klaus. Podle průzkumu agentury SC&C pro deník Mladá fronta Dnes se podíl lidí, kteří si přejí Grosse premiérem, vzrostl za dva týdny o tři procenta na 20. Klaus by byl nejlepším předsedou vlády pro 18 procent lidí, proti minulému průzkumu si polepšil o dvě procenta. Grossovu stranickou kolegyni Petru Buzkovou by v premiérském křesle rádo vidělo téměř 13 procent lidí. Také ostatní politici premiérského žebříčku získali na podpoře. Nejvíce příznivců přibylo předsedkyni Unie svobody-DEU Haně Marvanové a předsedovi lidovců Cyrilu Svobodovi.


Volební spoty politických stran nepřímo propagují značky firem, uvádějí Hospodářské noviny. Například spot ODA se odehrává před jedním pražským obchodním centrem. Nebo Demokratická liga v klipech parodujících premiéra Zemana a šéfa parlamentu Klause, oblékla oba protagonisty, popíjející značkové nápoje, do značkového oblečení. Firmy údajně z této skryté reklamy neprofitují. A stranám žádný postih nehrozí, protože podle zákona má být sankcionován provozovatel. Ten však v případě volebních klipů za vysílání neručí.


Především odvolání předsedkyně představenstva Fondu národního majetku Zdenky Němcové se věnují ekonomické komentáře českých deníků. Domácí deníky vesměs tvrdí, že odvolání Němcové bylo především politickým krokem. "Čtrnáct dnů před parlamentními volbami, jejichž výsledek tak jako tak přinese změny na postech i v této státní instituci, tahle rozehraná hra vypadá málem jako úsměvná historka," píší Hospodářské noviny. "Takovou historkou však odvolání Němcové není. Jedná se o tvrdý boj mezi partnery opoziční smlouvy. Vláda chce spojení ČEZ s distributory dosáhnout za každou cenu a pokusí se o to opět na valné hromadě 11. června. Naopak opoziční občanští demokraté chtějí vládní záměr zmařit. Potřebují, aby elektrárenská společnost i distributoři proudu zůstali privatizační lahůdkou," píší Hospodášské noviny s tím, že to chtějí i další opoziční politici. Sesazení šéfky fondu je tak výsledkem prvního poločasu, druhá půle se uskuteční 11. června, uzavírá list.


Mladá fronta Dnes hodnotí situaci v ČEZ z pohledu ministra financí Jiřího Rusnoka. Ten podle listu viditelně nechce, aby jeho krátká politická kariéra rychle skončila. Do ministerského křesla mu mohou po volbách pomoci drobné služby, které prokázal ODS. Rusnok podle listu dopředu tušil, že fond zablokuje změny v ČEZ. Privatizaci chce přitom také ODS a Rusnok jí svým mlčením pomohl. Následné odvolání Němcové nazývá deník taktickým ústupem před tlakem premiéra Zemana. Rusnok navíc již několikrát prohlásil, že si nedovede představit jinou vládu než velkou koalici sociální demokracie s ODS, dodává v závěru list.


Lidové noviny si všímají postavení Plzeňského Prazdroje ve skupině SAB, která se po koupi americké Miller Brewing stala světovou dvojkou v oboru. Přestože prodej Prazdroje do zahraničních rukou vzbudil před dvěma lety vlnu nevole, nese symbióza silné nadnárodní korporace a české prémiové značky solidní výsledky. Naopak snaha udržet české "národní podnikové klenoty" v českých rukou v řadě případů skončila špatně. List připomíná osud Stehlíkovy Poldi či Soudkovy Škody. "Co se týče slabého domácího kapitálu, reálně hrozí, že v jeho rukou rodinné stříbro zčerná," uzavírají Lidové noviny.


Hospodářské noviny se v souvislosti se čtvrtečním rozsudkem nad dvěma mladíky, kteří za zničení židovského hřbitova mají odpracovat několik set veřejně prospěšných prací, věnují fenoménu xenofobie a rasismu. List se přitom diví, že je to zcela menšinový žánr ve volebních programech politických stran. "Je to podivuhodné, plné náruče 'národních zájmů' se tu rozhazují. Ale co už by jím mělo být víc než dopracovat se k toleranci, schopnosti spolu žít? Protože až se nám převalí přes hlavu Evropská unie, pak se tu asi zalkneme," dodávají Hospodářské noviny.


V dětských domovech v České republice vyrůstá desetkrát více dětí, než je obvyklé v západní Evropě. Uvádí to deník Mladá fronta Dnes s tím, že soudy loni vzaly z rodin téměř 1200 dětí, tedy o pětinu více než v roce 1998. Přitom jen malá část dětí je v ústavech proto, že je rodiče týrali nebo o ně nestáli. O většinu z nich se rodiče nedokážou postarat. "Sociálním pracovnicím někdy splývají rodiny, které se starat nechtějí, s těmi, které se starat nedokážou," řekla ale listu zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová, podle níž by úřednice druhé skupině měly spíše pomáhat než trestat. Větší pravomoci dal sociálním pracovnicím nový zákon o ochraně dítěte. Stále častěji navíc vycházejí najevo případy dětí, kterým v rodině nic nechybělo. Právě na ombudsmana se každý měsíc obrací několik postižených rodin a jeho kancelář často zjistí, že úřednice udělala chybu. Okamžitě odebrat dítě z rodiny umožňuje předběžné opatření, kdy je na rozdíl od běžného návrhu na ústavní výchovu vše hotovo během několika hodin. Loni soudy vydaly podle deníku téměř 2000 předběžných opatření.


Právě probíhající zkoušky dospělosti - maturity připomíná deník Právo. Zamýšlí se nad touto tradicí našeho školství. Maturity podle listu stresují nejen studenty, ale i rodiče. Z jejich řad je pak občas slyšet názor, že jde o zkoušky až příliš drsné a že by se mohly zrušit. Podle odborníků by však třeba pouhé závěrečné vysvědčení nefungovalo tak, jak funguje maturita. Ta je do určité míry první zkouškou specifické situace, přínosná je i její slavnostní podoba. Navíc je to nutná podmínka pro vstup na vysokou školu, soudí list.


Bezdrátový mikrofon za 50.000 korun si odnesl z diskusního pořadu České televize "Bez imunity" zástupce jedné z pozvaných politických stran. Policie případ vyšetřuje jako trestný čin krádeže, píše Mladá fronta Dnes. "Lidé z televize mi dodají ještě nějaké fotografie. Až pak budu mít jasněji, kdo mikrofon vlastně ukradl," řekl policejní inspektor Miroslav Mikuš. Dramaturg pořadu Aleš Poledne deníku řekl, že televize má videozáznam ženy, která v publiku držela mikrofon jako poslední. Kterou neparlamentní politickou stranu zastupovala, ale odmítl sdělit. Podle jednoho z pracovníků televize šlo o zástupkyni České strany národně sociální. Poledne tvrdí, že žena si mikrofon neodnesla ze zištných motivů, ale protože se chtěla moderátorovi pořadu pomstít za to, že jí nedal Slovo. Dramaturg prostřednictvím dopisu požádal všechny politické strany, aby jejich člověk mikrofon vrátil, dodává list.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio