10-01-2004

Bezpečnostní opatření na letišti v USA, foto: ČTKBezpečnostní opatření na letišti v USA, foto: ČTK Bezpečnostní rada státu v úterý doporučila vládě, aby byla zdokonalena bezpečnostní opatření na českých mezinárodních letištích. Má se tak stát v souladu s evropskou legislativou, která začne v Česku platit od 1. května.

Přijatá opatření aktualizují kroky, které už byly přijaty v předchozích letech. Na bezpečí cestujících budou například na některých linkách dohlížet ozbrojení bodyguardi, zpřísní se prohlídky pasažérů i jejich zavazadel. Podle Josefa Tureckého, ředitele odboru civilního letectví ministerstva dopravy, musí cestující počítat s tím, že letadla odbavovaná z českých letišť mohou mít častěji zpoždění než dosud.

"My musíme respektovat bezpečnostní programy leteckých dopravců. Ti požadují i některé postupy, například zvýšení četnosti detekčních kontrol cestujících, požadují mnohdy i ruční provádění kontroly, to znamená prohlídku příručních zavazadel vnášených do kabiny letadla. V tom případě samozřejmě může dojít při nepředvídané události ke zpoždění řádově 20, 30 minut, když jde všechno dobře."

Daktyloskopie jako součást bezpečnostních opatření na letištích v USA, foto: ČTKDaktyloskopie jako součást bezpečnostních opatření na letištích v USA, foto: ČTK Ředitel České správy letišť Martin Kačer však ujišťuje, že se zvýšená bezpečnostní opatření neprojeví ve zdražení letištních služeb:

"Nákup nové techniky je průběžný a neprobíhá jenom s ohledem na nový národní bezpečnostní program. Budeme se tedy snažit, aby to nemělo vliv na další zvyšování ceny bezpečnosti pro cestující, protože v civilní dopravě to je jediný obor dopravy, kde cestující si za svoji bezpečnost platí sami."

Podle ministra vnitra Stanislava Grosse nepřinesou nová opatření ani tlak na zvýšení policejního rozpočtu. Policie a tajné služby už totiž nyní monitorují nepřetržitě situaci na mezinárodních letištích.

 

Slavnostně odění králové na velbloudech spolu s pážaty a 150 vojáky Hradní stráže Pražanům připomněli cestu legendárních mudrců od východu, foto: ČTKSlavnostně odění králové na velbloudech spolu s pážaty a 150 vojáky Hradní stráže Pražanům připomněli cestu legendárních mudrců od východu, foto: ČTK Stovky lidí lemovaly v pondělí odpoledne na pražských Hradčanech průvod Tří králů, kteří se od Arcibiskupského paláce k improvizovaným jesličkám u Lorety na velbloudech přijeli poklonit Ježíškovi.

"Slyšte, dobří křesťané. Přivítejte Tři krále, co se poklonit Ježíškovi do Betléma přijeli, dary mu přivezli a jemu se budou klaněti,"

...ozývalo se vyvolávání trubače v čele průvodu. Slavnostně odění králové na velbloudech spolu s pážaty a 150 vojáky Hradní stráže tak Pražanům a především pražským dětem připomněli cestu legendárních mudrců od východu. Ti podle Nového zákona putovali za vánoční hvězdou, až našli novorozeného židovského krále - Ježíše. V jesličkách mu pak odevzdali dary: zlato, kadidlo a myrhu. Podle těchto darů se také později ustálil jejich počet na třech a až teprve ve středověku se mudrci, mágové a astrologové změnili ve Tři krále - Kašpara, Melichara a Baltazara. Ti i letos přivezli Pražanům své poselství:

Tři králové na cestě Prahou, foto: ČTKTři králové na cestě Prahou, foto: ČTK "Kdo má srdce vybaveno dětskou fantazií, věří a doufá v toto dítě, nebude zklamán. Ježíš sám na to poukázal, když se potom stal dospělým. Řekl: pokud znovu nebudete jako děti, nevejdete do Nebeského království."

Za zvuků Loretánské zvonkohry předali Tři králové Ježíškovi své dary a sladkostmi podělili i desítky pražských dětí. V průvodu na Hradčanech však spolu s králi na velbloudech putovaly i další tříkrálové skupinky - děti, které od minulého víkendu vybírají peníze do tzv. Tříkrálové sbírky. Tu pořádá už počtvrté Česká katolická charita a její výtěžek je určen potřebným v Česku i v zahraničí.

"My tři králové jdeme k Vám, štěstí, zdraví vinšujem Vám. Štěstí, zdraví, dlouhá léta, my jsme k Vám přišli zdaleka."

Loni se v Tříkrálové sbírce vybralo přes 40 milionů korun.

 

Kateřina Neumannová, foto: ČTKKateřina Neumannová, foto: ČTK V současnosti nejlepší česká běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová se po mateřských povinnostech velmi úspěšně vrátila do kolotoče závodů Světového poháru. Po nečekaném, až šokujícím předvánočním triumfu v Ramsau zvítězila minulý víkend i ve svém druhém startu ve švédském Falunu. Jsou její úspěchy pár měsíců po narození dcery Lucie dílem náhody?

Sama běžkyně je překvapena, v jaké pohodě se vrátila do bílé stopy. Ohromně si věří, nejen fyzicky, ale i po psychické stránce je na tom dobře. Zeptal jsem se proto sportovního publicisty Petra Hartmana, zda její psychické rozpoložení po narození dcery mohlo nějak ovlivnit její výkonnost?

"Já myslím, že určitě, že každý normální člověk, když se mu narodí dítě, hned pozná, že priority v životě jsou úplně jiné. Kateřina Neumannová tedy získala určitý odstup od závodění a běhá s čistší hlavou, protože už ví, že když nevyhraje, tak to není obrovská tragédie. Zároveň si myslím, že to není jenom otázka psychiky, ale i fyzická, protože tělo vrcholového sportovce je pravidelně přetěžováno a někdy vysazení na delší dobu je jenom k prospěchu. Další věc je také to, že je v bílé stopě přísný boj proti dopingu a že ze stopy zmizely především Rusky, které dopovaly. I ta konkurence už je teď čistší a další plus je podle mého názoru to, že Neumannová má letošní sezonu takovou zkušební, není pod žádným psychickým tlakem, zda uspěje nebo neuspěje."

A čeští fanoušci doufají, že Kateřina Neumannová uspěje hned příští víkend, kdy v Novém Městě na Moravě pojede Zlatou lyži.

10-01-2004