Přehled tisku

Středeční český tisk si všímá zejména rozhodnutí poslanců, kteří v úterý odložili projednávání zákona o registrovaném partnerství homosexuálů. Předkladatelé návrhu údajně nechtěli sněmovní debatou před Vánoci "jitřit atmosféru". Z taktického hlediska možná dobře zvolený odklad působí v několika směrech hloupě, píší Lidové noviny. Spojují se tak podle nich občanská práva menšin s náboženským svátkem, s nímž nemají nic společného, a zároveň se jakoby přiznává, že se v tento slavnostní čas nehodí projednávat "něco tak hnusného, jako je registrované partnerství". Homosexuálové tím sami sebe shazují a zahánějí se, obrazně řečeno, na veřejné záchodky, jako by ani jinam nepatřili. Takhle pouze legitimizují postoje svých odpůrců, míní deník.

Středeční český tisk si všímá zejména rozhodnutí poslanců, kteří v úterý odložili projednávání zákona o registrovaném partnerství homosexuálů. Předkladatelé návrhu údajně nechtěli sněmovní debatou před Vánoci "jitřit atmosféru". Z taktického hlediska možná dobře zvolený odklad působí v několika směrech hloupě, píší Lidové noviny. Spojují se tak podle nich občanská práva menšin s náboženským svátkem, s nímž nemají nic společného, a zároveň se jakoby přiznává, že se v tento slavnostní čas nehodí projednávat "něco tak hnusného, jako je registrované partnerství". Homosexuálové tím sami sebe shazují a zahánějí se, obrazně řečeno, na veřejné záchodky, jako by ani jinam nepatřili. Takhle pouze legitimizují postoje svých odpůrců, míní deník.

Komentátor deníku Právo považuje na rozdíl od předkladatelů předvánoční termín za příhodný. Poukazuje mimo jiné na to, že poslanci v tomto čase projednávají ve třetím čtení státní rozpočet, a sněmovna tudíž nezeje prázdnotou. Zároveň připomíná, že zákon má podporu napříč stranami s výjimkou lidovců. Jenže nejsou právě svátky pohanského slunovratu a křesťanského zrození spasitele tou pravou příležitostí k otevření zatvrzelých srdcí?, ptá se autor sloupku deníku Právo. I lidovecký poslanec Jiří Karas, známý především nesmlouvavým postojem vůči potratům, se podle komentátora Práva přiznal, že jeho nejlepší přítelkyně je lesba. Nejen poslanci Karasovi, každému lidovci přeji proto pod stromeček přítele gaye, aby se přímo od něho dozvěděl, co tito lidé skutečně od státu a zákona potřebují, uzavírá autor glosy.

Hospodářské noviny v této souvislosti poznamenávají, že radostné očekávání a povznesený duch svátků se evidentně týká jen hmotných dárků. Už méně pak šance "obdarovat" část spoluobčanů třeba tím, že se napříště dostanou k informacím o zdravotním stavu svého partnera či partnerky, že budou moci po sobě dědit a tak dále," konstatuje list.


Mladá fronta Dnes komentuje snahy poslanců získat ze státního rozpočtu peníze pro své regiony. Na sněmovní "bazar", v němž poslanci odkusují z rozpočtu peníze do svých regionů, je podle listu legrační pohled. Ti, kdo rozhodují o zákonech pro celý stát, vysílají vojska do zahraničí, se koncem roku změní v opraváře tělocvičen v českých vsích, všímá si deník. Nápravu by podle něj přineslo, kdyby obce a kraje disponovaly větším množstvím prostředků. Stadiony a jídelny by si pak opravily samy, uzavírá list.


Česká republika prohrála u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku další spor. Soud vyhověl stížnosti rodiny Bečvářových, kteří se téměř šest let domáhají náhrady za rodinný dům. Verdikt štrasburského tribunálu bude stát zemi více než 3000 eur, tedy přes 90 tisíc korun. uvádějí Hospodářské noviny. Rodina získala v roce 1986 od státu konfiskovaný rodinný dům, který musela později vydat původním vlastníkům. V roce 1999 se obrátila na soudy a požadovala náhradu škody, která jim vznikla porušením práva při uzavírání kupní smlouvy, popsal případ mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Přestože štrasburský soud shledal, že soudní průtahy měli na svědomí nejen soudci, ale i sami Bečvářovi, uznal, že právo na přiměřenou délku řízení bylo porušeno. Hospodářské noviny připomínají, že stát už kvůli pomalým soudům zaplatil více než dvacet milionů korun. Země prohrála přes 35 sporů, zvítězila v jednom případě, píše list.


