Přehled tisku

Premiér Stanislav Gross, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Tisk komentuje další vývoj kolem aféry s půjčkou na koupi bytu předsedy vlády Stanislava Grosse. Deníky si všímají premiérova tvrzení, že kauza může souviset s ekonomickým pozadím některých věcí a s mocenskými ekonomickými skupinami. Upozorňují také na další prohřešky Stanislava Grosse z minulosti. Právo podotýká, že ani současní Grossovi kritici z řad politiků nemají vždy čistý štít.

Premiér Stanislav Gross,  foto: ČTK
Tisk komentuje další vývoj kolem aféry s půjčkou na koupi bytu předsedy vlády Stanislava Grosse. Deníky si všímají premiérova tvrzení, že kauza může souviset s ekonomickým pozadím některých věcí a s mocenskými ekonomickými skupinami. Upozorňují také na další prohřešky Stanislava Grosse z minulosti. Právo podotýká, že ani současní Grossovi kritici z řad politiků nemají vždy čistý štít.

Mladá fronta Dnes si všímá Grossova tvrzení, že zřejmě je v pozadí celého případu někdo, kdo ho řídí a platí. I kdyby to byla pravda - otázka trvá dál: Kdo ti půjčil a proč. Grossův problém není: kdo to platí, jeho problém jsou ty peníze, píše list. Premiér se je podle listu snaží "zachumlat do všeobecných plků" a věří, že mu tyto odpovědi vydrží. Nevydrží, tvrdí Mladá fronta Dnes. V deníku zveřejnil svůj příspěvek i předseda opoziční ODS Mirek Topolánek. Píše, že jeho strana poskytla Grossovi dostatek času na to, aby celou kauzu vysvětlil. "Jenže poté, kdy se celá tato aféra zcela vymkla z jakéhokoli racionálního rámce a začala mít mezinárodní rozměr, nemohli jsme mlčet. Bylo by však směšné a laciné tvrdit, že tohoto trapného případu chceme politicky zneužít, či dokonce, že za tím stojíme," uvedl Topolánek.

Komentátor deníku Právo si všímá, že podle Mirka Topolánka poškozuje Grossova kauza dobrý obraz Česka v zahraničí a prezident Klaus míní, že se odrazí v důvěryhodnosti české politiky. Podle autora však někdo nemůže ztratit to, co nemá. O důvěryhodnosti politiky má český občan jasno a při volbách to dává účastí znát. Na ztrátě důvěry se přitom podíleli i ti, kteří se o ní nyní bojí, mimo jiné dodnes nevysvětlenými záležitostmi kolem financování stran. Obrazu republiky v zahraničí pak podle listu ještě více než Grossova aféra škodí nájezdy prezidenta a ODS proti evropské integraci. Házet kamenem po Grossovi by měli jen ti, kdo jsou bez viny. Kolik je jich v české politice, od prezidenta do posledního poslance? - ptá se deník Právo.

Lidové noviny připomínají Grossovu větu, že by o demisi uvažoval až v okamžiku, kdyby udělal něco, co by tuto zemi poškozovalo, něco, že by se sám sobě nemohl podívat do očí. List v této souvislosti upozorňuje na premiérovo nedodržování silničních předpisů, na to, že Gross neumí mluvit jazykem, z kterého získal zkoušku na vysoké škole, nebo že do absolventské práce na právnické fakultě Univerzity Karlovy přeformuloval materiály České národní banky. Lidové noviny míní, že takových důvodů je dost.


Pouhou půlhodinku, zabralo v pátek poslancům spláchnutí dalšího, v pořadí čtvrtého návrhu zákona o registrovaném partnerství. Většinu času zabraly procedurální dohady, argument proti v podstatě jen jeden, zato osvědčený: je třeba uchovat jako základní hodnotu rodinu, píše ve své glose deník Právo a pokračuje: Roli pokryteckého svatouška, předstírajícího nepochopení rozdílu mezi registrovaným partnerstvím a rodinou, na sebe tentokrát statečně vzal ministr zahraničí Cyril Svoboda. V závěrečném hlasování chybělo vlastně jen půl hlasu a kromě tvrdých odpůrců návrhu z KDU-ČSL nebyl žádný klub jednotný. Přesto však poslanci za ODS dodali o poznání víc hlasů proti než samotní lidovci. Škoda jen, že neznáme jejich argumenty, protože v tomto případě i tak aktivní diskutéři, jako jsou pánové Nečas, Tlustý nebo Říman, stejně jako třeba paní Němcová, stydlivě mlčí od prvního po třetí čtení. Proti Evropě jsme si zdařile uhájili jedno své specifikum, když poslanec Jiří Karas označil výsledek za vítězství rozumu, uzavírá glosa deníku Právo.


