Přehled tisku

Irák, foto: ČTK

Česká republika je připravena zapojit se do obnoveného programu výměny irácké ropy za potraviny, který minulý týden schválila Rada bezpečnosti OSN. Ministerstvo zahraničí přijatou rezoluci vítá a považuje ji za první krok k obnovení soudržnosti mezinárodního společenství na cestě k odzbrojení Iráku a jeho následné obnově.

Irák,  foto: ČTK
Česká republika je připravena zapojit se do obnoveného programu výměny irácké ropy za potraviny, který minulý týden schválila Rada bezpečnosti OSN. Ministerstvo zahraničí přijatou rezoluci vítá a považuje ji za první krok k obnovení soudržnosti mezinárodního společenství na cestě k odzbrojení Iráku a jeho následné obnově. Píší Hospodářské noviny. Česká diplomacie doufá, že činnost program ropa za potraviny bude v zájmu iráckého obyvatelstva co nejdříve obnoven. Schválená úprava vytváří formální podmínky pro případné české zapojení do programu prostřednictvím OSN, zejména v oblasti základních zdravotnických potřeb, uvedl Černínský palác. Česká republika chce lidem strádajícím kvůli válečnému konfliktu pomoci také vysláním armádní polní nemocnice do oblasti Perského zálivu. Informuje deník.


V deníku Právo komentuje situaci ve straně sociálních demokratů Alexandr Mitrofanov. Podle něj má Vladimír Špidla, premiér České republiky, šanci po víkendovém sjezdu buď završit svůj politický osud vyřešením koaličních rozporů, anebo odejít jako neúspěšný vizionář, který nezvládl praktickou politiku. Je v tom sám a výraznou podporu od svého nejbližšího stranického okolí může očekávat jen těžko. Sjezd mu totiž zvolil místopředsedy, kteří se Špidlou svou středně- a dlouhodobou perspektivu nespojují. Platí to především o předsedově prvním zástupci Stanislavu Grossovi. Když se na sjezdu rozhodoval, zda převezme stranu již nyní, anebo zda počká na příhodnější situaci, zvolil si další vyčkávání. Podle dostupných informací se ale má změnit Grossova taktika. Údajně již nemá být téměř apolitickým ministrem vnitra, který se stará pouze o resortní záležitosti a zbytek nechává na šéfovi strany a vlády. Lze předpokládat, že v následujících měsících bude Gross mnohem častěji přicházet s politickými stanovisky. Jeho cíl je možné odhadnout jako postupné zakotvení stavu, kdy za faktického předsedu ČSSD i vlády nebude považován Špidla, ale Gross. Komentuje deník Právo.


Bývalý bankovní úředník Vladimír Krámský podezřelý z prodeje drog má jít podle pondělního rozhodnutí královéhradeckého krajského soudu na dva roky do vězení. Podle obžaloby měl podíl na kolapsu mladého muže na jedné z pražských diskoték. Hrozil mu až dvanáctiletý trest, uvádí to Mladá fronta Dnes (MFD). Někteří svědci, kteří již dříve uvedli, že jim Krámský minimálně v letech 2000 až 2002 prodával marihuanu, kokain, extázi a takzvanou tekutou extázi, k soudu nepřišli. Obžalovaný naopak tvrdil, že s drogami neobchodoval, pouze je přechovával pro vlastní potřebu. Během prohlídky jeho bytu sice policie tablety extáze a jiné drogy našla, ale odposlechy telefonátů neprokázaly, že s drogami obchodoval, píše list.


Lidové noviny zase píší: Již přes půl roku policie pátrá po pachatelích největší loupeže v dějinách Česka, při níž trojice ozbrojených mužů přepadla pancéřovou dodávku se 153 miliony korun. Policii se sice nepodařilo zachytit přímo stopu pachatelů, má ale důkazy, na jejichž základě by prý lupiči ze stíhání nevyvázli. Lidovým novinám to řekl náměstek pražského policejního ředitele Zdeněk Janíček. Odmítl upřesnit, zda jde o biologické stopy, nebo o otisky prstů. "To nemohu sdělit. Zkomplikovalo by nám to případné obvinění," poznamenal. Připustil pouze, že důkazy získali expertním zkoumáním přepadené dodávky. K dosud nevídané částce trojice mužů přišla 16. září na Evropské ulici v Praze 6. Evidentně dobře informovaní a profesionálně připravení lupiči si na mercedes s miliony počkali za bílého dne nedaleko od centrály Citibank. Zde se útroby pancéřového vozu bezpečnostní agentury Group 4 Securitas naplnily bankovkami. Lupiči převlečení za policisty zastavili posádku bezpečnostní služby. Namířili na ni zbraně a pohrozili odpálením výbušniny. Poté pracovníky Group 4 unesli i s penězi na kraj Prahy, odkud s miliony odjeli Volkswagenem Golf. Z něj po několika kilometrech pravděpodobně přesedli do jiného vozu a golf zapálili.


Zrušení předražené zakázky na výstavbu ostravské dálnice je z ekonomického hlediska správný krok. Nemá cenu vyhazovat peníze, když je D 47 možné postavit mnohem levněji. Za dobrým rozhodnutím vlády se však skrývá hned několik 'ale'. Píše ve svém sloupku v Lidových novinách Petr Fischer. Za neprůhledné a krajně podezřelé zakázky ministrů Zemanovy vlády, z nichž pět (Špidla, Dostál, Gross, Tvrdík, Rychetský) sedí i ve vládě nynější, zaplatíme ihned 750 milionů korun. Proč? Platit by měli ti, kdo škodu způsobili, když ne penězi, pak alespoň politicky. Druhé 'ale' je složitější. Izraelská firma, kterou vláda včera postavila mimo hru, počítá se žalobou. Vládní právníci tvrdí, že prohra v arbitráži nehrozí, protože dohoda je dobře ošetřena. I kdyby ale vše dopadlo dobře, cena za šlendrián vlády vzroste o soudní náklady. A kdo bude platit? Poslední 'ale' je nejdůležitější. Když vláda řekla a, musí říct b. Tedy odpovědět na otázku, kdo konkrétně stojí za podezřelým obchodem a jak vůbec mohl projít. ČSSD se z pochopitelných důvodů do takového podniku chtít nebude. A také lidovci s unionisty zřejmě zůstanou solidární. Nezbývá než tlačit na odpovědné přes parlament. A přes volební urny. Píší v Lidových novinách.