Přehled tisku

Policie žádá Senát o vydání senátora a bývalého chomutovského starosty za ODS Alexandra Nováka. Podle Lidových novin ho podezírá z korupce, informace deníku Právo hovoří o tom, že vyšetřovatel jej chce obvinit z mnohamilionových podvodů. Senátor jakékoliv obvinění odmítá.

Policie žádá Senát o vydání senátora a bývalého chomutovského starosty za ODS Alexandra Nováka. Podle Lidových novin ho podezírá z korupce, informace deníku Právo hovoří o tom, že vyšetřovatel jej chce obvinit z mnohamilionových podvodů. Senátor jakékoliv obvinění odmítá. Mandátní a imunitní výbor horní parlamentní komory se však zatím nesešel, takže policie nemůže Nováka vyslýchat. Případ, pokračuje Právo, předali chomutovští policisté policejnímu prezidiu už loni v březnu, kdy začala Služba pro odhalování korupce ve spolupráci s Interpolem prošetřovat udání, podle kterého měl Novák před téměř dvěma lety údajně dostat v přepočtu 43miliónovou provizi za zprostředkování prodeje akcií distribučních společností Severočeská plynárenská a Severočeská energetika Děčín německé společnosti VNG-Verbundenz Gas. V době projednávání obchodu si měl otevřít soukromé konto v Rakousku. Pokud Senát Nováka nevydá, je stíhání v dané kauze podle ústavy navždy vyloučeno.

Česká republika přichází ve sporech se zahraničními investory o mnohem více peněz, než se zdá. Píší Lidové noviny. K sumě 10 miliard korun, které musel stát před časem zaplatit v arbitráži americké společnosti CME, je třeba v tuto chvíli přičíst 642 milionů. Tyto peníze ČR dosud zaplatila ve sporech za honoráře právníků a jejich letenky či hotely. Suma přitom není konečná: většina zahájených sporů nebyla dosud vyřešena a investoři navíc otevřeli několik dalších. Píše deník.

Stát nehlídá hospodaření cestovních kanceláří, tvrdí Hospodářské noviny. Podle nich nebyl Václav Fischer jediný, kdo tajil hospodářské výsledky: už dva roky podle stejného listu nezveřejnil ekonomické údaje Fischerův největší konkurent Čedok, letecký přepravce Travel Servis to nedělal nikdy. Zákon ale obchází mnoho dalších firem, dodává list. V Obchodním věstníku, který slouží jako zdroj informací o firmách, lze nalézt data až o dvanácté největší cestovní kanceláři. O případných potížích se tak včas nedovědí ani klienti. Například největší německé firmy údaje o hospodaření zveřejnit musí. Jsou totiž kotovány na burze, takže jim to zákon přikazuje pod hrozbou sankcí, dodávají Hospodářské noviny. Fischer nejspíš přežije, soudí dále list ve své analýze, jeho nynější potíže ale urychlí zdražování zahraničních zájezdů a omezí rozsah zájezdů typu "last minute". S nízkými cenami zahraničních zájezdů, kterými Fischer tlačil na konkurenci, se budou muset Češi rozloučit i v případě, že celou situaci neustojí. Nový investor totiž nemůže pokračovat v dumpingové strategii, která přivedla Fischerovy firmy do stamiliónových dluhů. V Česku může zájezdy na poslední chvíli nabízet jen druhá největší cestovní kancelář Čedok, která má vlastní letadla i dohodu o spolupráci s ČSA, připomínají dále Hospodářské noviny. Zmizí-li konkurenční tlak Fischerovy letky, nemá ale Čedok důvod držet ceny nízko. Ke zdražování zřejmě povede i vývoj kursu koruny vůči euru. Přesto lidé budou cestovat dál, soudí list, ale spíš na vlastní triko: samostatně cestujících turistů totiž rok od roku přibývá v celé Evropě.

Ať je horko v práci sebevíc nepříjemné, o zahnání žízně se musí každý postarat sám, upozorňuje Mladá fronta Dnes. Žádný předpis totiž zaměstnavatelům nepřikazuje, aby pracovníkům dávali v horku studené nealkoholické nápoje. Existuje sice vládní nařízení o ochraně zdraví při práci, to však letní horko neřeší. "Žádné ustanovení, které by říkalo, že při překročení například třiceti stupňů dostane každý automaticky zadarmo nápoj, v tomto nařízení není," říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Prejdová. "Je to záležitost, kterou řeší kolektivní smlouvy. Záleží jen na odborech nebo zaměstnancích, jaké podmínky si včas domluví," upozorňuje Prejdová.

Rozdílně se tak s letním horkem vypořádávají například řidiči městské hromadné dopravy v Praze, zjistila Mladá fronta Dnes. "Pokud teplota překročí třicet stupňů, dostávají řidiči autobusů litr a půl čisté vody a k tomu rozpustné iontové nápoje," sdělila mluvčí Dopravního podniku Michaela Kuchařová. Jejich kolegové v tramvajích však žádné pití na pracovní směnu nedostanou. Místo toho se jim za každou odslouženou hodinu v tropickém vedru zvýší mzda o dvě koruny.

Hůř jsou na tom ale taková kuřata ve velkochovech, zjistily deníky Bohemia. Moderní drůbežárny jsou sice vybavany ventilací, na současné tropické teploty ale nestačí: kuřata proto hynou po tisících. Není prý výjimkou, když denně takto zahyne až 20 tisíc malých opeřenců. Kvůli vysokým pojistkám nejsou většinou chovatelé pojištěni, a tak ztráty jsou hrozivé. Kafilérie navíc požadují za likvidaci uhynulých ptáků osminásobek. Odborníci varují, že spotžebitelé se musí určitě připravit na zdražení drůbežího masa, uzavírají deníky Bohemia.

V Rusku mají problémy další čeští horolezci, informují Lidové noviny. Tentokrát se změnila v drama expedice, která se chystala vylézt na sopku Ključevskaja ležící na ruské Kamčatce. Jeden ze členů výpravy byl zasažen lavinou kamenů a včera se nacházel v kritickém stavu. Zraněného se navíc kvůli špatnému počasí nepodařilo do večerních hodin dopravit do nemocnice. Ruská tisková agentura RIA Novosti uvedla, že turista je již několik hodin v kómatu. "Jeho stav je podle našich informací velmi vážný," dodal k tomu náčelník správy civilní obrany a výjimečných situací Kamčatky Nikolaj Timošenko. "Šlo o čtyři mladé lidi, kteří se vydali společně s naší čtrnáctičlennou skupinou do základního tábora. Tam se ale odtrhli a za pěkného počasí se sami vydali nahoru," řekl Martin Kráčalík z cestovní kanceláře Turistika a hory. Píší Lidové noviny.