Spor úředníků blokuje potravinářům stamilionové dotace z Evropské unie. Ministerstva zemědělství a průmyslu a obchodu se podle Hospodářských novin přou o to, kdo odpovídá za přidělení dotací z Operačního programu Evropské unie. Českým potravinářským firmám tak uteklo už nejméně půl miliardy korun. Podle prezidenta Potravinářské komory Jaroslava Camplíka má podporu potravinářů na starosti ministerstvo průmyslu. Potvrdil jim to prý i Brusel. Podle úředníků je ale zádrhel v tom, že pokud například mléko nebo maso patří do prvního stupně zpracování, pak by mělo dotace dávat ministerstvo zemědělství. Ve fázi, kdy se do připraveného masa přidává koření k výrobě uzenin, má zboží už ale patřit do programu, který spravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Evropská komise se ve sporu nechce angažovat, protože věc je podle ní plně v kompetenci českých institucí, uzavírají Hospodářské noviny.


Velké sloupy s vrtulemi hyzdí krajinu a jsou hlučné. Tak podle Lidových novin argumentují poslanci, kteří odmítají podpořit výstavbu velkých větrných elektráren v rámci hlasování týkajícího se získávání energie z takzvaných obnovitelných zdrojů. Podle odborníků se ale ve skutečnosti mnohem hlasitěji a v přírodě rušivěji projevují malé větrné elektrárny. Oproti nim se ty velké otáčejí pomaleji a využívají novější a tišší technologie. Poslanci ale při svém rozhodování rozhodují i podle estetických kritérií. Podle nich se velké, často i stometrové větrné elektrárny do české krajiny nehodí. Podle Lidových novin při hlasování o zákonu o obnovitelných zdrojích jde ale o velké peníze. Pokud nesplníme to, že do roku 2010 budeme vyrábět 8 procent energie z obnovitelných zdrojů, přijdeme o investice v řádu desítek miliard korun.


Kopřivnická automobilka Tatra dokončila vývoj a výrobu nového armádního terénního nákladního vozidla. Jeho budoucnost spojovala především se zakázkami pro armádu. Ministerstvo obrany ale o nákupu nových vozů zatím nerozhodlo, píší Hospodářské noviny. Nové auto je společným projektem několika českých firem a automobilky Renault. "Podíl domácí práce dosáhne až 70 procent," řekl Hospodářským novinámředitel odboru speciálních projektů kopřivnické automobilky Jan Vala. Firma už investovala desítky milionů korun, na zakázku se připravují i její partneři. Ještě letos má Tatra vyrobit další dva kusy k testování v podmínkách běžné praxe. Usnesení o přímém nákupu vozů schválil loni Špidlův kabinet, který tím chtěl podpořit Moravskoslezský region postižený téměř 20procentní nezaměstnaností. Ministerstvo obrany ale ještě smlouvu nepodepsalo. "O způsobu realizace projektu, to je zda bude řešen přímým zadáním, nebo bude vypsáno výběrové řízení, není dosud rozhodnuto," řekl Petr Sýkora z tiskové a informační služby ministerstva obrany. Ministerstvo se totiž obává možných sankcí Evropské unie, kdyby zadalo Tatře přímou zakázku.


Ministerstvu spravedlnosti se nelíbí případy, kdy exekutoři zabavují majetek nevinným lidem. Podle Deníků Bohemia proto vypracovalo novelu, která by měla zlepšit kontrolu nad jejich činností. K návrhu se má ještě vyjádřit exekutorská komora a do konce roku posoudí novelu vláda. Podle ministerského návrhu by se jednotlivé případy měly prověřovat preventivně a ne až na základě stížností. Novela má také zajistit vznik nového nezávislého orgánu, který by trestal exekutory za jejich přehmaty. Sankce se pohybují od napomenutí, přes pokuty až po odvolání. V současnosti jsou totiž podle ministerstva exekutoři za své pochybení trestáni často nedostatečně, podotýkají Deníky Bohemia.


Československé aerolinie musely odstranit reklamu, která pobouřila letušky. Mladá fronta Dnes si všímá, že automobilka Škoda Auto přišla v letadlech s reklamou, kde vedle fotky svého nového vozu píše: Letušky nejsou součástí standardní výbavy. Ale mohou být, když spatří toto auto. Letušky ale slogan pobouřil a stěžovaly si na něj. ČSA ho proto okamžitě odstranily. Mluvčí automobilky Jaroslav Černý slogan označil za vtip, který si ale ne každý vyložil tak, jak firma zamýšlela, a proto ho v druhé vlně výroby už nezopakovala, uzavírá deník Mladá fronta Dnes.