Přehled tisku

Petr Nečas a Mirek Topolánek, Foto: ČTK

Deníky se věnují víkendovému kongresu ODS. Nejčtenější list Mladá fronta Dnes píše: "Rovná daň, malý stát a boj proti byrokracii jsou po šesti letech klopýtavé a klopotné vlády sociálních demokratů přitažlivá hesla". Podle MfD však může ODS narazit, pokud půjde do voleb s "nabroušenými pravicovými slogany". Na druhou stranu však může ztratit důvěryhodnost i v případě, že ze své politiky sleví. Úskalím by se pro občanské demokraty mohl stát i jejich postoj k evropské ústavě.

Petr Nečas a Mirek Topolánek,  Foto: ČTK
Deníky se věnují víkendovému kongresu ODS. Nejčtenější list Mladá fronta Dnes píše: "Rovná daň, malý stát a boj proti byrokracii jsou po šesti letech klopýtavé a klopotné vlády sociálních demokratů přitažlivá hesla". Podle MfD však může ODS narazit, pokud půjde do voleb s "nabroušenými pravicovými slogany". Na druhou stranu však může ztratit důvěryhodnost i v případě, že ze své politiky sleví. Úskalím by se pro občanské demokraty mohl stát i jejich postoj k evropské ústavě. V to, že ODS změní svůj odmítavý postoj k evropské ústavě a že bude v Česku dokument přijat, doufá předseda klubu Evropské lidové strany-Evropských demokratů, nejsilnější frakce v Evropském parlamentu Hans-Gert Pöttering. "Doufám, že dokument bude přijat i v Česku, protože jsem hluboce přesvědčen, že ho potřebujeme," řekl Pöttering v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Ze srovnání HN, které hodnotí pozici ODS a ČSSD, vychází vítězně občanští demokraté. Deník však zároveň upozorňuje na to, že "ani představitelé ODS, dostanou-li se k moci či k rozhodování, nemají výrazně menší, ale ani větší zábrany přizpůsobit si situaci ke svému prospěchu". "Vtip je však v tom, že ODS se propaguje jako strana s nejčistším zbožím, ne v tom, že není horší než druzí," píšou HN.


Stanislav Gross,  Foto: ČTK
Lidové noviny se staví kriticky k projevu premiéra Grosse, který přednesl na sobotním zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD. Podle listu měla Grossova řeč charakter "bezskrupulózního mocenského projevu", při kterém si úřadující předseda nechal "vystavit bianco šek na příští měsíce" a zároveň se zřekl odpovědnosti za volební neúspěch sociální demokracie. "Grossovi by jeho spolustraníci v sobotu bez skrupulí schválili i heslo: Co je dobré pro Grosse, je dobré pro ČSSD," dodává ironicky list.

Podle komentáře Práva zaujal Gross na sjezdu ČSSD při svém projevu nečekaně "jednoznačné a tvrdé stanovisko". Za zvláštní pak list považuje, že s žádným protinávrhem nevystoupil Zdeněk Škromach, který se chce ucházet o předsednické křeslo. Nikdo se také nesnažil obhájit bývalého premiéra Miloše Zemana, jehož postoj Gross kritizoval. Zemanovi příznivci tak podle Práva nevyužili šanci na konfrontaci koncepcí, která mohla ČSSD prospět. "Zastánci levicového směru se tak svou pasivitou dostali do situace, kdy jejich nesouhlasné výroky budou protivnou skupinou klasifikovány jako kverulantství neschopných," uvádí deník.


Pražský primátor Pavel Bém vyvíjel nátlak na hejtmana Středočeského kraje Petra Bendla, aby stáhl svou kandidaturu na post prvního místopředsedy ODS. Informují o tom pondělní Lidové noviny (LN). "Údajně dokonce Bendlovi vyhrožoval, že když nestáhne kandidaturu, politicky ho zničí," řekl LN jeden ze středočeských delegátů. Prvním místopředsedou ODS se po víkendovém kongresu nejsilnější opoziční strany nakonec stal Petr Nečas, který byl dosud řadovým zástupcem lídra strany. Bém i Bendl byli zvoleni řadovými místopředsedy.


