Přehled tisku

Nová Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, foto: ČTK

Středeční rozhodnutí Poslanecké sněmovny - opětovné schválení zákona o zoologických zahradách a zvolení nových členů Rady České televize - jsou hlavními náměty komentářů čtvrtečního českého tisku. Listy si také všímají incidentu mezi příznivci a odpůrci prezidenta Václava Klause během jeho návštěvy Poličky na Svitavsku a hodnotí smysl vzniku sněmovní komise, která se pokusí objasnit okolnosti prohrané arbitráže s firmou CME.

Václav Klaus,  foto: ČTK
Poslanci přehlasovali prezidentské veto a schválili zákon o Zoo. Zoologické zahrady tak budou mít některé daňové úlevy. Zákon dále předpokládá, že k provozování zoo bude nutná licence ministerstva životního prostředí. Podle komentátora Lidových novin to ale jen posílí byrokracii. Na ministerstvu životního prostředí podle něj přibude jeden "Pan Důležitý", zvířatům ani návštěvníkům to nepomůže. Snad jedině daňové úlevy mohou podle listu ulehčit ekonomické situaci Zoo. Avšak i v téhle oblasti se rýsuje možnost, že by nějaký šikovný "podnikatel" mohl využít možnosti nabízené zákonem a použít Zoo jako prostředek daňového úniku, upozorňuje komentátor Lidových novin.

Komentátor Mladé fronty Dnes souhlasí s důvody, které prezidenta vedly k tomu, aby zákon o Zoo vetoval. Jakkoli se Václav Klaus jeví jako nelida, či spíše "nezvířa", má naprostou pravdu. Poskytovat účelovým zákonem daňové výhody skupině nějakých zařízení, to je nemístné, konstatuje komentátor. I když Klaus prohrál, je to podle něj alespoň dobrá zpráva o něm. Když totiž byl předsedou vlády a předsedou parlamentu, sám podobné zmetky spoluvyráběl a spoluschvaloval. Teď proti nim bojuje, dodává komentátor Mladé fronty Dnes.


Nová Rada pro rozhlasové a televizní vysílání,  foto: ČTK
Lidové noviny se vracejí k atmosféře, která ve středu provázela volbu pěti nových členů Rady České televize. Opozice považuje jejich zvolení za součást snahy vládní koalice ovládnout média. Vládní tábor ale takové nařčení odmítl, přičemž zdůraznil, že novými členy rady se stali kvalitní lidé. Podle komentátora listu byla jednání tak bouřlivá proto, že rada je konečně kompletní a může zvolit nového generálního ředitele ČT. Kdyby podle něj výroky českých politiků zkoumal psycholog, nejspíš by došel k závěru, že mezi nimi řádí epidemie jakési mediální paranoie. Každý politik se dušuje, že nezávislost médií je pro něj tou nejdůležitější a nejsvatější hodnotou. Zároveň je však přesvědčen, že všem ostatním nejde o nic jiného než média ovládnout, píše deník. I když ale bylo bezmála celodenní jednání o volbě nových členů Rady ČT nedůstojné a podezřelé, výsledek je ovšem docela slušný, dodává komentátor Lidových novin.


Setkání Václava Klause s občany,  foto: ČTK
Deník Právo se zamýšlí nad incidentem, který doprovázel středeční návštěvu prezidenta Klause v Poličce. Jeho příznivci tam napadli muže, který na setkání přišel s transparenty hanícími hlavu státu. Podle komentátora nad tím není nutné lomit rukama, protože se takové věci dějí i tam, kde je demokracie domovem po staletí. Jedna facka může ukončit diskusi, ale demokracii neohrozí, konstatuje. Proto by se raději zabýval úvahou, jaká slůvka patří na transparenty. Možná podle něj stačilo zaměnit jedno jadrnější slovo za jiné a diskuse mohla být mírnější a nemusela pokračovat ručně. Zákon o urážce veličenstva už nemáme a veřejná hádka na náměstí, obejde-li se bez facek, je dobré cvičení, míní komentátor deníku Právo.


