Přehled tisku

O budování integrovaného bloku pravicových stran píše rovněž komentátorka Lidových novin. Do vyjednávání se dali zástupci několika mimoparlamentních pravicově liberálních stran. "I oni vyvodili závěry z výsledku červnových voleb; roztříštěná pravice se nedokáže patřičně prosadit, mnozí pravicoví voliči bědují, že nemají koho volit, a raději zůstanou sedět doma. Důsledkem je nejen sněmovna, v níž převládají představitelé levice, ale také skutečnost, že mnoho desítek procent českých voličů nemá mezi poslanci žádného zástupce," shrnuje autorka.

O budování integrovaného bloku pravicových stran píše rovněž komentátorka Lidových novin (LN). Do vyjednávání se dali zástupci několika mimoparlamentních pravicově liberálních stran. "I oni vyvodili závěry z výsledku červnových voleb; roztříštěná pravice se nedokáže patřičně prosadit, mnozí pravicoví voliči bědují, že nemají koho volit, a raději zůstanou sedět doma. Důsledkem je nejen sněmovna, v níž převládají představitelé levice, ale také skutečnost, že mnoho desítek procent českých voličů nemá mezi poslanci žádného zástupce," shrnuje autorka. Tento stav podle ní žádná z malých stran na vlastní pěst nespraví, spojí-li se ovšem, může to dopadnout jinak. Jenže ono takové spojení má podle LN háčky: žádné seskupení nepotřebuje mračna předsedů a místopředsedů, ale každé naopak potřebuje nejméně jednoho důvěryhodného charismatického lídra. A nejen české zkušeností praví, že na tomto úskalí ztroskotala nejedna integrační snaha, upozorňuje komentátorka. Dalším problémem je podle ní ODS, která v současné podobě není žádoucím partnerem. Je jasné, že se strana Václava Klause musí změnit, musí možným partnerům i voličům nabídnout vstřícnější a vlídnější tvář. "Dokud to její členové nepochopí, bude na politické scéně stát osamocení, tak jako dosud," uzavírá komentář LN.


Nad odpovědností exministra zahraničí Jana Kavana, jehož bývalý podřízený Karel Srba je obviněn z přípravy vraždy novinářky, se zamýšlí Mladá fronta Dnes (MfD). Za sporné považuje to, zda se Kavan stal předsedou Valného shromáždění OSN jako soukromník, či jako zástupce státu. "Premiér Špidla říká: Byl zvolen coby osobnost, ne jako zástupce republiky. Z OSN vzkazují: Není zřejmé, byl-li zvolen za sebe, či za svou vlast," připomíná list. Zdůrazňuje, že Kavan svou zemi rozhodně reprezentuje - alespoň tak to "člověk cítí a daňový poplatník financuje". Cestu do OSN si ostatně vyšlapal před ministerstvo a vládu, poznamenává MfD. "Pokud se i přesto předseda cítí víc Janem Kavanem než Čechem, víc soukromníkem než reprezentantem země, nikdo mu nesmí bránit. Ale nechť vrátí vládě té zapírané země 113 miliónů a platí si kancelář v USA z privátního," soudí list.


Kontroverzní privatizace severomoravských lázní Darkov je jedním z prvních případů, který muší řešit nová ministryně zdravotnictví Marie Součková. Uvádí to čtvrteční Mladá fronta Dnes (MfD) s tím, že o odstátnění lázní rozhodla čtyři dny po volbách bývalá vláda Miloše Zemana. O prověření tohoto rozhodnutí požádali Součkovou podle MfD radní z Karviné, kteří se o osud lázní obávají. Zemanův kabinet souhlasil s prodejem lázní předem určenému nabyvateli - společnosti Lázně Darkov za účetní hodnotu 325 miliónů korun. Společnost vlastní podnikatel Jaroslav Čánek z Těrlicka a v jejím vedení jsou i současní manažeři lázní, píše MfD. Dodává, že kontroverzní privatizace se vlekla sedm let a loni dokonce vláda rozhodla Darkov z privatizace vyjmout. Za neobvyklou označil podle deníku náměstek Součkové Rostislav Čevela skutečnost, že privatizaci schválil minulý kabinet na poslední chvíli.


Celá česká infrastruktura dopravy je zanedbaná a má obrovský dluh, který se na silnicích druhé a třetí třídy odhaduje takřka na jeden bilión korun. V rozhovoru pro čtvrteční Lidové noviny, to uvedl nový ministr dopravy a spojů Milan Šimonovský. Dodal zároveň, že chce ve svém novém úřadu dál modernizovat dopravní sítě ve všech oborech, protože je považuje za podmínku využití ekonomického potenciálu republiky. Do výstavby a modernizace sítí však ministerstvo bude muset zapojit soukromý kapitál. Podle ministra se totiž ukazuje, že státní fond dopravní infrastruktury má nedostatečné zdroje. Kromě soukromého kapitálu se ministerstvo snaží získat peníze ještě z předvstupních fondů EU. Staví se také z peněz evropské investiční banky, připomněl Šimonovský.


Doba, kdy lze zaslat krátkou textovou zprávu (SMS) z internetových stránek mobilních operátorů zdarma, se zřejmě blíží ke konci, píší Hospodářské noviny. Lidé, kteří tuto službu využívají, musí počítat s tím, že by za ni mohli časem platit. Na posílání SMS se dají vydělat stovky miliónů korun a tento zisk zatím českým mobilním operátorům uniká, dodávají HN. Firma RadioMobil, která provozuje síť T-Mobile v současnosti o možnosti zrušení internetových SMS zdarma neuvažuje. Do budoucna však tuto možnost nevylučuje. Podobné stanovisko má i konkurenční Eurotel. Ten v nejbližší době rovněž neplánuje zpoplatnění této služby, nicméně pozorně sleduje vývoj podobných služeb v Evropě.