Přehled tisku

Jiří Paroubek a jihomoravský hejtman Michal Hašek (vpravo), foto: ČTK
0:00
/
0:00

Mladá fronta Dnes přináší komentář s názvem Proč "premiér" Paroubek musí zrušit internet. Na internetu totiž aktuálně probíhá akce, která reaguje na informace, že si sociální demokraté fotí na mítincích své odpůrce.

Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Mladá fronta Dnes přináší komentář s názvem Proč "premiér" Paroubek musí zrušit internet. Na internetu totiž aktuálně probíhá akce, která reaguje na informace, že si sociální demokraté fotí na mítincích své odpůrce. "Aby ušetřili Lidovému domu práci, čas i peníze, začali odpůrci posílat své fotografie sami, dobrovolně a ve velkém. Paroubek ví své, nebylo by to poprvé. Začalo to akcí Vejce pro Paroubka, teď zuří Fotka pro Paroubka a klube se Píšťalka pro Paroubka - výzva oponentům sociální demokracie, aby jejich lídry na předvolebních mítincích nenásilně vypískali."

Tématu se věnuje ve svém komentáři také deník Právo. Připomíná i předešlé předvolební kampaně. "Místo kritiky sociálně demokratického programu šla ODS proti Jiřímu Paroubkovi a pokoušela se ho, stejně jako dnes svou antikampaní, démonizovat." Komentátor poznamenává, že argument, že na mítincích lze výkřiky, píšťalkou či vrhem vajec protestovat proti lžím, nelze v právním státě uplatnit, ani kdyby tam někdo lhal. Lež sama o sobě totiž nebývá porušením zákona.


Petr Gandalovič a Ivan Langer  (vpravo),  foto: ČTK
Hospodářské noviny uvádějí, že sociální demokracie má smůlu, protože je jediná, kdo o svých plánech občas mluví a veřejně je představuje. "A pak to může v novinách vypadat, že se zabýváme jen kritikou plánů Lidového domu. Jak rádi bychom se přitom probírali i plány ODS! Jenže dva a půl měsíce před volbami žádné konkrétní plány nejsou. Žádný program, nic, co se dá brát jako protiváha plánům ČSSD. Možná taktika. Možná prázdnota. Nebo jsme něco přehlédli?" ptá se komentátor.


Lejla Abbasová,  Michael Kocáb,  foto: ČTK
České deníky se věnují i případu ministra pro lidská práva a menšiny Michaela Kocába, který nabídl premiérovi svou rezignaci. Důvodem Kocábova kroku je probírání jeho osobních záležitostí v médiích, která píší o jeho údajném vztahu s tiskovou mluvčí Lejlou Abbasovou. Komentář Lidových novin poznamenává, že do jejich vztahu nám nic není, důvěru veřejnosti nemají jakou ztratit. "Nabízet dva měsíce před volbami demisi je zase jen oportunistické gesto."


Až třicet procent lékařské péče je zbytečných, píše Mladá fronta Dnes a odvolává se na informace Všeobecné zdravotní pojišťovny, podle níž tato péče stojí až desítky miliard korun. Mohou za to sami pacienti, kteří si třeba nechají potvrdit stejnou diagnózu od více doktorů, i lékaři. Někteří z nich si totiž, aby dostali více peněz, vykazují úkony, které neprovedli. Problémy by částečně mohla vyřešit elektronizace zdravotnictví, která se ale v Česku rozbíhá jen pomalu. Elektronické kartě pacienta, kde by byly zaneseny veškeré údaje, někteří lidé nevěří, mají strach z toho, že by jejich osobní údaje nebyly na internetu v bezpečí.


Deník Právo přináší také téma z českého zdravotnictví. List uvádí, že absolventi lékařských fakult se bouří kvůli platovému ohodnocení a podmínkám, za nichž se připravují na atestaci. Sepsali manifest, někteří z nich navrhují stávku nebo ještě radikálnější krok: kolektivní výpověď. Mnozí z nespokojených mladých lékařů se chystají o víkendu do Prahy, na jejich shromáždění by měla zavítat i ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.


Města a obce řeší podle Lidových novin množství stížností lidí, kteří se v zimě zranili na neuklizených chodnících. Nejčastěji šlo o zlomeniny končetin, rozbitou hlavu nebo poranění páteře. Lidé také mnohdy žádají náhrady škod za poškozená auto či osobní věci. A přestože žádostí jsou po celé republice tisíce, vyřízených je jich minimum. Postižení si na rozhodnutí pojišťoven budou muset počkat možná i několik měsíců. Někdy ještě nejsou vyřešeny ani případy z loňského roku. Když vstoupila v platnost tzv. chodníková novela, podle které za chodníky zodpovídá jejich vlastník, řada obcí a měst se připojistila. Podle ombudsmana Otakara Motejla ale změna nepřinesla jasné řešení a lidé stále mají podle občanského zákoníku povinnost předcházet škodám.


"Ohrožený film Lidice má dvě nové zprávy, podle tradice dobrou a špatnou. Ta špatná říká, že musel svou premiéru posunout až na příští rok. Dobrá zpráva vzkazuje, že točit se přece jen bude; v létě, " píše Mladá fronta Dnes. Film podle scénáře Zdeňka Mahlera má točit Alice Nellis a jeho premiéra byla původně ohlášena na letošní prosinec. Lidice mají stát 65 milionů korun a sehnat posledních sedm, to se zatím jevilo jako nepřekonatelná překážka. Poté, co producent Adam Dvořák problémy zveřejnil, začaly mu přicházet nabídky pomoci od firem i jednotlivců. Finanční pomoc přislíbila i některá města, nejnověji Kladno, které je Lidicím nejblíže. Kromě peněz pomůže filmařům i jinak: nechá je natáčet např. ve škole, kde byly vězněny lidické ženy. Producent filmu přišel také s nápadem vytvořit album písní inspirované tématem, za tímto účelem už oslovil různé muzikanty např. Richarda Krajča nebo Karla Holase ze skupiny Čechomor.