Přehled tisku

civava.jpg

Soud o milionové odškodné prohrála podle Lidových novin majitelka nejmenšího psa na světě. Chovatelka čivav Miloslava Vašíčková z Třeštiny na Olomoucku požadovala po olomoucké veterinární klinice Miroslava Mazocha více než milion a 117 tisíc korun za to, že špatně ošetřil jejího psa. Veterinář mu měl podle žaloby podat lék, který není určen pro psy. Čivava, jejíž zdravotní stav se stále zhoršoval, musela být po patnácti měsících utracena. Byla považována za nejmenšího psa na světě a zapsána do Guinnessovy knihy rekordů.

Premiér Stanislav Gross,  foto: ČTK
Deníky se věnují především posledním událostem kolem vládní krize. Podle Mladé fronty Dnes by nejlepším řešením situace byly předčasné volby. "Stanislav Gross připustil, že podá demisi. Sociální demokracie pro něj našla přijatelnou ústupovou cestu. Jedna z nejnešťastnějších epizod české politiky pravděpodobně končí. Zatím se však nezdá, že by zítřky byly o mnoho lepší," domnívá se deník. Připomíná také premiérův strmý pokles popularity u občanů. Poté, co se ukázala možnost existence kabinetu za podpory komunistů jako nereálná, se pak podle MfD Grossův manévrovací prostor zúžil již jen na hledání čestného odchodu. Lidové noviny se pozastavují nad návrhem ČSSD o vytvoření proevropské vlády, v níž nebudou významní představitelé ani jedné ze tří stran. Podle deníku jednak není jasné kritérium "významnosti", podle kterého by měli být kandidáti z "druhé ligy" vybráni, jednak vyvstává otázka, zda bude mít takový kabinet patřičný respekt. Otázkou také podle LN je, zda budou koaliční strany ochotny tento princip akceptovat. List však dodává, že by nakonec k určitému konsensu v tomto ohledu mělo dojít. "Kalousek i další koaliční politici určitě vědí, že pokus o sestavení 'poloúřednické' vlády je nejlepším ze špatných řešení," píše deník.

Komentátor Práva se domnívá, že premiér Gross nakonec skutečně odstoupí, pokud na něj jeho strana vyvine dostatečný tlak. Jeho demise by pak podle deníku byla pro mnohé řešením. ČSSD by měla čas získat ztracené voliče, lidovci by ztratili nálepku "rozbíječů" vlády a US-DEU by byla vděčná za dalších 14 měsíců u moci. "I prezident by si připsal zásluhy. Demise nepřijal, neb moudře předvídal, že je lidovci mohou ještě vzít zpět. Slib pověřit sestavením vlády jiného sociálního demokrata než Grosse byl státnický čin," píše list. Podle Práva by tak přišli zkrátka komunisté, kteří by ztratili "můstek ke své větší integraci do politického a veřejného života". Nejvíce škodná by pak byla ODS, které by se definitivně vzdálil téměř zaručený úspěch v předčasných volbách.

Současný český velvyslanec při Evropské unii Jan Kohout,  foto: ČTK
Podle Hospodářských novin je požadavek premiéra Grosse, aby mohl sám vybrat sociálního demokrata, kterého případně prezident Klaus pověří sestavením nové vlády, "nehorázný". Deník také pochybuje, že by případná nová vláda dokázala efektivně vládnout. "Pokud nový kabinet vůbec vznikne, bude především přežívat. Bude to promarněný čas," píše deník.

Nástupcem premiéra Stanislava Grosse v příští vládě by se podle neoficiálních informací mohl stát nynější český velvyslanec při EU Jan Kohout. S odvoláním na nejmenované zdroje to uvádějí Hospodářské a Lidové noviny a Mladá fronta Dnes. Podle MfD se mezi politiky spekulovalo i o bývalém ministrovi obrany Miroslavu Kostelkovi. Pro Kohouta hovoří podle HN hned několik argumentů. S premiérem pocházejícím z diplomatických kruhů by si rozuměl lídr levicové frakce v ČSSD Jan Kavan, Grossův stranický odpůrce. Deník píše, že Gross by takovým řešením mohl rebely ve straně uklidnit. Několikrát padlo také jméno nynějšího ministra pro místní rozvoj Jiřího Paroubka, jeho silné vnímání jako člena strany ale Paroubkovy šance vzápětí srazilo. Uvažovalo se rovněž o exministrovi financí Pavlu Mertlíkovi, jehož šance však podle HN nejsou příliš vysoké.

