Přehled tisku

Komentáře pondělních vydání českých deníků si všímají současného působení premiéra Vladimíra Špidly na české politické scéně, či výroků nového předsedy Občanské demokratické strany Mirka Topolánka. Věnují se ale i nadcházejícím vánočním svátkům.

Lidové noviny připomínají Špidlovo prohlášení, že bývalý premiér Miloš Zeman není vhodný prezidentský kandidát, neboť je symbolem "překonané politické etapy". S tímto pohledem se podle listu lze ztotožnit, jen s malou výhradou, že nebylo řečeno to nejzákladnější. To, co bylo na "opoziční" smlouvě občanských a sociálních demokratů nejhorší, totiž nebyla snaha vytvořit stabilní politické prostředí ani udržet vládu u moci po celé funkční období, nýbrž určité její důsledky. Rozdělení poslanců obou nejvlivnějších stran do správních rad podniků a skryté dohody, kterými obě strany ruku v ruce vytvořily korupční prostředí, míní list. Podle Lidových novin je pravda, že Vladimír Špidla na české politické scéně i přes svou tvrdou ideologičnost a nepružnost vytyčuje odlišný směr: s průhlednými a srozumitelnými kroky, které jeho vláda uskutečňuje, lze nesouhlasit, případně i velmi nesouhlasit. Těžko však lze v jejich pozadí hledat nějaké skryté záměry, které by měly vést k obohacení některých vládních nebo státních subjektů, domnívají se Lidové noviny.

Deník Právo označuje slova předsedy ODS Mirka Topolánka, že sociální demokraté umožnili nástup komunistů v roce 1946 a 1948, za farizejskou lež. Povědomí alespoň o základních faktech by mu neuškodilo, poznamenává deník a připomíná, že ve svobodných volbách v roce 1946 získali komunisté zhruba 40 procent hlasů, národní socialisté 24 procent, lidovci 20 procent a sociální demokraté 16 procent hlasů. Gottwald sestavil vládu ze zástupců všech stran. A vidět v tom temnou ruku sociální demokracie dokáže snad jen předseda Topolánek, píše list. V roce 1948 podle deníku demokratické strany "zhudlařily" pokus ústavním způsobem odvrátit neústavní nástup komunistů k moci. Stejně však bylo rozhodnuto, že ČSR patřila do sovětské sféry vlivu, poznamenává deník Právo. Komentátor závěrem novému šéfovi ODS přeje, aby se nezměnil na lháře kontinuálního.

Jak rychle si poradí koaliční vláda s reformou veřejných financí, premiér Vladimír Špidla zatím neví. Není ani jisté, ke které variantě reformy se předseda vlády nakonec přikloní. Podle komentáře Hospodářských novin to nemusí být jasné dříve, než bude rozhodnuto kdo obsadí hrad a zda Špidla obhájí svou pozici na sjezdu ČSSD. Spory o rychlost a bolestivost reformy se táhnou napříč koaliční vládou, kde na jedné straně stojí US-DEU a na druhé straně část "citlivějších" sociálních demokratů v čele s ministrem Škromachem, píšou Hospodářské noviny. A kam se přidá premiér? Nutnost reformy Špidla chápe, ale z šokové terapie má strach, dodává deník.

Lidé o letošních Vánocích utrácejí ještě více než loni a obchodníci mají žně, začíná druhý ekonomický komentář Hospodářských novin. To, že na českou ekonomiku nedopadla evropská hospodářská recese zatím tak silně, činí konec letošního roku v řadě věcí specifickým. Nízké úroky z vkladů donutily i šetrné Čechy utrácet peníze a nebo nakupovat na splátky, píše list. Západní Evropa se potýká ekonomickou recesí a my musíme doufat, že skončí dřív, než její důsledky dopadnou i na nás, podotýká deník. Příliv zahraničních investic je totiž jedním ze zdrojů českého ekonomického růstu. Jednou ale přijde čas, kdy investoři začnou úročit své vklady a zisk ze své produkce odčerpají jinam. Tuto situaci zažívá nyní Maďarsko, upozorňují Hospodářské noviny.

