Přehled tisku

Letiště v Praze Ruzyni
0:00
/
0:00

Zájem firem o letiště v Praze Ruzyni stále roste. O přístup na ruzyňské letiště podle Hospodářských novin žádá deset nových dopravců. Pokud všichni zájemci podepíšou příslušné smlouvy, bude do Prahy létat již víc než 60 společností. Zájem o ruzyňské letiště zvyšuje podle deníku zejména obchodní politika České správy letišť. ČR má nyní druhé nejnižší letištní poplatky v Evropě hned po portugalském ostrově Santa Maria.

Místopředseda občanských demokratů Ivan Langer,  foto: ČTK
Komentář deníku Právo se pozastavuje nad tím, že se poslancům v pátek nepodařilo projednat zákon, který měl platy ústavních činitelů vrátit na úroveň před listopadovým zvýšením a pak je zmrazit. Zvýšené mzdy tedy zatím politikům zůstanou. Místopředseda občanských demokratů Ivan Langer odmítnutí odůvodnil mimo jiné tím, že by sněmovna neměla omezovat podobným rozhodnutím novou vládu a nový parlament. Autor poznámky deníku Právo soudí, že ODS buď veřejnosti předvedla praktickou ukázku toho, jak se má správně uchopit modrá šance, nebo si jen prostě vytáhla zlomenou sirku, když se ve sněmovně losovalo, kdo tentokrát před veřejností zahraje onoho padoucha.


"Mají být zakázány neonacistické strany? Má být zakázána komunistická strana?" začíná komentář Mladé fronty Dnes, inspirovaný případem extremistických poslanců ze Saska, kteří si v pátek odmítli připomenout minutou ticha 60. výročí osvobození vyhlazovacího tábora Osvětim. První reakce, zvlášť v předvečer výročí dne, kdy v osvobozené Osvětimi viděli Evropané na vlastní oči hrůzu holokaustu, zní: zakázat! Není to však dobrá reakce. A je proto správné, že ani němečtí neonacisté, ani naši postkomunisté s největší pravděpodobností zakázáni nebudou, míní deník. Podotýká mimo jiné, že z čistě pragmatického hlediska zákaz lidem, kteří šíří fašistickou či komunistickou nenávist, jedině prospěje. Problém podle něj navíc nepředstavují neonacisté či komunisté, nýbrž lidé, kteří jsou natolik nespokojeni s demokratickými institucemi, že volí jejich popírače. Neonacisty a komunisty je tedy lepší nezakazovat. Při každé příležitosti je však třeba poznamenat, že jsou necivilizovaní, nenávistní, zlí a do slušné společnosti se nehodí, uzavírá autor komentáře Mladé fronty Dnes.


Letiště v Praze Ruzyni
Zájem firem o letiště v Praze Ruzyni stále roste. O přístup na ruzyňské letiště podle Hospodářských novinžádá deset nových dopravců. Pokud všichni zájemci podepíšou příslušné smlouvy, bude do Prahy létat již víc než 60 společností. Zájem o ruzyňské letiště zvyšuje podle deníku zejména obchodní politika České správy letišť. ČR má nyní druhé nejnižší letištní poplatky v Evropě hned po portugalském ostrově Santa Maria. Podle ředitele České správy letišť Martina Kačura žádají o možnost přistávat v Praze hlavně evropské společnosti, které by propojily Prahu se Středozemím. Nejmenovaný francouzský dopravce by měl zajistit dosud chybějící spojení mezi Prahou a Nice, uvedly Hospodářské noviny. Letištěm v Ruzyni loni prošlo 9,7 milionu cestujících, což je meziročně o téměř třetinu víc. Praha tak růstem předčila i vídeňské letiště, které odbavilo zhruba 14 milionů cestujících, což však bylo meziročně jen o 16 procent víc. Loni také začalo do Prahy nově létat sedm dopravců. "Pokud si Praha podrží současné tempo růstu, převezme do tří až čtyř let pozici Vídně na trhu letecké dopravy. Stane se tak hlavním leteckým uzlem v regionu střední a východní Evropy," citují Hospodářské noviny Dagmar Grossmannovou z analytické agentury Jet Consult.


Vedení Fondu dětí a mládeže (FDM) v čele s likvidátorem Pavlem Žákem se pokusilo prodat za podezřelých okolností bývalou tiskárnu SSM v Přerově. Budova, která má zhruba milionovou hodnotu, měla být prodána společnosti T-Report za 53.000 korun, píšou Lidové noviny. Vedle nízké ceny je podle deníku podezřelé především to, že se fond o obchod pokusil krátce předtím, než měl podle zákona zaniknout. Stalo se tak navíc poté, co ministerstvo financí loni v listopadu fondu zakázalo jakékoliv další prodeje majetku. Žádost o převod tiskárny také vykazuje známky toho, že byla podána ve spěchu - schází na ní například kolek. Lidové noviny připomínají, že fond neprodal společnosti T-Report majetek poprvé. Podezřelými převody se zabývá policie. FDM vznikl v roce 1993 a převzal jmění někdejšího Svazu socialistické mládeže. Spravovaný majetek se měl postupně převádět na různá sdružení dětí a mládeže. Koncem loňského roku fond zanikl a s jehož majetkem nyní nakládá přímo ministerstvo financí. Bývalý likvidátor Žák čelí několika trestním oznámením, uvádějí Lidové noviny.


