01-06-2004

Edmund StoiberEdmund Stoiber Bavorský premiér Stoiber podpořil boj sudetských Němců proti Benešovým dekretům výhružkou, že Prahu nepoctí návštěvou, pokud Češi nepřistoupí na jeho požadavky, píší Lidové noviny (LN). Český premiér Špidla mu vzkázal, že s jeho cestou nepočítá. Stoibera poté poctil dovětkem, že možnost jeho politického vzestupu je "opravdu velmi malá". Pro Stoibera jsou to nepříjemná slova, o to studenější, že nedávají mnoho prostoru pro reakci. Těžko se mu totiž nyní chce vykřikovat: "Však já se do Bonnu dostanu, Špidlovi najust!" To prezident Klaus Stoiberovy výroky označil za skandální a drzé. Rituál, při němž si Stoiber namlouvá sudetoněmecké voliče, povýšil na záležitost česko-německých vztahů argumentem, že Stoiberova strana se může dostat do spolkové vlády. Klaus šikuje k přípravám na neblahý vývoj, jenž nás čeká v Evropské unii. Špidlova reakce prozrazuje nadhled. Klausova a Stoiberova škola nemohou zapřít, co mají společné: vyhrocenou rétoriku a hru na emoce. V domácí politice zatím vykazují úspěchy. Ve vztazích mezi státy ale sotva patří k rejstříku, který někdy pomohl k řešení nějakého problému.

 

To že současný uchazeč o prezidentsky úřad v Americe senátor John F. Kerry má české předky bylo již prokázáno a je všeobecně známo již několik let, píší Americké listy. Jeho dědeček Frederick Kerry, jehož původní jméno bylo Fritz Kohn, pocházel z Horního Benešova na Moravě a jeho babička Ida Loeweova byla též moravského původu, její rod původně pocházel z Boskovic. To že však senátor Kerry má též předky mezi českými králi, to je novinka. Prokázal to nedávno předseda SVU Mila Rechcigl, který se už delší dobu zabývá historií české Ameriky a genealogií známých osobností českého původu. Na základě mravenčího výzkumu se podařilo Rechciglovi připravit podrobnou genealogii senátora Kerryho, která ho vedla až k samému knížeti Bořivoji a jeho ženě sv. Ludmile, zakladatelům českého královského rodu Přemyslovců. Je zajímavé, že senátor Kerry má vlastně společné předky s prezidentem Spojených Států Georgem Bushem, o jeho českých kořenech psal Rechcígl už před řadou let. Bush je z otcovy strany též potomkem českých Přemyslovců, tak jako senátor Kerry. V nadcházejících amerických prezidentských volbách budou tudíž proti sobě kandidovat muži s českými kořeny. Ať již vyhraje ten či onen, je jisté, že příštím prezidentem Spojených států bude osoba v jejíchž žilách bude proudit modrá krev českých králů, píší Americké listy.

 

Co je třeba udělat, aby Česko nepatřilo k zemím s nejnižší porodností na světě? Ptá se MF Dnes. Každý druhý Čech a Češka si myslí, že stát by měl víc finančně podpořit mladé rodiny patřící ke střední třídě. Vyplývá to z výzkumu Univerzity Karlovy na vzorku více než tisíce mladých lidí ve věku od dvaceti do devětatřiceti let. "Většina dotázaných si myslí, že stát příliš pomáhá chudším vrstvám, a to na úkor lidí ze střední příjmové skupiny," vysvětluje spoluautorka výzkumu, demografka Jiřina Kocourková. "Velkou roli hraje také špatná dostupnost vlastního bydlení," říká. Lidé, kteří se účastnili výzkumu, míní, že ke zvýšení porodnosti by přispělo zvýšení porodného, vyšší přídavky a snížení daní. Podle odborníků jde často jen o výmluvu a skutečným důvodem je budování kariéry nebo obyčejná pohodlnost. "Myslím, že v penězích to není," říká Marie Kudlová z ministerstva práce a sociálních věcí. "Kdo dítě chce mít, ten ho má bez ohledu na cokoli." Míní, že se Češi často bojí poklesu životní úrovně, který by narození dítěte přineslo.

 

Penzijní reforma se takřka jistě odkládá, píše komentář Hospodářské noviny (HN). Vládní strany i opoziční ODS sice tvrdí, že se na ní chtějí dohodnout, ale pravděpodobnost, že se skutečně shodnou, je velmi malá. Vztah koalice s opozicí je natolik napjatý, že úspěchem bylo už to, když se nedávno rozhodly, že se o reformě vůbec budou společně bavit. Představy, o nichž jednají, se však značně liší. Napětí se ještě zvýší, až vláda odmítne návrh ODS, aby se zbylé prostředky Fondu národního majetku soustředily na účet, který by pomohl rozjezdu reformy. Přitom je to skvělý nápad. Ano, tak má vypadat využití peněz z privatizace. Škoda, že to ODS nenapadlo před deseti dvanácti lety. Tehdy vláda, v níž dominovala, privatizovala tak ohromný majetek, že důchodový fond mohla snadno vytvořit. Je zcela lhostejné zkoumat, zda ODS prozřela, nebo zda jen hraje nějakou hru, jak naznačuje premiér. Vláda se peněz z Fondu národního majetku nevzdá. Potřebuje je přece na dálnice! Ach, bože. Tady jde o zásadní projekt rozložený na několik desítek let a ministři brání pár miliard na dálnice. Přitom vědí, že fond dopravy už musí v příštích letech plnit z jiných zdrojů než z FNM. Aspoň je zřejmé, jak pevná je vůle ke startu propracované reformy. Snad ji najde příští vláda. Tedy, ta vzešlá z příštích voleb...

 

To, co v policistově minulosti bylo vážným problémem před šesti lety, dnes už zjevně nevadí, všímá si MF Dnes. A Miroslav Borník se díky tomu téměř s jistotou stane novým šéfem Inspekce ministra vnitra, vyšetřující zločiny policistů. Včera ho - zatím "dočasně" - řízením inspekce pověřil ministr vnitra Stanislav Gross. Stejný Miroslav Borník přitom v roce 1998 sám odešel z postu pražského policejního ředitele. Vyšlo totiž najevo, že v lednu 1989 vyslýchal účastníky protikomunistických demonstrací během "Palachova týdne". "Šetření tehdy ale jasně prokázalo, že jsem se ničeho protizákonného nedopustil," říká dnes Borník. "Odešel jsem proto, že jsem byl znechucen. Byla to akce jednoho zaplaceného novináře s cílem znemožnit mě." Borníkovo tvrzení o "zaplacené akci" však kulhá. Jeho minulost "praskla" v roce 1998 náhodou: při jedné televizní debatě v něm "svého" vyšetřovatele poznal hudebník David Kabzan. Ten tvrdil, že se před Borníka dostal po mnohahodinovém výslechu a bití na StB. "Protokol, který jsem s ním sepisoval, neměl s StB nic společného," brání se Borník. "Byl jsem řadový vyšetřovatel a na tuhle práci jsme byli naveleni. Byli jsme zapisovatelé, to by zvládla i cvičená opice." Borníkovu minulost za problém nepovažuje ani ministr Gross. "Pan Borník byl doteď náměstkem inspekce a tato věc, která byla prošetřena, tomu nepřekážela. Je to profesionál a dobrá volba," říká Gross.

01-06-2004