Osmačtyřicetiletý muž údajně vyhrožoval, že v bytě premiéra Stanislava Grosse na pražském Barrandově vybuchne bomba. Jak píše Večerník Praha, policie anonyma, který výhrůžku oznámil na tísňové lince 112, za několik hodin později zadržela. Muž bombou hrozil už v minulosti, policie ale vzhledem k jeho duševnímu stavu případ odložila. Nyní byl obviněn z trestného činu šíření poplašné zprávy a stíhán je na svobodě.


Vídeňský kardinál Christian Schönborn,  foto: ČTK
Novým papežem by podle Lidových novin mohl být český rodák, současný vídeňský kardinál Christoph Schönborn. Ten se v roce 1945 narodil v české obci Skalsko nedaleko Mladé Boleslavi. Jeho rodina ale záhy uprchla do Rakouska. Schönborn je považován za jednoho z vážných uchazečů o stolec hlavy katolické církve. Jeho jedinou nevýhodou by podle listu mohl být relativně nízký věk - je mu teprve 60 let. Podle pozorovatelů se totiž kardinálové v konkláve přikloní spíše ke staršímu kandidátovi.

Známému advokátovi Koljovi Kubíčkovi hrozí, že skončí na dva měsíce v psychiatrické léčebně. Podle Mladé fronty DNES ho tam poslal pražský městský soud. Advokát se však odvolal, a tak zatím do léčebny nastoupit nemusí. Důvodem dlouhodobého vyšetření je podle soudu případ vydírání, v němž je Kubíček v pozici obžalovaného. Měl totiž vyhrožovat svědkovi, který usvědčoval jeho klienty z loupeže.


Za noc ve vězení dostane bankovní manažer Tomáš Polívka 130 tisíc korun. Deník Právo připomíná, že noc v cele strávil loni v listopadu zcela bezdůvodně kvůli omylu soudní úřednice, která špatně vyplnila příkaz k zatčení, a neprofesionálnímu postupu policie. Za mřížemi měl totiž skončit Polívkův jmenovec. Částku mu zaplatí ministerstvo spravedlnosti.


Španělská společnost Ferrovial chce budovat byty v Polné na Jihlavsku a v budoucnu také stavět obchodní centrum. Španělé odkoupí od města budovu středního odborného učiliště, z níž vzniknou byty. Další byty chce firma postavit v lokalitě Nad Háječkem poblíž zdravotního střediska. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Španělé v Polné podnikají už nyní. Pilu u nádraží provozuje firma Grupo Maderalia, která zde začátkem roku zaměstnala 25 lidí. Zatím ve stadiu úvah je účast španělských podnikatelů při stavbě sportovní haly, kterou chce město postavit v lokalitě u stadionu.


Trenér Vlastimil Petržela mohl nahradit na postu kouče ruských fotbalových reprezentantů Georgije Jarceva. Nabídku svazu ale odmítl. Řekl to v rozhovoru pro deník Sport. V sobotu se novým předsedou svazu stal senátor Vitalij Mutko, jenž za svůj první úkol označil právě Jarcevovo odvolání. Naznačil přitom, že nový kouč ruské reprezentace může být poprvé v historii ze zahraničí. Jarcev poté v pondělí odstoupil a jedním z hlavních adeptů se podle médií stal Petržela, kterého si Mutko v roce 2002 přivedl do Zenitu Petrohrad. "Zájem ze strany svazu určitě byl. Ale já jsem se rozhodl tuto nabídku odmítnout. Kdybych řekl ano, byla by to hotová věc," řekl Sportu dvaapadesátiletý Petržela, který s Petrohradem vede bez ztráty bodu ruskou ligu. "Mě baví práce v klubu, nechtěl jsem odejít od rozdělané práce," dodal. Největšími kandidáty na uvolněný post jsou nyní podle médií kouč moskevského Lokomotivu Jurij Sjomin a vyhlášený trenérský světoběžník Srb Bora Milutinovič.


Soud o milionové odškodné prohrála podle Lidových novin majitelka nejmenšího psa na světě. Chovatelka čivav Miloslava Vašíčková z Třeštiny na Olomoucku požadovala po olomoucké veterinární klinice Miroslava Mazocha více než milion a 117 tisíc korun za to, že špatně ošetřil jejího psa. Veterinář mu měl podle žaloby podat lék, který není určen pro psy. Čivava, jejíž zdravotní stav se stále zhoršoval, musela být po patnácti měsících utracena. Byla považována za nejmenšího psa na světě a zapsána do Guinnessovy knihy rekordů. Olomoucký soud však žalobu na veterináře zamítl. Nepodařilo se prokázat, že by smrt unikátního psa způsobil podaný lék. Vašíčková naopak musí zaplatit zhruba sto tisíc korun za náklady soudního řízení a odborné posudky. Chovatelka se proti rozsudku na místě odvolala.