03-02-2006

Rudí dostali zelenou. Tímto titulkem úvodník Lidových novin komentuje očekávané nahrazení odvolaných zástupců ODS v České konsolidační agentuře sociálním demokratem a komunistkou. "O budoucnosti nedobytných miliardových pohledávek, a tedy i stovek zadlužených firem tak začne spolurozhodovat zástupkyně politické ´firmy´, která svůj totalitní dluh splácet nehodlá," píšou Lidové noviny.

Právo v sloupku Pavla Vernera ale debatu Sněmovny k odvolání zástupců ODS z agentury nazvalo tlacháním. "Českomoravská veřejnost by se určitě ráda dozvěděla jak to bylo se zákulisím přesunu miliard mezi IPB, ČSOB a agenturou. A stejně ráda by se dozvěděla, jak to bylo třeba s privatizací Unipetrolu," píše komentátor Práva a poznamenává: "Obávám se, že pár měsíců před volbami, v době válečné, se nedozvíme nic." Podle autora tak bylo na komunistech, kteří v ČKA nefigurují, aby sněmovnu nabádali k jednání o podstatě věci.

 

Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová, foto: ČTKPředsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová, foto: ČTK "Většina lidí jméno Ivy Brožové neznala," uvádějí Hospodářské noviny k odvolání předsedkyně Nejvyššího soudu s dovětkem: "Ale příběh jejího konce je zneklidňující i pro většinu: z právně vratkých důvodů byla svržena šéfka justice, aby se - pravděpodobně - právník blízký ČSSD a Hradu ještě do voleb dočkal jejího křesla."

Brožová odvolána, bude líp? - ptá se v titulku svého komentáře v právu Petr Uhl. Podle něj byla Brožová mluvčím tvrdé soudcovské lobby, která nejméně dvakrát zabránila nutným změnám, přibližujícím soudnictví tomu, aby bylo službou společnosti. Brožová patřila mezi justiční funkcionáře, pro něž sudce byl nedotknutelný, zatímco pravděpodobný nástupce Jaroslav Bureš je jejím protikladem. Bude ale lepší?, ptá se Uhl. Je to schopný právník a soudce, velký odborník na občanské právo. Má zkušenost ministra spravedlnosti, kandidoval na prezidenta, byl blízký ČSSD i ODS. "V politice a mocenských hrátkách se Bureš vyzná, asi až moc," píše Právo a uzavírá: "Abychom si nemuseli po čase povzdechnout: Zlatá byla ta Iva Brožová".

 

I křesťané jsou pro registrované partnerství, píše v komentáři pro Lidové noviny evangelický farář Daniel Ženatý a vyjadřuje svou víru, že homosexuálně orientovaným Lidek patří plně a nezkráceně Kristovo dílo. Citáty z Bible vysvětluje, že sodomský příběh není o sexuální orientaci těch, co před dveřmi Lotova domu žádali, aby jim vydal své hosty, ale o tom, že v tomto příběhu sex sloužil jako nástroj zla. Stejně jako když zlo vyhánělo z domů Židy nebo ničilo umělecká díla. Samotná sexuální orientace podle kazatele nerozhoduje o našem pohledu na člověka. "A věřím, že nerozhoduje ani o vztahu Boha k nám," píše Daniel Ženatý v Lidových novinách. K tématu registrovaného partnerství pak dodává: Věřím, že vzkříšený Kristus nechce, abychom byli sami. Život se přece naplňuje ve vztahu k druhému člověku a institut registrovaného partnerství může sloužit jako podpora takového vztahu. Podle kazatele Kristus odklízí předsudky a odpouští vinu všech, bez rozdílu sexuální orientace.

03-02-2006