13-01-2004

Emil Novotný (vlevo) a Radek Hanykovics odsouzení v Thajsku za pašování drog k vysokým trestům, foto: ČTKEmil Novotný (vlevo) a Radek Hanykovics odsouzení v Thajsku za pašování drog k vysokým trestům, foto: ČTK Tisk věnuje velkou pozornost návratu dvou českých pašeráků drog. Komentuje případ Emila Novotného a Radka Hanykovicse, kteří byli v Thajsku odsouzení za pašování drog k vysokým trestům. Takzvané vyspělé kultuře v českomoravském státě se zdá nelidské, aby někdo trávil ve vězení za pašování 50 nebo i jen 30 let, píše Právo. "Thajské kultuře se to zdá v pořádku. Je tak mimořádně krutá, nebo si tam dovedou spočítat, kolik lidských životů dokážou zničit čtyři kilogramy heroinu, dostanou-li se do oběhu?" ptá se autor komentáře. Na otázku, ve které zemi je boj proti tvrdým drogám účinnější, by podle něj byla odpověď snadná. Otázka proto zní, který postup je správný - benevolentní evropský či nekompromisní asijský. Na tuto otázku odpovědí jinak rodiče postižených vězňů a jinak rodiče dětí, které propadly drogám, myslí si komentátor, a objektivního soudu se proto v tomto případě nedobereme.

 

Lidové noviny konstatují, že hledání evropského komisaře vázne na jazycích. Pro působení v Bruselu musí kandidát bezchybně umět anglicky, německy nebo francouzsky. Sítem sociálních demokratů právě kvůli nedokonalé znalosti jazyků prošli zatím jen čtyři kandidáti. K dispozici je dostatek erudovaných kanditátů se zázemím v nejrůznějších oblastech. Často ale neumí promluvit v cizím jazyce, řekl premiér minulý týden. Vybrat eurokomisaře není legrace také proto, že bude měsíčně pobírat v přepočtu 450 tisíc korun, tedy třikrát víc než má český premiér a pětkrát víc než ministr.

 

Václav Klaus se dostal do konfliktu se zákonodárci. Jak píší Lidové noviny, odmítl podepsat novelu zákona o Ústavním soudu. Ten prý neúměrně rozšiřuje zákonodárné pravomoci Ústavního soudu a vlády. Novela podle Klause obchází standardní postup, když umožňuje občanům přeskočit Nejvyšší soud a obrátit se v trestních věcech rovnou k Ústavnímu soudu. Jiný důvod prezidentova veta se týká státní suverenity. Klaus se obává, že novela otevírá dveře jakémukoliv mezinárodnímu orgánu nebo instituci, jejichž jsme členy, aby skrze Ústavní soud zasahovaly do našich pořádků.

 

Stát nechává pojišťovnám miliony ze správy úrazového pojištění. Podle Hospodářských novin tak Česká pojišťovna a Kooperativa mohou počítat každý rok s mnohamilionovými příjmy. Za předloňský rok tyto pojišťovny vybraly 4 miliardy korun a přes půl miliardy si mohly automaticky ponechat. Dvě miliardy vyplatily na náhradách škod způsobených pracovními úrazy a nemocemi z povolání, zbytek šel do státního rozpočtu. Nejvyšší kontrolní úřad už před třemi roky konstatoval, že zisk pojišťoven není ničím zdůvodněný. Ministr Zdeněk Škromach se chystá změnu systému navrhnout koncem ledna vládě.

 

Více než 500 tuzemských potravinářských provozů, které zpracovávají živočišné produkty, zmizelo po Novém roce z trhu. Jak píše Právo, čeští veterináři hodnotili okolo 4500 provozů, zda a jak jsou schopny dostát všem požadavkům na technologické vybavení a hygienu, vyplývající z veterinární legislativy, která je teď stejná jako předpisy zemí Evropské unie. Nevyhověla zhruba desetina z nich - 505 provozoven. Jatek, masných výroben a dalších provozů, které už nemohou uvádět své výrobky do oběhu, je proti původním odhadům nakonec podstatně více. Veterinární správa odhadovala, že jich bude kolem 320. Ortel o uzavření však nemusí být definitivní. Pokud zpracovatel závady odstraní, veterináři následně provoz schválí.

 

Deník Právo upozorňuje na to, že stále častěji se uniformovaná policie dostává do problémů. O dopravních policistech se dokonce mluví jako o nejzkorumpovanější složce. Náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák deníku oponuje, že jde o nespravedlivý pohled. Podle něj většina policistů vykonává službu poctivě a neúplatně. Přiznává ale, že problém je odhalovat a vyřazovat ze sboru ty úplatné. Cestu vidí v omezení korupčního prostoru - když policisté nebudou vybírat peníze za pokuty.

