Přehled tisku

Lidé na úřadech, ale i policisté a soudci by měli být pod větším tlakem, aby nebrali úplatky. Jak píše v této souvislosti Mladá fronta Dnes, ministerstvo vnitra vládě navrhuje, aby pro vybraný okruh osob pracujících pro stát zavedla možnost zkontrolovat jejich majetkové poměry. Kontrola majetku podezřelých státních zaměstnanců by měla omezit bující korupci právě ve státní a veřejné správě.

Lidé na úřadech, ale i policisté a soudci by měli být pod větším tlakem, aby nebrali úplatky. Jak píše v této souvislosti Mladá fronta Dnes, ministerstvo vnitra vládě navrhuje, aby pro vybraný okruh osob pracujících pro stát zavedla možnost zkontrolovat jejich majetkové poměry. Kontrola majetku podezřelých státních zaměstnanců by měla omezit bující korupci právě ve státní a veřejné správě. Na soupis majetku by měl mít zaměstnanec 20 dní. Pokud přiznání nepředloží, uvede nepravdivé údaje, nebo jeho majetek nebude odpovídat příjmům, pak by mu hrozila výpověď z práce. Nadřízený by také měl povinnost podat trestní oznámení. Česko má podle loňské zprávy společnosti Transparency International s korupcí vážný problém. Mladá fronta Dnes doplňuje, že z desetibodové stupnice vnímání korupce získalo známku 3,7 - přičemž nejhorší je číslo 1.


Všechny deníky si všímají návštěvy japonského premiéra v Praze. V této souvislosti se na jejich stránkách objevila i řada článků věnovaných Japonsku nebo Japoncům. Jak píší Hospodářské noviny, Japonci "léčí" české dělníky penězi. Přávě častá nemocnost českých pracovníků je v současnosti největším problémem japonských firem, které investovaly do svých poboček v Česku. Řada podniků proto zavedla příplatky za to, že lidé chodí do práce a ne k lékaři. A daří se jim s častou absencí svých zaměstnanců bojovat. Jedné japonské firmě vyrábějící počítačové komponenty, tak například během tří let klesla nemocnost na pracovišti z dvanácti procent na současnou čtyřprocentní úroveň. Příplatky ale zvyšují finanční náklady firem. Japonští investoři proto vyzvali českého premiéra, aby se zasadil o zlepšení situace. Zatímco japonské investory lákají do České republiky především výrobní náklady a geografická poloha, z pohledu turistů je zajímavé množství historických památek. Loni k nám přicestovalo 35 tisíc japonských turistů, kteří utratili zhruba pět miliard korun. Je jen škoda, že japonští turisté jsou zastánci rychlé poznávací dovolené. V Česku stráví v průměru pouhé dva dny.


Do důstojného prostředí vojenského hřbitova v Praze přemisťují odborníci ostatky německých vojáků, které skončily po druhé světové válce na hřbitově v Mladé Boleslavi. Mladá fronta Dnes píše, že dělníci objevili ostatky 377 lidí, převážně vojáků wehrmachtu. "Mezi nalezenými oběťmi jsou i zdravotní sestry nebo jiný personál zdejšího lazaretu. Poznali jsme je podle individuálních kovových známek," řekl vedoucí exhumačních prací Jaroslav Wagner. V Mladé Boleslavi byli němečtí vojáci a další oběti války pohřbeni v jednotlivých hrobech, ale i v hromadných šachtách. Informace o uložení těl pocházejí z českých i německých pohřebních knih. Exhumaci po celé republice, ale i v Polsku nebo Rusku si podle deníku vyžádal německý Lidový spolek péče o německé válečné hroby, uvádí Mladá fronta Dnes.