Milan Urban
Severočeské doly (SD) budou možná muset za dostavbu problémového železničního tunelu na trati Chomutov - Březno zaplatit navíc stamiliony korun. Podle ministra průmyslu Milana Urbana může dokonce dostavba snížit privatizační cenu Severočeských dolů, uvádějí Lidové noviny. "Podle analýzy, kterou jsme provedli, to nějaký dopad na privatizační výnos může mít. Pokud by se tedy SD privatizovaly, a o tom ještě rozhodnuto není," uvedl Urban. Původní náklady na výstavbu tunelu činily 1,2 miliardy korun. V roce 2003 však tunel postihla havárie, takže jeho dostavba se uskuteční za náročnějších podmínek. Náklady tak podle poradce ministra průmyslu a místopředsedy představenstva SD Aleše Cincibuse mohou dosáhnout až dvou miliard korun. Deníku potvrdil, že o situaci bude jednat mimořádná valná hromada dolů.


České aerolinie, které podobně jako ostatní přepravci od září vybírají příplatek za drahé pohonné hmoty, jsou připraveny palivový příplatek snížit či zcela zrušit, pokud cena ropy klesle pod 40, resp. 35 dolarů za barel. V rozhovoru pro deník Právo to uvedl prezident aerolinií Jaroslav Tvrdík. Se zrušením nového servisního poplatku ke každé letence Tvrdík nepočítá. Souvisí totiž se snahou ČSA oddělit od sebe náklady na přepravu cestujících a náklady na jednotlivé distribuční kanály. Poukázal ale, že výsledné ceny letecké přepravy pro cestující jednoznačně klesají, a jak řekl, ČSA minimálně v příštím roce počítají s jejich dalším postupným snižováním. Nový servisní poplatek 800 korun ke každé letence zavádějí ČSA od ledna příštího roku. Poloviční částku zaplatí cestující, kteří si letenky pořídí přes internet, uvádí deník Právo.


Čeští vědci dokončují originální lék proti rakovině, od něhož si slibují záchranu dosud beznadějně nemocných pacientů a rovněž miliardy dolarů zisku z jeho prodeje či z licenčních poplatků do pokladen Akademie věd, farmaceutické firmy Zentiva i do státní kasy, píše Mladá fronta Dnes. Ředitelka Mikrobiologického ústavu Blanka Říhová opatrně připouští, že nadějné testy nového preparátu na zvířatech přiměly Zentivu k uvolnění značných částek na dokončení vývoje unikátního léku. Nyní přijdou klinické testy nové generace protinádorového léčiva, při němž si vědci ověří všechny další vlastnosti preparátu. Měl by být velmi šetrný k pacientům, zejména k jejich imunitnímu systému. "Náš nový lék se dá srovnat s pošťákem, který donese lék až k nádoru, a teprve až když je zásilka doručena, adresát - nádor - obálku převezme a je léčen. Říkám to velmi zjednodušeně," vysvětluje profesorka Říhová. Pokud budou klinické testy úspěšné, může se český unikát v léčbě rakoviny objevit na trhu do několika let. Na podobných preparátech pracují i Američané, Japonci či Britové. I jejich bádání však využívá principu českého objevu, uvádí Mladá fronta Dnes.


Foto: ČTK
Nejcennější vánoční dáreček dostala pár dní před svátky trojská zoo. Napjatě očekávané gorilí mláďátko přišlo na svět. Dvanáctiletá samice Kijivu porodila potomka v pondělí brzy po ránu. Žádná jiná zahrada v Česku se nemůže chlubit podobným úspěchem, píše deník Právo. Ošetřovatelé zatím nevědí, jestli je nový přírůstek sameček nebo samička, protože nechávají zvířata v klidu. Obě zvířata jsou pod dohledem svých ošetřovatelů čtyřiadvacet hodin denně. Panovaly obavy, že se Kijivu o miminko nebude chtít starat anebo že nebude mít mléko a ke slovu přijde umělé dokrmování. Ani jedno se naštěstí nepotvrdilo a gorila, jež v Troji pobývá od roku 2001, se ujala role matky na výbornou. Půjde-li vše hladce, návštěvníci se s malou gorilou seznámí o víkendu 18. a 19. prosince, uvádí deník Právo.