 

Nad krádežemi aut se pozastavuje Mladá fronta Dnes. V Česku ročně zmizí 24 tisíc aut. Je to desetkrát více než v západní Evropě. Zlodějské gangy vozy většinou rozeberou a prodají na vrakoviště. A to co nejrychleji, aby nezůstaly důkazy. Velmi často pracují na zakázku. Nejsou ani vzácné případy, kdy je do krádeže zapojený autoservis. Rájem zlodějů se Česko stalo hlavně kvůli špatným předpisům. Například přihlásit ukradené auto na nového majitele není žádný problém. Okradení nyní žádají ministra vnitra Stanislava Grosse, aby se zloději aut zatočil - například zvýšil počet hlídek v nočních ulicích.

 

Komentář Lidových novin se zabývá mzdovým ohodnocením zaměstnanců elektrárenské společnosti ČEZ. Důvodem je snaha odborů elektráren vyjednat s vedením firmy osmiprocentní růst mezd na tento rok. Kvůli požadavku na vyšší mzdy připravují odboráři jaderných elektráren na 20. ledna zhruba dvouhodinovou stávku. Lidové noviny podotýkají, že zaměstnanec jaderné sekce společnosti ČEZ si v průměru za měsíc vydělá kolem 27.000 korun. "Už dnes se přitom ozývají hlasy: to vám proboha takový balík peněz nestačí? Podle listu je však průměrný plat jedna věc a mzdová politika společnosti ČEZ věc druhá. Operátor jaderné elektrárny, tedy člověk s odpovědností za tisíce životů, pobírá měsíčně v průměru 30.000 hrubého. Otázkou je, zda je to hodně nebo málo. Jestliže vedení firmy ohodnocuje práci svých vysoce kvalifikovaných operátorů třiceti tisíci, kolik asi pobírají členové firemního managementu, nabízejí Lidové noviny další srovnání. Otázkou je, zda si manažeři zaslouží dvakrát nebo třeba desetkrát tolik než jaderní operátoři.

 

Minimálně jednou za měsíc chtějí v příštím roce policisté uspořádat masivní kontrolní akci zaměřenou na řidiče. Jak píše Mladá fronta Dnes, v průběhu roku to má být asi 20 akcí. Cílem je snížit počet dopravních nehod, které se loni zvýšily o více než pět tisíc. Za celý rok se stalo téměř 196 tisíc nehod a zemřelo při nich 1319 lidí. To je o pět mrtvých více než v předcházejícím roce. V polovině loňského roku přitom statistiky naznačovaly, že mrtvých bude více o několik desítek. Policisté tvrdí, že tento vývoj pomohly zvrátit právě rozsáhlé dopravně-bezpečnostní akce. V platnost by také měla vstoupit novela zákona o pozemních komunikacích, která mimo jiné počítá s tvrdšími tresty pro viníky nehod.

 

Největší evropský touroperátor, německá cestovní kancelář TUI, která ročně vypraví na dovolenou přes 20 milionů lidí, výrazně vstoupila na český trh. Její součástí se podle deníku Právo stala jedna z největších českých cestovek, Exim Tours. Německá TUI, která zaměstnává 70.000 lidí a jejíž loňský obrat přesáhl 6,5 miliardy eur, se ke vstupu na český trh připravovala již delší dobu. Exim Tours, která prodává zájezdy zejména do Tuniska, Egypta, Turecka a dalších středomořských oblastí, působí na českém trhu od roku 1993 a patří do pětice největších cestovních kanceláří v ČR. Pro německou cestovní kancelář může být obchod zajímavý i tím, že Exim Tours má dceřiné firmy také v Polsku, Slovensku a Maďarsku.

 

Na území České republiky by měly do čtyř let vyrůst další skoro dvě desítky nákupních center, píše Mladá fronta DNES. Centra už nebudou vznikat jen v Praze, ale i v Brně a Ostravě. Pozemky jsou připraveny také v dalších velkých městech, jako jsou Olomouc, Plzeň a Opava. Nová centra umístěná vedle hypermarketů počítají s řadou menších obchodů, mnohá z nich i s kinem a dalšími službami spojenými se zábavou. Odborníci i zástupci maloobchodních řetězců se shodují, že zatím nepůjde o nové firmy, ale ty, které už na trhu jsou. To se ale může podle deníku brzy změnit. Po vstupu země do Evropské unie odpadnou poslední překážky a otevírání nových center v Česku dosud nezastoupenými společnostmi už nic bránit nebude.

 

V souvislosti s naším vstupem do Evropské unie budou vydány pamětní mince. Podle deníku Právo budou mimořádné zejména mince v nominální hodnotě 2,5 tisíce korun a především pak limitovaná pamětní medaile z ryzího zlata. Ta bude mít hmotnost trojské unce a v sérii bude pouze 200 kusů. Přestože vyjde až v květnu, už teď existuje pořadník a medaile je už z poloviny rozebrána. Jeden kus přijde odběratele na 19 tisíc korun. Autor medaile akademický malíř Vladimír Oplt zpodobnil na líci mapu Evropy, na rubu pak stylizoval písmena E a U.

13-01-2004