Přehled tisku

Foto: www.army.cz
0:00
/
0:00

Expremiér Mirek Topolánek se rozhodl promluvit ke kauze nákupu obrněných transportérů Pandur. Deníku Právo popsal schůzku v pražské kavárně, na které na něj podle jeho slov loni v lednu tlačil tehdejší místopředseda vlády Alexandr Vondra kvůli druhému kontraktu na pandury.

Expremiér Mirek Topolánek se rozhodl promluvit ke kauze nákupu obrněných transportérů Pandur. Deníku Právo popsal schůzku v pražské kavárně, na které na něj podle jeho slov loni v lednu tlačil tehdejší místopředseda vlády Alexandr Vondra kvůli druhému kontraktu na pandury.

Podle Topolánka si Vondra na schůzce na pomoc vzal SMS od bývalého generálního tajemníka NATO George Robertsona, který tehdy pracoval v lobbistické firmě radící americké společnosti General Dynamics, majitele výrobce pandurů. V SMS Robertson podle Topolánka vlastně naléhal na uzavření kontraktu. „A Vondra fakticky tlačil mě jako premiéra k tomu, abychom na vládu předložili materiál, který by definoval druhý kontrakt co nejdříve,“ dodal o svém stranickém kolegovi bývalý předseda ODS Topolánek.

Podle svých slov tím chce Vondrovi osvěžit paměť, jeho tehdejší počínání ale nepovažuje za vadné a v deníku Právoříká, že šlo podle něj o „povolenou lobby“, kterou představují prezidenti, premiéři nebo „generální tajemníci NATO“. Svou sdílnost Topolánek v Právu vysvětlil slovy: „Byl bych rád, aby si na to Alexandr Vondra minimálně vzpomněl. Protože to, že jsme se nakonec rozhodli v kolektivu, ve vládě, pokládám za správné a ten druhý kontrakt za úspěšný.“


Foto: ČEZ
Státem ovládaná elektrárenská společnost ČEZ si na přelomu července a srpna vybrala bezpečnostní agenturu, která pro ni v následujících čtyřech letech bude hlídat všechny budovy s výjimkou jaderných elektráren, informují Hospodářské noviny. Zakázku za více než 630 miliónů korun sice vyhrála česká pobočka švédské bezpečnostní agentury Securitas, ale podílet se na ní bude i agentura vlastněná rodinou ministra Víta Bárty. Deníku to potvrdil to generální ředitel Securitas ČR Michal Kuník, zatím ale není jasné, jak velký podíl na zakázce ABL získá. Subdodavatelů bude totiž víc. Kromě těch stabilních ale s firmou jako jeden z nových subdodavatelů bude spolupracovat také ABL, citují ředitele Kuníka Hospodářské noviny.


Pětadvacet tisíc zaměstnanců pošty bude vypadat lépe. Dostanou uniformy z luxusnějšího materiálu, které budou až o 100 milionů dražší a přitom méně vydrží, tvrdí Mladá fronta Dnes. Připomíná, že právě v době razantních škrtů, snižování platů a propouštění ve státní správě se Česká pošta rozhodla nakoupit svým zaměstnancům nové uniformy za čtvrt miliardy korun. A to tak kvalitní, že se zařadí po bok nejprestižnějších společností, jako jsou aerolinky. Stejnokroje navrhl ještě před svým krachem Oděvní podnik Prostějov, který v minulosti dodal oblečení letuškám a pilotům ČSA. Mluvčí pošty deníku řekla, že jde o příležitost posunout firmu ve vnímání veřejnosti a ukázat, že ve vizuální podobě se Česká pošta může zdokonalovat. K zaměstnanci pošty by podle mluvčí měl patřit styl, úroveň a elegance.

V říjnu by měla být známa oděvní firma, která uniformy ušije. Do výběrového řízení se přihlásilo celkem osm společností. Majitel jedné z nich ale například považuje požadované materiály za zbytečně drahé a diví se, že stát chce tak plýtvat, pokračuje Mladá fronta Dnes. Proti současným oděvům z polyesteru, který se nemačká, lze ho snadno prát, nemusí se žehlit, barvy neblednou a dlouho vydrží, budou ty nové z bavlny, lycry a vlny, které jsou náchylnější ke zničení.


Osamělým matkám hrozí chudoba, varují Lidové noviny. Rodiče s malými dětmi bez partnera těžko shánějí práci a podle odborníků patří mezi skupiny lidí nejvíc ohrožených chudobou. V Evropě tvoří přes 15 procent domácností, v Česku žije v neúplné rodině každé čtvrté dítě. Z 90 procent je vychovávají matky. Příjmy takových rodin jsou přitom menší než 1,5 násobek životního minima a musí tak vyjít s méně než sedmi tisíci korunami na měsíc. Výživné ani sociální dávky zpravidla nepokryjí ani minimální potřeby neúplné rodiny, citují Lidové noviny představitelku organizace Aperia, která provedla průzkum mezi rodiči malých dětí bez partnera. Jako nejzásadnější rozpor se ukázal fakt, že nutností sólo rodičů je sehnat si práci, což je ale pro něj těžší úkol, než pro ostatní rodiče. Mezi překážky také patří nedostatek míst s flexibilní pracovní dobou i nedostupnost služeb péče o děti.


Vít Bárta,  foto: ČTK
„Více než čtyřapůlmiliardová sleva na stavbě dálnic, jejíž vyjednání ohlásil v úterý ministr dopravy Vít Bárta (VV), nebude úplně zadarmo,“ píší Hospodářské noviny pod titulkem „Bártův trik: Dálnice zlevní, firmy neprodělají.“ Velcí stavební giganti totiž podle novin nesáhnou do svých marží, místo toho budou šetřit na silnicích. Ministr navíc výsledek vyhlásil ve chvíli, kdy nemá s firmami podepsanou o úsporách žádnou smlouvu. Zlevnění staveb dálnic tak má úplně jiný charakter, než ministr sliboval, úspora šesti miliard totiž půjde na vrub samotných staveb.

A sliby o úsporách, které ministrovi firmy daly, jsou dosud na úrovni mailové korespondence. Bárta tedy nemá nic jistého, píší Hospodářské noviny a dodávají: „Přestože firmy ještě nevědí, kde přesně šetřit, dá se podle děkana Dopravní fakulty ČVUT Petra Moose čekat, že se uspoří například na množství protihlukových stěn.“ V praxi by to podle deníku znamenalo, že některé úspory by se stejně musely zaplatit v budoucnu a celkový výsledek by nebyl tak velký, jak ministerstvo říká.