Přehled tisku

Japonský premiér Džuničiro Koizumi v Praze, foto: CTK

Páteční tisk především informuje o pietních akcích, při nichž si lidé ve čtvrtek připomněli události před 35 lety, kdy tehdejší Československo obsadila vojska Varšavské smlouvy. Deníky se věnují také vývoji situace v Iráku a snahám o větší bezpečnost českých diplomatů a úředníků v Bagdádu. Mimořádnou pozornost tisku upoutala návštěva japonského premiéra Džuničira Koizumiho.

Poslední průzkum, týkající se názoru Rusů na invazi vojsk do Československa v roce 1968, komentuje Vladimár Kučera v Mladé frontě Dnes. Nachází ve výsledcích šetření jistý pokrok: třetina dotázaných nyní okupaci odsuzuje, zatímco před 35 lety protestovalo na Rudém náměstí pouhých osm lidí, kteří se dočkali tvrdého potrestání. Jistě, neveřejně nesouhlasilo určitě mnohem více Rusů, připouští Kučera.

V souvislosti s německou okupaci na začátku druhé světové války poukazuje na pokulhávající historické paralely: "bolševismus je z nepochopitelných důvodů přijatelnější než nacismus, byť i jeho 'obrana' byla založena na nevinných mrtvých".

Méně překvapující však je podle Mladé fronty Dnes zjištění průzkumu, podle kterého si třetina Rusů na srpnovou agresi ani nevzpomene. "Upřímně řečeno, kdyby měli vzpomínat, koho kdy v moderních dějinách jejich režim násilně obsadil, koho pokořil, koho zabil, měli by pořádně zamotané svědomí," míní Vladimír Kučera.

Zatímco příslušníky (německé) říše a jejich potomky svět důrazně upozornil, že střet, který vyvolali, nakonec prohráli a že po zločinu následuje trest, válka, kterou bolševické Rusko též způsobilo a v níž nakonec dostalo napráskáno, byla 'studená'," konstatuje v redakčním komnetáři Mladá fronta Dnes. Tudíž i trest byl podle něj "jaksi vystydlý" a také svědomí zůstalo velmi chladné a zapomnětlivé.


Bagdád,  budova OSN po výbuchu,  foto: ČTK
Český stát si nemůže dovolit být stranou ve střetu demokracie s terorismem, tvrdí deník Právo. Domnívá se proto, že nejsou na místě úvahy, zda má Česká republika dost prostředků na udržování kontingentu v Iráku.

"Pochopitelně dost prostředků nemáme, stačí vzpomenout na plánovaný schodek státního rozpočtu na příští rok. Jenže také nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit v Iráku své odborníky a tím pádem i svou vojenskou policii nemít, nepodílet se na obnově tamního mírového života. A to nejen kvůli investičním zakázkám, o které tam usilujeme," píše komentátor Práva Pavel Verner.

Z Iráku utíkat nebudeme,  prohlašuje vicepremiér a ministr zahraničí Cyril Svoboda,  foto: ČTK
V Iráku se podle Práva spojenci evidentně snaží nastolit řád, ve kterém budou moci Iráčané konečně pod vlastní správou důstojně žít. Nemohou za to čekat vděčnost domácích obyvatel, žijících právě v katastrofálních podmínkách. A nemohou také za teroristu považovat každého, kdo po nich hodí kamene, třeba jen proto, že je zoufalý, protože konec chaosu je v nedohlednu, soudí Pavel Verner.

Z Iráku utíkat nebudeme, pro nás je důležité tam zůstat, prohlašuje v Právu vicepremiér a ministr zahraničí Cyril Svoboda. Reaguje tak na úterní teroristický útok na zastoupení OSN v Bagdádu, při kterém zemřelo nejméně 20 lidí a stovka byla zraněna. Podle Svobody je třeba terorismu čelit. Ohrožuje i nás, zdůrazňuje šéf diplomacie, protože žádná země není dnes výrazně bezpečnější nebo méně bezpečná. Teroristé se stahují do různých zemí, dodává Svoboda, už ale nedoplní, které má na mysli.

