30-05-2011

Radek John, foto: ČTKRadek John, foto: ČTK Konference Věcí veřejných (VV) přinesla staré novinky. Předsedou strana potvrdila opět Radka Johna a ve věci programu opakovala staré mantry: boj s korupcí a sebechválu. Kdo čekal sebekritiku, nedočkal se, píše Mladá fronta Dnes (MfD). Podle autora článku jsou VV zajímavá společnost. "Na všechny strany rozdávají morální napomenutí, břevna v oku svém nevidí," míní. Je to prý častý politický jev, ale VV jej šlechtí k vybroušené dokonalosti. Strana místo jasnějšího politického programu nabízí, že bude pokračovat v příležitostném kymácení odprava doleva. Jak list uvádí, je to politická nemoc, která byla vidět u malých doplňkových stran mnohokrát. Z politiky však zmizely, někdy samovolně, jindy s rachotem a trapně. To čeká podle deníku i Věci veřejné. "Dinosaury nevyhubí, korupci nevyhladí. Nebo pochopí, že reformy jsou společný úkol koalice, ne rejdiště dravců. Konference to ale nenaznačila," uzavírá komentátor Mladé fronty Dnes.

Také Hospodářské noviny si všímají, že strana žádného dinosaura neulovila, český politický dinopark naopak obohatila o pár pozoruhodných kousků. Autor přirovnává vývoj ve Věcech veřejných ke knize George Orwella Farma zvířat. "U Orwella vládnoucí prasata postupně ruší všechny vymoženosti zavedené zvířecí vzpourou proti nenáviděným dvounožcům, u VV je to stejné," píšou HN. Nové stanovy přijaté na konferenci počítají s omezením vlivu registrovaných příznivců VV například při vnitrostranických referendech. Podle listu drží VV pohromadě už pouze pocit ohrožení. Všichni straníci vědí, že to může být jenom horší. Nemají kam jít, mimo vládu neznamenají nic, předčasné volby by je poslaly do politického propadliště. A tak se z bezradnosti choulí k bártovskému vedení, od kterého očekávají spásu, míní autor. Komentátor Práva si zase povšiml "zhnuseného výrazu" staronového předsedy Radka Johna, kdykoliv byl dotázán, zda se vrátí do vlády. "Nikdy! Nevěří jí. Přitom VV v téže vládě zůstávají a navíc chtějí, aby se s nimi zacházelo důstojně," poukazuje deník na rozpor. Podle Lidových novin se straně o víkendu nechtělo mluvit o vlastních potížích, a tak raději mluvily o vládě, nasazovalo se na koalici. "Vít Bárta vydal 137. varování na její adresu a vůbec jakoby se hledala hranice, kam až v opozičnické rétorice zajít a ještě nevypadat jako schizofrenici," napsaly LN. Po technické stránce se podle deníku z VV stává kamenná partaj, omezují se internetová referenda a s nimi i nevypočitatelnost véček. "Bylo by nemilé, kdyby přitom zkameněla ve svém dnešním rozpoložení: neproduktivním s přehrávaném běsnění zevnitř establishmentu," dodává list.

 

Foto: ČTKFoto: ČTK Lidové noviny komentují mezinárodní aféru s nakaženými okurkami. "Bulváry mají sklon přehánět, tu a tam ale svou přímočarostí vyhmátnou něco podstatného, píše deník na své titulní straně. Upozorňuje na větu z německého bulvárního deníku Bild: "Německo zachvátil strach ze všeho, co se až dosud zdálo dobré a zdravé." Podle autora budou mít ekofarmáři pravdu, když se budou zlobit nad hloupou histerií, která háže biopotraviny do jednoho pytle se vším, co je nebezpečné. "Nicméně jejich řemeslo stojí na předpokladech, které si o zrelativizování říkaly už dlouho." Podle autora by teprve dlouhodobé pozorování mohlo potvrdit, že z biopotravin se dá sestavit zdravější jídelníček. Dostupné testy to podle něj neprokázaly. Podle autora si v prodejnách zdravého životního stylu a biopotravin zákazníci nekupují garanci zdraví, ale dobrý pocit. Vztek výrobců biopotravin na bulvár by pak byl podle deníku jen vztek jedněch obchodníků s pocity na jiné obchodníky s pocity.

 

Podle komentáře deníku Právo jsou čeští poslanci první bytosti, které vstoupily do éry komunismu. Naráží tím na fakt, že si poslanci navrhli sjednocení příjmů na jednotné částce 230 tisíc měsíčně. "Jako první v zemi se řídí zásadou, že každému podle jeho (ne)schopnosti, každému podle jeho potřeb." Jako jediní si nastaví a odhlasují příjmy podle toho, kolik zrovna potřebují, píše Právo. Dalším rysem komunismu prý je, že člověk nemusí pracovat, aby měl na všechno nárok. "Nemocný i líný poslanec pobírá stejně jako zdravý a přičinlivý." V komunismu měl být podle autora člověk naprosto svoboden. nevztahovala by se na něj žádná omezení. Toho dosahují poslanci skrze imunitu, která je osvobozuje od zodpovědnosti i daleko mimo parlament. V komunismu měl taky podle deníku zaniknout stát. "Často to vypadá, že právě na tom jmenovitě naši pravicoví poslanci pilně pracují. Chtějí stát osekat, zbavit ho co největší části služeb, které poskytuje." AS deník uzavírá: "Zatím není známo, kolik bychom museli našim drahým poslancům přidat, aby aby místo likvidace pracovali k záchraně země."

 

Na 50 expertů vystoupilo z pracovní skupiny, která na ministerstvu školství připravuje plán na zlepšení vzdělávání znevýhodněných dětí, zveřejnily dnešní Lidové noviny (LN). Ministr školství Josef Dobeš (VV) prý tomuto tématu nevěnuje dostatek pozornosti a nekoná žádné konkrétní kroky na podporu romských nebo postižených žáků. Kvůli segregaci dětí do zvláštních škol přitom sklízí Česko mezinárodní kritiku. Ministerstvo se podle LN brání, že se rozhodlo změnit strategii, proto s experty nikdo nekomunikoval. "Pod stávajícím vedením ministerstva školství se inkluzivní vzdělávání stále zřetelněji stává pouhou rétorikou," míní odborníci na lidskoprávní problematiku například z organizací Amnesty International, Člověk v tísni, Agentury pro sociální začleňování a dále některých univerzit a neziskových spolků. Skupina čítající více než stovku expertů byla ustavena na jaře loňského roku, měla připravit kroky k naplňování čerstvě schváleného Národního akčního plánu inkluzivního vzdělávání (NAPIV). Za Dobešova působení se však skupina sešla jen jednou. Ministr navíc rozpustil odbor, který připravoval plán na začleňování problémových dětí do běžných škol. Dobeš se už dříve hájil tím, že konkrétní výsledky se za tak krátký čas nemohly projevit. Podle šéfky odboru Renaty Ježkové, která má rovné příležitosti na ministerstvu školství na starosti, se jen mění strategie. "NAPIV neumřel, dostává pouze jasná pravidla," řekla listu. Jindra Marešová z Amnesty International ČTK řekla, že odborníci také nesouhlasili s tím, že Dobeš si za svého poradce zvolil bývalého člena nacionalistické Národní strany Ladislava Bátoru. Kritikům se nelíbí ani současné znění vyhlášek, které upravují vzdělávání dětí se speciálními potřebami.

30-05-2011