Týden v ČR

foto: Evropská komise

Evropská komise ve středu zveřejnila poslední posudky na deset vstupujících zemí včetně České republiky. Podle hodnotící zprávy Praha splňuje podmínky pro hladké začlenění do Evropské unie, musí ale v příštích šesti měsících odstranit tři poslední závady a nedostatky. Všímá si hlavně toho, že až tři čtvrtiny potravinářských provozů nesplňuje hygienické normy.

foto: Evropská komise
Evropská komise ve středu zveřejnila poslední posudky na deset vstupujících zemí včetně České republiky. Podle hodnotící zprávy Praha splňuje podmínky pro hladké začlenění do Evropské unie, musí ale v příštích šesti měsících odstranit tři poslední závady a nedostatky. Všímá si hlavně toho, že až tři čtvrtiny potravinářských provozů nesplňuje hygienické normy. Předseda zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Ladislav Skopal považuje tyto výtky za oprávněné.

"Já si myslím, že doopravdy někteří naši výrobci trochu zaspali a nevěnovali pozornost tomu, aby v rámci hygienických norem byly dodrženy ty směrnice, které Evropská unie ukládá. Bude to činit velké problémy při vstupu do Evropské unie. Myslím si, že tato kritika je oprávněná."

Evropská komise ve zpráv také vyjádřila znepokojení nad stavem silniční dopravy a upozorňuje na chybějící vyhlášky v této oblasti. Podle slov Rostislava Plachého z Policejního prezídia ale i v Česku hrozí za nedodržování povinného odpočinku u řidičů profesionálů nemalé postihy:

"My to považujeme za dosti závažné porušení evropské dohody dopravců o vztazích v mezinárodní kamionové dopravě. Doslova a do písmene se jedná o podvod. Už nechceme, aby takový přestupek řešili policisté na místě blokovou pokutou, ale aby ho vždy oznámili příslušnému správnímu orgánu."

Jako třetí závažný nedostatek Komise hodnotí zpoždění při přípravě a schvalování zákonů o vzájemném uznávání diplomů a profesních kvalifikací. Podle ředitelky odboru evropské integrace ministerstva školství Jany Švecové ale bude systém uznávání kvalifikací připraven včas. Resort ho má s dalšími ministerstvy koordinovat. Žadatel o práci by se tak měl lépe orientovat v tom, za jakých podmínek a zda vůbec mu česká strana jeho profesní kvalifikaci uzná.

"Bude muset zjistit, zda to povolání, které chce v České republice vykonávat, je regulované, zda jsou na něj vztažené nějaké požadavky. V případě, že ano, bude si muset zažádat o uznání své profesní kvalifikace, především na uznávacím orgánu."

Evropská komise oceňuje stupeň sladění českého práva s legislativou Evropské unie a celkem příznivě se vyslovuje také o aplikaci a vynucování práva. V kontextu ostatních budoucích členských zemí vychází Česko podle posudku relativně dobře. Nejlépe je hodnoceno Slovinsko, nejvíce vážných problémů komise vytýká Polsku.


Reforma je největším aktuálním úkolem české armády. Zdůraznil to prezident a vrchní velitel ozbrojených sil Václav Klaus, když navštívil velitelské shromáždění v pražském sídle ministerstva obrany. Civilní sektor včetně hlavy státu podle něj musí vojsko v transformaci plně podpořit a v případě potřeby "přiložit ruku k dílu". Václav Klaus se také pochvalně vyjádřil o našich zahraničních vojenských misích.

"Sleduji pozorně působení našich jednotek v těchto misích a mohu rád konstatovat, že své úkoly plní důsledně, se ctí a s vysokou profesionalitou. Prokazují ve složitých situacích a podmínkách vysoké morální a volní kvality. Chci z tohoto místa poděkovat všem, kteří se těchto misí zúčastnili a účastní."

Jedním z důležitých úkolů armády je také nahrazení dosluhujících stíhaček MIG 21 jinými stroji. Švédsko začátkem týdne oficiálně potvrdilo, že nabízí České republice k pronájmu 14 nových stíhaček Jas-39 Gripen za cenu používaných letounů. Švédský velvyslanec v Praze oznámil, že jeho země má připraven také propracovaný offsetový program v objemu 150 procent celkové hodnoty dodávky letounů. Armáda žádala 14 nadzvukových stíhaček starší výroby, protože peníze, které Česko nabízí, by na nákup nových strojů nestačily.

Své nabídky zaslalo celkem pět zemí, kromě Švédka ještě Belgie, Nizozemsko, Spojené státy a Kanada. Expertní komise vybere vítěznou nabídku do konce měsíce. Soutěž je podle ministra obrany Miroslava Kostelky průhledná a regulérní, opozice však naznačuje, že vláda už se dopředu dohodla s Američany.


Kopie sochy  Panny Marie z obnovovaného Mariánského sloupu,  foto: ČTK
Kardinál Miloslav Vlk v pondělí požehnal v pražském Týnském chrámu sochu Panny Marie z obnovovaného Mariánského sloupu, který stál na Staroměstském náměstí. Tento pomník byl stržen za protihabsburských bouří v roce 1918. O osudu sochy kardinál Miloslav Vlk řekl:

"Byla chápána v té atmosféře vypjatého, řekl bych, nacionalismu, jako symbol porážky na Bílé hoře a ujařmení českého národa Hubsburky, i když to takto naprosto nebylo. Takto to tehdy chápal lid a známy Žižkovák Franta Sauer tuto sochu prostě strhl a ona se roztříštila."

Kardinál Miloslav Vlk v pondělí požehnal v pražském Týnském chrámu sochu Panny Marie z obnovovaného Mariánského sloupu,  foto: ČTK
Společnost pro obnovu mariánského sloupu už od roku 1990 usiluje, aby se na Staroměstské náměstí znovu vrátil. Obnova sloupu však vyvolává diskuse mezi památkáři a architekty. Proti jeho vztyčení je i naše nejpočetnější protestantská církev - Církev českobratrská evangelická. Její stanovisko upřesnil bývalý pražský senior Blahoslav Hájek:

"Domníváme se, že to je nešťastný krok, ovšem na druhé straně neděláme z toho aféru. Ten pomník stál nedaleko Husova pomníku po tři roky a nic se nestalo. Tak se domníváme, že ani teď se nic nestane. Víme ale, že poslední rozhodnutí bude na Magistrátu hlavního města Prahy. Budeme rádi, když se rozhodne proti tomu, ale určitě nebudeme lobbovat nebo se nějak snažit to rozhodování ovlivnit."

Podle našich informací Společnost pro obnovu mariánského sloupu na Staroměstském náměstí dosud nepožádala magistrát o stavební povolení.