31-08-2004

Úternímu dennímu tisku dominují témata ekonomická. Mladá fronta DnesHospodářské noviny se na titulní straně věnují snižujícímu se růstu mezd. Nejméně si od dubna na výplatních páskách připsali státní zaměstnanci. Růst hrubé mzdy ještě výrazně utlumily vyšší ceny - reálná mzda se tak podle Mladé fronty zvýšila nejméně za posledních pět let. Podle ekonomů, které citují Hospodářské noviny to povede k nižší chuti občanů utrácet a tím možná i ke spomalení ekonomiky.

 

Hospodářské noviny informují o žalobě, kterou proti státu připravuje Česká obuvnická asociace. Podnikatelé v obuvnickém průmyslu chtějí přimět státní orgány, aby zakročily proti šedé ekonomice - nelegálnímu dovozu a prodeji obuvi, které poškozují jejich podnikání, vytvářejí totiž konkurenci v podobě nesrovnatelně levnějšího zboží. "Deset let upozorňujeme vládu, ministerstva a kontrolní orgány na nekorektní dovozy, především na asijské obchodníky. Do měsíce podáme podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Trestní oznámení mají zatím v rukou naši právníci," uvedla pro list Vlasta Mayerová, tajemnice obuvnické asociace.

Deník se k tématu vrací i komentářem. K nekalým praktikám dovozců obuvi říká: "Stát se jejich tolerováním připravuje o peníze z cel a daní. Přitom u jiných druhů zboží svými cly občany "brání" před snížením cen. Příkladem budiž cukr, u něhož unijní zemědělská politika pomáhá udržet vysoké ceny evropských producentů i přesto, že je možné nakoupit levný cukr z rozvojových zemí. Dvojí metr, který český stát používá při ochraně domácích výrobců i pěstitelů, je nelogický. Jednou brání volnému obchodu a připravuje spotřebitele o peníze, jindy jen chabě bojuje proti šedé ekonomice. Naznačuje to, že tvorba celních sazebníků, kvót a podobných brzd výměny zboží není ničím jiným než nemilosrdným bojem lobbistů. Obuvníci se v něm svým soupeřům zjevně nevyrovnali," píšou Hospodářské noviny.

 

Deník Právo se rovněž zabývá zdražením plynu, jehož cena od října stoupně zhruba o 11 procent. Těch, kdo využívají plyn jenom na vaření, se podle listu změna příliš nedotkne. Ovšem rodina, která plynem topí, ohřívá vodu i vaří, zaplatí při stejné spotřebě o několik tisíc korun více, uvádí P rávo.

 

Stanislav GrossStanislav Gross Lidové noviny na titulní straně návrh premiéra Stanislava Grosse spojit volby do sněmovny v červnu 2006 s referendem o přijetí evropské ústavy. Podle listu může Gross tímto krokem sledovat hned několik věcí najednou: Evropská ústava by se pravděpodobně stala silným předvolebním tématem - a to by bylo nepříjemné pro euroskeptickou ODS. Současně by tak zajistil referendu vysokou účast. Voleb do sněmovny se tradičně veřejnost účastní nejvíce. List cituje názor politologa Jana Šlosarčíka, podle něhož je v červnu 2006 na referendum pozdě. Termín, který stanovila unie - říjen téhož roku, je totiž tak blízko, že by nezbyl v případě odmítnutí ústavy v referendu čas na politické vyjednávání.

 

Deníky také píšou o odstoupení pražského radního Jana Slezáka. Po Pavlu Přibylovi opouští funkci další bývalý vysoký důstojník komunistické Veřejné bezpečnosti. Slezák velel v roce 1989 při zásazích proti demonstrantů. Za svoji minulost se ale podle vyjádření pro list nestydí a tlak veřejnosti považuje za účelovou kampaň. Komentář deníku Mladá fronta dnes k tomu říká: "Z Úřadu vlády odešel pan Přibyl, nyní z funkce odejde i pan Slezák. Odchody představují jistý pokrok v politické kultuře. Ještě lepší by bylo, kdyby lidé se stále ještě dráždivou minulostí do veřejných úřadů nevstupovali - nemuseli by podrážděně odcházet."

 

Aneta LangerováAneta Langerová Na kulturních stránkách deníky informují, že Aneta Langerová, vítězka soutěže Česko hledá SuperStar, vydává své první album. Křest desky je spojen s koncertem na pražském Výstavišti. Album Spousta andělů splnilo interpretčina očekávání: "Z desky mám dobrý pocit. Je to přesně ten styl, který chci dělat. Doufám, že se lidem bude líbit," shrnula pro deník Právo Langerová. Většina z třinácti písní je převzata od zahraničních autorů a opatřena českými texty např. Gabriely Oswaldové nebo Roberta Nebřenského.

 

Druhým frekventovaným tématem je avízo nové sezóny Národního divadla v Praze. Šéf činohry Michal Dočekal hodlá pokračovat v palčivých společenských problémech. Po "moci" a "penězích" je na řadě téma "společnost a žena." První říjnovou premiérou bude text dosud tajeného autora Pronásledfování a umučení dr. Šaldy, který z této linie poněkud vybočuje. Opera v nové sezóně hodlá uvést např. Wagnerovu tetralogii prsten Nibelungův v koprodukci s Deutsche Oper am Rhein.

31-08-2004