Přehled tisku

Foto: ČTK

Špidlova vláda má několik dní, aby napravila své trapné číslo se skorokomisařem Kužvartem, píší Lidové noviny. Paradoxně právě šibeniční termín ale skýtá naději na důstojnější řešení. Je úplně jedno, jestli se Špidlova trojdílná vláda rozhoduje měsíce nebo týden. Přímá úměra - čím více času, tím kvalitnější člověk - v případě tohoto kabinetu stejně neplatí. A protože ze slabé koalice padají jména slabých kandidátů, vznikají umaštěné kompromisy.

Poslanci,  foto: ČTK
Špidlova vláda má několik dní, aby napravila své trapné číslo se skorokomisařem Kužvartem, píší Lidové noviny. Paradoxně právě šibeniční termín ale skýtá naději na důstojnější řešení. Je úplně jedno, jestli se Špidlova trojdílná vláda rozhoduje měsíce nebo týden. Přímá úměra - čím více času, tím kvalitnější člověk - v případě tohoto kabinetu stejně neplatí. A protože ze slabé koalice padají jména slabých kandidátů, vznikají umaštěné kompromisy. Po Kužvartovi, který si až v Bruselu zřejmě uvědomil, že na to nemá, přicházejí další absurdní personální návrhy typu exministr zdravotnictví Fišer. Když tedy čeští politici vědí, že se na kvalitní osobě neshodnou, mají alternativní možnost. Místo špatného politika mohou vybrat dobrého úředníka, který je v koalici průchozí. Čili místo další hrůzné burzy nápadů ze sociálnědemokratické "pokladnice kádrů" mohou vyslat Pavla Teličku. Je jednodušší naučit úředníka politice než předělat provinčního sociálního demokrata v moderního evropského politika, který si umí na bruselské ulici sám koupit falafel.

MF Dnes se ke stejné události vrací komentářem s titulkem: Další vládní karambol.Aféra bruselského adepta Kužvarta je vděčným mediálním tématem: má rozměr dramatický i komediální. Její dějové jádro je jakoby opsáno z Gogolovy Ženitby: kandidát horko těžko vybraný prchá ve chvíli, kdy se už už má ujmout úřadu, oknem. O dramatický přídech se postaral premiérův kolaps - ten má ale příležitostí ke kolapsu habaděj, a že se to stalo právě v této souvislosti, lze považovat za náhodu. Právě mediální atraktivita příběhu může vést k tomu, že jej přeceníme. Aféra nadělala víc kraválu, než váží. V Bruselu se dobře baví. To se časem usadí, zvlášť pokud bude vybrán kandidát s lepšími technickými parametry.


Právo přináší rozhovor se prezidentem firmy Boeing ČR Thomasem Ryanem s titulkem: Za odchod z Aera nebudeme požadovat vysoké odškodné "Prvotním zájmem společnosti Boeing Česká vždy byla a bude úspěšná budoucnost Aera Vodochody", uvádí v rozhovoru Ryan a pokračuje: "Vloni v prosinci jsme právě proto předložili premiérovi Vladimíru Špidlovi náš pohled na řešení současné situace. Naše představy však zcela zásadním způsobem nezapadají do současného obchodního plánu Aera, který prosazují jeho většinoví čeští akcionáři. Proto náš odchod považujeme za nejvhodnější řešení. Při jednání s českou vládou se budeme snažit nalézt vzájemně přijatelnou dohodu, která bude současně tím nejlepším řešením především pro Aero. Víme dobře, že bychom požadavkem na vysoké odškodné náklady na záchranu vodochodského podniku ještě zvýšili a že by to v konečném důsledku znamenalo další zhoršení jeho situace."


MF Dnes píše, že "v únoru 1948 nezvítězil pracující lid, ale obyčejní šmelináři. Milionových podvodů, spekulací i pašování využívali vrcholní představitelé KSČ k financování stranického aparátu, k úplatkům a přípravě únorového převratu. Od něj tento týden uplyne šestapadesát let. Rozsah podvodů, které ke svému obohacení organizovali českoslovenští komunisté, vyplývá na světlo díky bádání historiků teprve nyní. "Například pašování perel a cigaret diplomatickými zásilkami organizovali pro KSČ agenti v Anglii už v roce 1946,"říká historik František Hanzlík. " O rok později rozjeli komunisté pašování lihovin do Německa. První zásilku vezlo přímo nákladní auto ÚV KSČ. Výnos ve výši šest milionů korun získala KSČ. Komunisté měli i firmu, která šmelinu kryla. Jejímu řediteli slíbil generální tajemník ÚV KSČ Rudolf Slánský podíl na kořisti a jako bonus Řád práce."


Gott zažádal o důchod!, píše deník Blesk. Přestože našeho několikanásobného slavíka stále živí zpívání, po čtyřech desetiletích si uvědomil, že i on má práva jako ostatní lidé, a nikoliv jen povinnosti v podobě daní. Letos 14. července oslaví zpěvák svoje 65. narozeniny. Tedy věk důchodu bezesporu hodný. Zpěvák si naštěstí už podle nového zákona bude moci i k důchodu vydělávat, co hrdlo ráčí. Jak se deník informoval na Úřadu sociálního zabezpečení, Gottovou žádostí nebyl nikdo zaskočen. "Čekali jsme ho už dávno. Kdo by si měl důchod už víc zasloužit než on. Pan Gott za ta léta zpívání vydělal našemu státu už stamilióny," sdělili deníku Blesk, který hned spočítal, že Gottův důchod by měl činit 98 400 korun měsíčně.