Přehled tisku

0:00
/
0:00

Kvůli chybě v zákonu o pojistném na sociálním zabezpečení by mohli podniky na státu vysoudit až 100 miliard korun. Ze zákoníku totiž od ledna do června 2007 vypadla věta o vyměřovacím základu, ze kterého se vypočítává pojištění na sociální zabezpečení, a stát tak neměl žádný zákonný podklad pro jeho vybírání.

Kvůli chybě v zákonu o pojistném na sociálním zabezpečení by mohli podniky na státu vysoudit až 100 miliard korun. Ze zákoníku totiž od ledna do června 2007 vypadla věta o vyměřovacím základu, ze kterého se vypočítává pojištění na sociální zabezpečení, a stát tak neměl žádný zákonný podklad pro jeho vybírání. Informují o tom Hospodářské noviny. Podle deníku nejde o žádné hypotetické nebezpečí. Proti zájmům státu se už postavila liberecká pobočka Krajského soudu v Ústí nad Labem, která před několika měsíci rozhodla spor mezi státem a firmou, která si této chyby v zákoně všimla. Pokud není v zákonu jasně řečeno, z jakého vyměřovacího základu mají firmy za své zaměstnance sociální pojištění platit, tak stát nemůže po firmách žádné pojistné chtít, rozhodl soud. Verdikt bude ještě přezkoumávat Nejvyšší správní soud. Rozhodne-li stejně, jakákoli firma pak může u soudu chtít vrátit pojistné za první půlrok 2007. Kdyby se přihlásily všechny, stát může podle odhadu ministerstva financí přijít až o 100 miliard korun, píšou Hospodářské noviny.


Mladá fronta Dnes upozorňuje na rozhodnutí vedení Policie, aby od 1. ledna každý kontrolovaný řidič povinně dýchal zkoušku na obsah alkoholu. Podle komentátora jde o čistou presumpci viny a omezení svobody. Autor poukazuje na to, že v blízkém zahraničí na rozdíl od striktních českých zákonů, jistá tolerance k alkoholu existuje. "Společenská úmluva liberálních zemí počítá s tím, že krajně využíváme pravomocí jen v krajních případech. Jinak se svobodný život zadrhne." Autor tvrdí, že u dopravních nehod spojených s alkoholem v krvi nelze rozlišit, jestli by k nim nedošlo i bez požití alkoholu a uzavírá, že "povinné dýchání nezopůsobí žádnou tragédii, ale žádné též nepředejde. Omezuje však práva bezúhoných občanů a dává víc síly do rukou policie." Také deník Právo komentuje povinné dýchání. Pochybuje o vztahu mezi náklady na zařízení (400 měřících krabiček bylo nakoupeno po 30.000 korun za kus) a očekávatelnými efekty. "Hádal bych, že naprostou většinu kontrolovaných řidičů budou zdržovat zbytečně. Jistě se chytne i troška těch, co si dali po obědě jedno nebo dvě malá piva." Podle autora by bylo daleko účinnější, kdyby Policie čekala po zavírací době před restauracemi, odkud odjíždějí mnozí řidiči auty. "Nebyl by to snad ani příliš náročný úkol, kdyby tou dobou už většina těch krabiček nespinkala v šuplíku," uzavírá Právo.


Obvodní soud pro Prahu 2 ve středu zamítl žalobu zřejmě vůbec prvního českého vězně proti údajně donucenému odevzdání vzorku DNA při plošném odebírání DNA v českých věznicích v roce 2007. Informuje o tom čtvrteční Právo. Policisté tehdy během několika týdnů vzali vzorky víc než 16.000 lidí, kteří si odpykávali trest za úmyslný trestný čin. Někdejší šéf pražského Discolandu Sylvie Albert Žirovnický odsouzený na 16 let vězení Mírově za vraždu, požadoval po ministerstvu spravedlnosti 300.000 korun jako nemajetkovou újmu za odebrání jeho DNA policí za asistence dozorců. Hlavním důvodem zamítnutí jeho žaloby byl fakt, že ji Žirovnický podal až po uplynutí promlčecí šestiměsíční lhůty. "I kdyby nárok promlčen nebyl, tak soud má za to, že nesprávný úřední postup nebyl Vězeňské službě ČR prokázán. nepodařilo se potvrdit, že odběr proběhl přes nesouhlas žalobce," uvedl v rozsudku soudce.


Mladá fronta Dnes komentuje vznik nového seriálu České televize, který se bude věnovat sáze rodu Mašínových. "Ano, »těch« Mašínových, tedy všetně bratrů Ctirada a Josefa, na jejichž cestě z totality za svobodou zůstali mrtví. A chvála bohu, že se bude točit!" Příběh této rodiny zosobňuje podle komentáře osud našeho národa v kostce, nejde totiž jen o uprchlé bratry, ale i o zbytek rodiny, který zůstal ve vlasti. Kontroverzní látka slibuje vysokou sledodvanost. "Právě projekt »Mašínové« televizi přísluší i sluší... Kdo jiný už by měl nést kůži na trh než televize, kterou si platíme právě za novátorské riskantní nápady?," ptá se Mladá fronta Dnes.