Pražský magistrát nepovolil kvůli hluku uspořádat na Staroměstském náměstí koncert na podporu vstupu České republiky do Evropské unie, píše Mladá fronta Dnes. Koncert je naplánován na 10. června a měl by ho zahajovat bývalý prezident Václav Havel. Vystoupení Vladimíra Mišíka, Michala Prokopa, Jaroslava Hutky či Jiřího Pavlici a Hradišťanu mělo být vrcholem nevládní kampaně Ano pro Evropu před euroreferendem. "Rozhodně by to nebyl divoký rockový koncert, ale odpolední veřejné shromáždění, která má přesvědčit lidi, aby šli k referendu," řekla listu místopředsedkyně sdružení Ano pro Evropu Monika Pajerová. Předseda magistrátní komise pro koordinaci aktivit na veřejných prostranstvích Igor Němec je nicméně přesvědčen, že o rockový koncert jde, a proto nebyl povolen. "Žádný rockový koncert na Staroměstském náměstí nechceme," sdělil Mladé frontě Dnes. Zhruba před měsícem se přitom na tomto prostranství v centru Prahy konal několikahodinový koncert komerčního Rádia Express. Před rokem si pak Staroměstské náměstí tradičně pro svůj předvolební mítink s koncertem Lucie Bílé vybral tehdejší předseda ODS Václav Klaus. Podle Němce však existují výjimky, například předvolební kampaně.


Úvodník Lidových novin se věnuje vzniku desetičlenné sněmovní vyšetřovací komise k prohrané arbitráži se společností CME. Podle listu každého napadne, kolik komisí již parlament ustanovil a jaké výsledky prezentovaly. Přesto to podle něj ještě neopravňuje ke skepsi. Upozorňuje však na to, že do komise byli zvoleni lidé, kteří se v kauze CME - Nova - Železný osobně angažovali. Je to podobný výběrový klíč, jako by do komise vyšetřující události 17. listopadu 1989 zasedl tehdejší šéf pražské organizace KSČ Miroslav Štěpán, uzavírá úvodník Lidových novin.


Pouliční dobročinná sbírka, při které studentky se šerpou vybírají do modré pokladničky na děti nemocné leukemií, je podezřelá, píše Mladá fronta Dnes. Sbírku provozuje společnost Dětský sen, jejíž ředitelka Hana Hajducká zároveň podniká v oblasti kasin. O serióznosti sbírky má pochybnosti i dětská onkologická klinika pražské nemocnice Motol, která se od ní distancovala. "Tvrdili, že sbírají na naši transplantační jednotku. S námi to neprojednali a nic jsme od nich nedostali. Pak jsme zjistili, že paní Hajducká je činná v kasinech. Nechceme s nimi mít nic společného," řekla listu psycholožka dětské onkologie v Motole Věra Reichlová. Ředitel nemocnice poslal Hajducké dopis, v němž ji upozorňuje, že její jednání je neetické. Po hrozbě motolské nemocnice Dětský sen své kasičky viditelně označil nápisem: Přispíváte na dětské hemato-onkologické oddělení v Plzni. Hajducká podle Mladé fronty Dnes tvrdí, že její aktivity, tedy kasina a charita, spolu nesouvisí. Doklady o hospodaření sbírky ale odmítla ukázat. Na rozdíl od ostatních nadací je ani nezveřejňuje na internetu. Dětský sen nemá peníze jen od lidí z ulic, má i své mecenáše, podle deníku také z oblasti kasin. Tyto peníze dosud na žádnou dobročinnost neputovaly. Do kasiček se podle Hajducké na ulicích vybraly dva miliony korun, které dostala plzeňská nemocnice. Mladá fronta Dnes zjistila, že Hajducká spolu s dalšími lidmi založila společnost Classic Casino, která provozovala jedno z pražských kasin a nakonec skončila v konkurzu. Z kasina zmizelo 36 milionů korun. Okolnosti vzniku a pádu společnosti zkoumá policie.