Ministr financí Bohuslav Sobotka se pokouší v komentáři pro deník Právo vysvětlit události kolem regulovaného nájemného. Spory začaly poté, co Ústavní soud zrušil cenový výměr na regulaci nájemného. Vyvrcholily vyhlášením cenového moratoria na tuto část trhu formou vládního nařízení. K němu vláda přistoupila, protože napětí mezi nájemníky a vlastníky bytů začalo ohrožovat sociální smír, stojí v komentáři Práva. Někteří majitelé domů chtěli využít doby, než bude přijat nový zákon o nájemném, k někdy až trojnásobnému zvyšování nájmů. Mezi nájemníky zavládla panika, protože mnozí se obávali soudních sporů, které chtěli pronajímatelé o výši nájemného vést, píše list. Ministerstvo financí a ministerstvo pro místní rozvoj však potřebují na přípravu nového zákona čas, první verzi hodlají předložit vládě do konce ledna 2003. Proto vláda podle zákona o cenách rozhodla o zmrazení výše nájemného na tři měsíce, uvádí v komentáři Práva ministr Bohuslav Sobotka.

Mladá fronta Dnes píše, že v Zálezlicích, postižených letními povodněmi, vzdor všemu neštěstí postavili na náměstí velký ozdobený smrk. Štědrý den a Boží hod budou určitě slavit vytopení jako nevytopení. Snad jen trochu jinak, než obvykle. Ani povodeň nedokázala Vánoce zrušit, poničit, vygumovat z kalendáře, pokračuje deník. Poznání podle listu totiž tradici nezničí. Ta je příliš hluboko v nás. Puritáni, komunisté, osvícení badatelé, nákupní šílenství, ba i hrozivé povodně mohou vykolejit běžný řád věcí, mohou změnit štěstí v zoufalství, nemohou však změnit naše srdce. Tedy znovu jako každý rok: Pokoj lidem dobré vůle... a sílu těm vyplaveným, končí Mladá fronta Dnes.

Třiadvacetiletý řadový člen Unie svobody-Demokratické unie Lukáš Kohout, který přišel počátkem prosince s tvrzením, že je tiskový mluvčí předsedy valného shromáždění OSN Jana Kavana, málem dokázal na cizí útraty odletět na Srí Lanku. Píší to Lidové noviny s tím, že na mladého muže jsou nyní podávána trestní oznámení. Kohouta sice nezná Kavan, ani nikdo jiný z Kavanovy ČSSD či US-DEU, přesto tento muž objednal údajně pro předsedu Valného shromáždění OSN ochranku za sto tisíc korun a soukromé tryskové letadlo za 2,5 miliónu korun, píše list. Po jednání s honorálním konzulem Srí Lanky se mu na začátku prosince se čtyřmi známými podařilo nastoupit. Při mezipřistání na Kypru se však ukázalo, že není vyřízeno povolení pro přelet nad Indií. Po třech dnech v kyperské Larnace Kohout fingoval telefonát s Kavanem, tvrdil, že výprava byla zrušena, a letadlo se vrátilo do ČR. Společnosti, u níž si letadlo pronajal, i konzulovi se Kohout představil jako vedoucí Kavanovy kanceláře a jeho tiskový mluvčí. Vzápětí z titulu této "funkce" podle Lidových novin Kavana z cesty omluvil a delegoval se na fiktivní misi sám. Kohoutův podvod podle listu vyšel najevo až minulý týden. Na poslanecký klub ČSSD totiž přišla miliónová faktura za letadlo, které nikdo neobjednával. "Ta věc je zřejmý podvod. Podali jsme podnět k trestnímu stíhání policii," řekl listu předseda poslaneckého klubu ČSSD Milan Urban. "Pan Kohout nikdy nebyl mým mluvčím, ani vedoucím mé kanceláře. Požádal jsem právního zástupce, aby na něj podal trestní oznámení," doplnil Kavan. Sám Kohout lidovým novinámřekl, že akce byla hloupostí, že jí lituje a udělá vše, aby vzniklou škodu uhradil.