Nad hospodářskými reformami se na stránkách pondělního Práva zamýšlí vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Podle Jahna je otázkou, zda nezahájit diskusi o přiměřené spoluúčasti pacientů na zdravotní péči, zavedení školného na vysokých školách, deregulaci nájemného, či o tom, zda musí být penzijní systém zcela v režii státu. "Pokud byste byli ve vládě s tak napjatým rozpočtem, jako je ten český, tak vás ekonomická realita donutí, abyste o výše zmíněných 'nepopulárních' krocích minimálně přemýšleli," hovoří ke čtenářům Jahn. Podle vicepremiéra nelze dlouhodobě udržet evropský sociální model v současné podobě. Je proto podle něj nutné začít s reformami veřejných financí, zdravotnictví, školství, trhu práce a penzijního systému co nejdříve. Čím dříve reformy začnou, tím méně to podle něj bude bolestné a rychleji to přinese zvýšení životní úrovně. Omluvitelné je podle něj zadlužování na základě investic do vědy, výzkumu či budování nezbytné dopravní infrastruktury, ale ne na základě sociálních výdajů.


Mladá fronta dnes spočítala, že lidé, kteří letos uložili peníze do banky, prodělali nejvíc za posledních deset let. Zatímco úroky se proti loňsku příliš nezvedly, inflace se skoro ztrojnásobila, píše deník. Pokud měl někdo na běžném účtu 100.000 korun, musí "doplácet" téměř 2400 korun. Tolik jeho peníze podle listu ztratily na hodnotě. Ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek v listu předvídá, že "ani příští rok nebude sázka na bankovní vklady z hlediska zhodnocení peněz vítěznou strategií. Po odečtení inflace se takto vložené prostředky znehodnotí, i když o méně než letos". Letos se naopak vyplatilo investovat do akcií, dodává deník.


Kamerunský fotbalista Patrice Abanda uvažuje podle Mladé fronty Dnes o odchodu z české ligy poté, co ho po pátečním ligovém utkání na Letné masér Sparty Eduard Poustka údajně počastoval rasistickou urážkou. Ostře mu vyčítal tvrdé zákroky na letenské fotbalisty a Kamerunský olympijský vítěz ze Sydney tvrdí, že od něj vyslechl i větu: "Ty černej jeden, proč tak fauluješ." Abanda se poté na maséra vrhl a větší potyčce zabránil drnovický trenér Josef Mazura. Poustka popírá, že by na adresu drnovického obránce, který je v moravském klubu na hostování právě ze Sparty, použil rasistickou poznámku. Hráč sám přitom tvrdí, že zmínka o jeho černé pleti mu tolik nevadí. "Že mi řekl černej, nebylo to nejhorší. Začal mi pak nadávat do bláznů a to už jsem nevydržel," řekl Abanda MfD.


Česká společnost Exim Tours předstihla ve středoevropském regionu největší tuzemskou cestovní kancelář Čedok. Dovolenou u moře si letos u Exim Tours či jejích dceřiných společností zakoupilo v pěti zemích zhruba 312.000 Evropanů, což je podle odhadu asi o 92.000 lidí více než u konkurenčního Čedoku. Čedok má však v zahraniční jen jednu pobočku, která se věnuje výjezdové turistice, a nadále mu patří prvenství na tuzemském trhu. Píšou to pondělní Hospodářské noviny.


Václav Klaus na sjezdu ODS,  Foto: Zdeněk Vališ
Někteří členové současné vlády se podle prezidenta Václava Klause vytrácejí z obecného povědomí. "Žádný silný názor z nich netryská," řekl Klaus v rozhovoru pro pondělní vydání časopisu Týden. Málo slyšet je podle něj například o šéfovi diplomacie Cyrilu Svobodovi (KDU-ČSL) a ministryni školství Petře Buzkové (ČSSD). Prezident Václav Klaus rovněž uvedl, že po říjnové schůzce s ministrem vnitra Františkem Bublanem očekával změnu ve funkci policejního prezidenta. Klaus na schůzce požádal Bublana v souvislosti s aférou kolem policejních odposlechů, aby zvážil odvolání policejního prezidenta Jiřího Koláře. Bublan však Koláře ve funkci ponechal a později prohlásil politický tlak na jeho odvolání za nepřípustný. Celá událost podle něj neodezněla a nemůže ani dopustit, aby se tak stalo. "Považuji to za mimořádně skandální věc, jednu z nejnegativnějších věcí, která se na veřejnost v roce 2004 vyvalila," prohlásil prezident.


České stavební firmy mají šanci získat v Ázerbájdžánu zakázky za čtvrt miliardy korun, v budoucnu až za pět miliard korun. Češi by se podíleli zejména na výstavbě a opravě dálnice z ázerbájždánského hlavního města Baku na ruské hranice. Ázerbájdžánské ministerstvo dopravy již jednalo o možnostech financování s českou stranou, informují pondělní Lidové noviny s odkazem na agenturu Interfax.