Mladí lidé se dnes do ženění moc nehrnou. Jak píše Právo, bez požehnání úřadů žije a hospodaří ve volném svazku až polovina mladých svatebního věku. Římskokatolická církev a konzervativní politici mluví o zkáze, krachu morálky a tradičních hodnot. Mladí lidé ale spíš hovoří o významu svobody, novém pojetí rodiny a osamostatnění ženy. Podle nejnovějších výzkumů je v naší společnosti tolerance ke svazkům bez úředního razítka stále větší. Mezi hlavní důvody, proč mladí lidé s manželstvím váhají, patří především problémy se sháněním práce. Volnější svazek umožňuje dostudovat, získat praxi, zajistit si trvalejší zaměstnání a tím i lepší podmínky pro plánovaný příchod dětí.


Jak píše deník Právo, pijáci tvrdého alkoholu příští rok z nepříjemných překvapení nevyjdou. Po prvním lednu budou muset sáhnout hlouběji do peněženek kvůli zvýšení daně na jejich oblíbený nápoj. Dalším finančně náročným mezníkem se stane den vstupu do unie, tedy 1. květen. Toto datum stanovil ministr financí Sobotka jako okamžik, kdy vývozci a dovozci lihovin budou muset své zboží kolkovat. Dá se očekávat, že náklady na přelepování lahví ponese spotřebitel. Sobotkovi úředníci původně plánovali, že výrobu kolků zaplatí státní kasa, jenže nutnost úsporných opatření donutila ministerstvo navrhnout, aby se náklady přesunuly právě na výrobce nebo dovozce alkoholu. A to se nejspíš promítne do cen. Jak dodává deník Právo, kolkováním tvrdého alkoholu chce Sobotka zabránit daňovým a celním únikům.


Původně průmyslové pražské Vysočany se změní v město pro lidi. Jak píše Mladá fronta Dnes, taková je vize místní radnice. Zhruba do deseti let by tu mělo najít domov dalších devět tisíc lidí. V dobách socialismu do místních fabrik denně směřovalo kolem dvanácti tisíc dělníků. Po likvidaci státních podniků v devadesátých letech většina nových majitelů začala spekulovat, jak svůj majetek co nejlépe zhodnotit. Chátrající továrny tak jedna po druhé mizely a s nimi i historie staré čtvrti. Zpustlá místa teď čekají na nové využití. V areálu se vyrábí jen na pěti procentech a některé haly využívají filmaři. Co se tedy stane "s mrtvým městem"? V současnosti na ploše dvousetpadesáti hektarů nebydlí ani čtyři tisíce lidí. Výhledově by tu měly firmy postavit přes dva tisíce bytů a administrativní centra.


Připravovanou novelou zákona o cestovním ruchu se zabývají Lidové noviny. Až 50 tisíc pokuty hrozí podle této novely každému, kdo skupince více než tří lidí ukáže tuzemské památky. Skupina o více osobách si podle této verze novely musí pro kochání se památkovou rezervací najmout placeného průvodce. Takže například otec provádějící svou tříčlennou rodinnu po Karlštejně by si kromě zážitků mohl odnést blokovou pokutu. Podle odborníků na cestovní ruch novela zákona uškodí turistům našim i zahraničním. Průvodcovství se stane monopolem a cena služeb stoupne. Navíc v Česku je jen minimum průvodců, kteří hovoří neobvyklými jazyky. Mezi ně se počítá třeba i španělština. Přitom během jediného letního dne do Prahy dorazí až 40 zájezdů ze Španělska. A tolik jazykově vybavených českých průvodců ve městě není k dispozici. Experti tvrdí, že je nutné, aby si právě v těchto případech cizinci vozili své průvodce, uvádějí Lidové noviny.


Většina lidí už má hlavní část dovolené za sebou. A většinu z nás čeká něco, co psychologové označují jako syndrom návratu z dovolené. Jak píše deník Právo, někdo se do zaměstnání těší. Podle odborníků jsou to ti, kdo mají zajímavou práci, je jim koníčkem a jsou v ní úspěšní. 95 procent se ale netěší. Vědí totiž co je čeká a umějí si představit pracovní zátěž, která na ně bude po nástupu vyvinuta. Psychologové soudí, že se člověk na dovolené sice osvěží a načerpá síly, ale během tří čtyř dnů v práci energie vyprchá. Paradoxně pak může být ještě unavenější, než když na dovolenou odjížděl, uvádí Právo.