Tuzemské domácnosti si v prosinci půjčily u bank víc než 13 miliard korun. Z toho polovina peněz byla určena na bydlení a zbytek na běžné nákupy. S odvoláním na aktuální statistiku České národní banky o tom informuje Mladá fronta Dnes. Zpráva o rodinných financích podle deníku ukázala, že pokračuje trend z předchozích let, kdy se lidé víc zadlužovali, než spořili. Zatímco dluhy za celý loňský rok vzrostly o 76 miliard korun, vklady se zvýšily o 61 miliard korun. Objem půjček domácností u bank již v listopadu překročil 300 miliard korun. Vzhledem k zásobě z předchozích let jsou však celkové nahromaděné dluhy nižší než vklady, které ke konci roku převýšily hranici jednoho bilionu korun. Problémy však vznikají stále více rodinám, které nezvládají své dluhy splácet. ČNB odhaduje, že domácnosti měly již před rokem kromě bankovních půjček na dluh i zboží za zhruba 30 miliard korun. Podle ČNB mohly obchody v tomto odvětví narůst během posledního roku o 30 procent. Kvůli nesplácení přibývá i soudních žalob a exekucí, uvedla Mladá fronta Dnes.


Ve zdravotnickém týmu, který v těchto dnech pomáhá obětem zemětřesení na Srí Lance, působí bývalý český diplomat, jenž v Česku dluží přes tři miliony korun a byl odsouzen za trestný čin. Informují o tom Hospodářské noviny. Devětačtyřicetiletý Alexandr Vetengl se podle deníku vydal na Srí Lanku před čtrnácti dny s libereckou nevládní organizací Hand for Help, která tam zřídila improvizovanou polní dětskou nemocnici. Vetengl, jenž na přelomu osmdesátých a devadesátých let působil na Srí Lance jako český ambasador, pomáhá libereckým záchranářům vyjednávat s tamními úřady. To, že má v Česku potíže se zákonem, nevládní organizaci zatajil, píše deník. Poprvé byl Vetengl odsouzen za zanedbávání povinné výživy v roce 2003, podruhé loni v září; v obou případech k podmínečným trestům. Navíc čelí podezření z podvodu. V roce 2000 údajně uzavřel smlouvu o půjčce ve výši dvou milionů korun, peníze ale nevrátil. Podle Hospodářských novin se ozvali i další věřitelé, od nichž si Vetengl údajně půjčil a nevrátil v úhrnu milion korun. Případem se zabývají kriminalisté, kauzu chtějí brzy uzavřít.


Neobvyklá vlna solidarity propukla mezi odsouzenými ve věznici v Plzni na Borech, uvádí deník Právo a pokračuje: Desítky z nich se vzdaly části svého výdělku za práci ve prospěch zemí postižených ničivými tsunami. "Jedná se o jednatřicet odsouzených, kteří pracují na údržbě věznice a jsou zařazeni do režimu s ostrahou. Na pomoc postiženým dali celkem 1824 korun, přičemž jejich průměrný plat se pohybuje okolo pěti tisíc korun měsíčně," řekl mluvčí věznice Václav Sušánka. Podle něj s iniciativou přišli samotní odsouzení. "Až zase tolik mě to nepřekvapilo. Podobně se zachovali po povodních v Česku v roce 2002," dodal Sušánka. Zároveň však popřel, že by to vězni udělali z vypočítavosti. "Žádné konkrétní výhody jim z toho neplynou. Samozřejmě se jejich počin může zohlednit v celkovém hodnocení například při posuzování žádosti o podmínečné propuštění z výkonu trestu," vysvětlil Sušánka. Podle osloveného psychologa s vězeňskou praxí jsou odsouzení ochotni udělat cokoliv, co jim zvětší naději dostat se ven. Samotní zaměstnanci borské věznice nezůstali za odsouzenými pozadu. "Většina z nás finačně přispěla formou esemesky odeslané na příslušné číslo," uzavřel pro deník Právo mluvčí věznice Sušánka.


Nejrychleji se rozšiřujícím savcem na našem území je norek americký, zjistily Lidové noviny. V Česku se podle nich pohybují stovky těchto zvířat. Mink pronikl do evropské přírody někdy v 60. letech z místních chovatelských farem. Skvěle se přizpůsobil novým podmínkám a jeho populace neustále roste. Problém je podle deníku v tom, že mezi hlavní složky jeho potravy patří mimo jiné chráněné žáby, užovky nebo raci, jejichž populace je prý kvůli výskytu nového predátora v některých místních lokalitách ohrožena. Rybáři si zase stěžují, že mink by mohl ohrozit stavy ryb v českých řekách.