Z jeho rozhovoru pro Právo dále vyplývá, že zřejmě v září by měli od vojáků převzít ochranu českých diplomatů a úředníků v Bagdádu policisté z Útvaru rychlého nasazení. O této možnosti jednali ve čtvrtek náměstci ministrů zahraničí, obrany a vnitra. Vojenští policisté nyní v Bagdádu hlídají objekt českého velvyslanectví. Ministerstvo zahraničí také jedná s americkou stranou o možnosti umístění českých občanů v "bezpečné zóně" vytvořené americkými vojáky. Vláda bude o situaci jednat 2. září a rozhodne o zajištění bezpečnosti českých občanů.


České domácnosti postihne od ledna zdražení plynu. Důvodem je rozhodnutí ruské vlády zvýšit šestinásobně clo na jeho vývoz z pěti na 30 procent. Je pravděpodobné, že se tento krok promítne do zdražení plynu, řekl pátečnímu Právu mluvčí plynárenské firmy Transgas Jiří Wrobel. Podle informací deníku však Energetický regulační úřad plánuje od 1. října naopak snížení cen. Ceny pro domácnosti mají klesnout zhruba o tři procenta, pro ostatní odběratele plyn zlevní až o pět procent, cituje Právo nejmenovaný zdroj.


Přes sto miliónů korun z rozpočtových dotací by mělo vrátit patnáct obcí a měst Plzeňského kraje. Poukazují na to Hospodářské noviny. Státní peníze především na stavbu bytů a domů s pečovatelskou službou jejich zastupitelstva sice řádně investovala, ale porušila, i když často jen formálně, přísná pravidla pro jejich přidělení. Na tvrdost zákona o rozpočtových pravidlech a složitost ministerských podmínek pro poskytnutí dotací mohou nyní doplatit například nevelké Konstantinovy Lázně. Ačkoliv se jejich roční rozpočet pohybuje mezi osmi až devíti milióny, mají zaplatit státu přes 29 miliónů korun. A navíc ještě penále, které nakonec může dosáhnout stejné výše. Hrozí jim proto krach.


Zaměstnanci katastrálních úřadů se chtějí připojit ke stávce učitelů, berních úředníků a odborářů z České správy sociálního zabezpečení. Informují o tom Hospodářské noviny. Jako výraz protestu hodlají úředníci 1. září jednu hodinu nepracovat a učitelé odmítají přijít do škol. Všichni požadují po vládě zachování třináctých platů. "Pro veřejnost taky jednu hodinu nebudeme. Žádné informace, a to ani po telefonu," vysvětlila formu stávky šéfka odborů katastrálních úřadů Hana Antropiusová. Slíbila, že protest nikterak neprodlouží dobu zápisu do katastru.


O uvalení embarga na informace o vypořádání dluhů firem Václava Fischera žádá jejich zachránce, moravský naftař Karel Komárek. Jak píší Lidové noviny, podal proto žaloby na Českou tiskovou kancelář a Komisi po cenné papíry. Pokud by soud Komárkově žalobě vyhověl a nařídil by ČTK neposkytovat informace, byl by to historický průlom. Ještě nikdy soud tiskové agentuře nenařídil, že o některých záležitostech nesmí informovat.


Společnost Central European Media Enterprises neuspěla s odvoláním proti zastavení exekuce majetku bývalého ředitele TV Nova Vladimíra Železného. Informují o tom Lidové noviny. Soudkyně pražského městského soudu deníku sdělila, že potvrdila jedno ze tří rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 o zastavení exekuce. Proti tomuto rozhodnutí se CME odvolávala. Železný se tak zbavil jedné z exekucí majetku. Ve ale hře ještě zůstává exekuce tří Železného dosud obstavených účtů u bank a jeho domů v Dlouhé třídě, v Sibelliově ulici a bytu ve Štupartské. O zbylých třech odvoláních by se mělo rozhodnout do deseti dnů.


V Česku se rozmáhá soukromé létání, píše páteční Mladá fronta Dnes. Jen v červnu podle ní prošlo zvláštním terminálem na pražské staré Ruzyni přes deset tisíc lidí, kteří použili své vlastní nebo pronajaté letadlo. To je pětkrát víc než loni a správci letiště čekají další růst.