09-09-2004

Vyšetřování okolností, za kterých se vláda Miloše Zemana rozhodla udělit zakázku za stavbu dálnice D 47 konsorciu Housing and Consulting bez vývěrového řízení, zůstává odloženo, píše Právo. Protikorupční služba nejprve prověřovala, zda zakázku neprovázely úplatky. Na základě vyšetřování dospěla policie k názoru, že žádný tretsný čin spáchán nebyl.

 

V Česku jsou obce, které se navzájem podobají asi jako peklo a ráj - píše Mladá fronta Dnes v souvislosti s nejnovějšími čísly o nezaměstnanosti. Jsou obce, kde mají práci všichni, a jsou obce, kde přesilovku hrají nezaměstnaní. Na samém dně je Olbramov na Tachovsku. Bez práce je tam 60 procent lidí. Pro obce je klíčová hlavně blízkost větších měst. Lidé v okolí Prahy, Mladé Boleslavi nebo Plzně, práci najdou, když chtějí. V seznamu obcí s nulovou nezaměstnaností jsou ale častěji okresy jako Jindřichův Hradec, Pelhřimov, Benešov, České Budějovice nebo Žďár nad Sázavou. A jaký je recept na štěstí? ptala se Mladá fronta Dnes starostů a Úřadů práce. Jsou to podniky v okolí, chuť lidí za prací dojíždět a také to, že se tito lidé stydí být bez práce.

 

Z českých ústavů a psychiatrických léčeben kritizovaná klecová lůžka nejspíš nezmizí, vracejí se Lidové noviny k mediálnímu hitu začátku léta. Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje novelu zákona o sociálním zabezpečení, která s nimi dál počítá - i když jen ve výjimečných případech. Do klecového lůžka nebo do jiného typu tzv. restriktivního opatření - což je třeba také polstrovaná samotka, nebo přikurtování - by klient mohl být umístěn jen v situaci, kdy je svým chováním nebezpečný sobě nebo svému okolí. Každé použití bude muset schválit lékař a ústav o něm musí informovat zákonného zástupce klienta a svého zřizovatele. Návrh zákona, který míří do vlády, se bude vztahovat jen na ústavy sociální péče. Ve zdravotnictví dál platí zákaz exministra Jozefa Kubinyiho. Jeho nástupkyně Milada Emmerová ale zvažuje, že Kubinyiho nařízení zruší - dodávají Lidové noviny.

 

Nastal čas vinobraní a také čas burčáku. Hospodářské noviny připomínají, že vstup do Evropské unie a nové zákony přinesly změnu i v prodeji tohoto nápoje. Jako národní specialita totiž musí být letos poprvé vyrobený jen z hroznů sklizených a zpracovaných v tuzemsku. Prodejci navíc musí informovat o tom, kdo a kde burčák vyrobil. Kolik litrů kvasícího vinného moštu se vlastně v zemi prodá, žádné statistiky nesledují. Ale jen na slavnostech, jako je například Znojemské vinobraní, nebo Slavnosti burčáku v Hustopečích, kam přijíždějí desetitisíce lidí, se prodají a vypijí stovky litrů burčáku. Hospodářské noviny píší, že kromě sklizně prvních hroznů z vinic, výroby burčáku a očekávání toho, co letošní sklizeň přinese, mají vinaři především na Břeclavsku ještě jeden problém. Hektary vinic tam likvidují hejna špačků. Za 15 minut dokáží zničit až dva hektary vinic. Na Mikulovsku dostali vinaři zvláštní výjimku a povolení - do hejn celoročně chráněných špačků mohou střílet.

 

Prezident Klaus zastavil stíhání severokorejských šiček, píše deník Právo.Trojice šiček napadla začátkem dubna ve Skutči na Chrudimsko štáb České televize a násilím zmocnila kazety s reportáží. Za pozornost stojí, že Klaus udělil milost ještě před rozhodnutím soudu. Ještě před několika dny Klaus prohlašovalm že milost před rozsudkem hodlá udělovat jen ve zcela vyjímečných případech. Dosud tak prezident učinikl jen třikrát. Dva omilostnění byli těžce tělesně postiženi a třetí muž byl narkoman, zcela neschopný účastnit se soudního řízení. Od nástupu do úřadu v březnu 2003 do dneška udělil prezident Klaus milost celkem 44 lidem. Připomíná Právo.

09-09-2004