Týden v ČR

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban, foto: ČTK

Kvůli navrhované státní energetické koncepci demonstrovala ve středu před budovou vlády asi stovka lidí, převážně ze severozápadních Čech. Tamní obce požadují zachování ekologických limitů těžby, které je chrání před postupem uhelných dolů. Ministři by podle obcí měli dát přednost lidem před zájmy uhelných, energetických společností i krátkozrakými plány státních úředníků. Ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana přivítali účastníci demonstrace mohutným pískotem.

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban,  foto: ČTK
Kvůli navrhované státní energetické koncepci demonstrovala ve středu před budovou vlády asi stovka lidí, převážně ze severozápadních Čech. Tamní obce požadují zachování ekologických limitů těžby, které je chrání před postupem uhelných dolů. Ministři by podle obcí měli dát přednost lidem před zájmy uhelných, energetických společností i krátkozrakými plány státních úředníků. Ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana přivítali účastníci demonstrace mohutným pískotem.

"Ti lidé jsou pravděpodobně špatně informováni. Myslím, že k tomu přispěl ministr životního prostředí, protože my v té koncepci žádné limity nerušíme, my žádné vesnice nebouráme."

Ministr životní prostředí Libor Ambrozek,  foto: Zdeněk Vališ
Ministr životní prostředí Libor Ambrozek byl naopak přivítán potleskem.

"Moji právníci připravili jasný rozbor, ze kterého vyplývá, že dnešní horní zákon stojí na straně těžařů a že, kdybychom to nechali na obcích, nebudou mít obce šanci se ubránit. Jak při stanovení dobývacího prostoru, tak při případném vyvlastnění. To znamená, že já budu kategoricky trvat na zachování územních limitů a je řada kolegů ve vládě, kteří mě v tom podpoří. Takže díky za podporu, kterou vyjadřujete tím, že jste sem přišli. Jedná se přece o nás o všechny."

Demonstrace před budovou vlády ještě ani neskončila, když přišla informace, že ministři bez udání důvodu stáhli projednávání státní energetické koncepce z programu vlády.


Možnost zaměstnavatelů řetězit smlouvy na dobu určitou skončí. Zároveň se před ženami a muži, které jejich nadřízený či nadřízená sexuálně obtěžuje, otevírají nové šance, jak se bránit. Od 1. března totiž začala platit novela zákoníku práce, která tyto oblasti upravuje a přesněji definuje.

"Za ponižování lidské důstojnosti se považuje i nežádoucí chování sexuální povahy na pracovišti, které je nevítané, nevhodné nebo urážlivé nebo které může být druhým účastníkem pracovněprávního vztahu oprávněně vnímáno jako podmínka pro rozhodnutí, která ovlivňují výkon práv a povinností vyplývajících z pracovněprávních vztahů." Takto kostrbatě charakterizuje sexuální harašení na pracovišti novela českého zákoníku práce. V Česku si lidé budou muset na novou zákonnou normu zvykat. Vladimír Hrubý z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí se domnívá, že není třeba se obávat absurdních soudních sporů.

"Zdaleka to nebude prováděno ad absurdum, jak se mohou zaměstnavatelé obávat, protože nejsme Spojené státy americké. Když si například srovnáte feministické hnutí v Americe a v Čechách, tak vidíte, že české feministické ženy nejsou tak militaristické jako americké. Takže není se třeba obávat, že by zde docházelo k nějakým absurdním soudním sporům mezi zaměstnankyní a zaměstnavatelem například kvůli tomu, že jí zaměstnavatel pochválil hezké šaty."

Zákoník práce kromě definování sexuálního obtěžování řeší také pracovní smlouvy na dobu určitou. Termínové smlouvy mohou být uzavírány maximálně na dobu dvou let. Například Miloš Vajner, podnikatel z Liberce upozorňuje, že si lidé stejně najdou způsob, jak toto omezení obejít.

"Není problém mít dvě firmy a lidi střídat. Jednou dělají pro tu a po druhé pro onu firmu. Přitom první firma dělá dodavatelské služby té centrální firmě. Není žádný problém obejít něco, co někdo vymyslel za jiným účelem."

Možnosti řetězení časově omezených smluv využívali často například ředitelé škol, kteří s učiteli ukončili pracovní poměr před prázdninami a po nich je opět zaměstnali. Některé malé firmy se také tímto způsobem jistily pro případ, že by se dostaly do problémů s vyplácením mezd. Platná novela zákoníku práce však tento způsob uzavírání smluv nepovoluje.


Hudební svět si na začátku března připomíná 180. výročí narození snad nejslavnějšího českého skladatele Bedřicha Smetany. Podle odborníků dodnes vyvolává Smetanova hudba, v níž se odráží jeho vlastenectví, v posluchačích pocit hrdosti a sounáležitosti s českou zemí a národem.

"Bůhví, jaké to podivné kouzlo je ve Smetanově hudbě! Slzy vyhrknou člověku při místech něžných, a při jiných vstaneš ze sedadla svého a ani nevíš, že jsi již vstal...", napsal o Bedřichu Smetanovi jeho současník Jan Neruda v roce 1868.

"V posledních letech klavíristé po celém světě hledají a nacházejí cestu ke Smetanovi. Fakt je ten, že když si vezmete České tance, například Slepičku, Oves, tak to pro japonského klavíristu musí být ne problém to zahrát, ale pochopit, o jakou atmosféru se jedná,"

domnívá se vedoucí klavírního oddělení Pražské konzervatoře František Maxián. Zájem o Smetanovy skladby je ve světě obrovský, potvrzuje režisér Jan Šmíd. S činoherním divadlem Ypsilon nastudoval operu Prodaná nevěsta, s kterou navštívil desítky zemí světa. Podle něj zahraniční diváci čekají na typicky českou interpretaci Smetanova díla.

"Zaplaťpánbůh, že jsme se nechtěli vyrovnávat světu. Že si pěstujeme svou identitu bez ohledu na handicapy a pocity malosti. Je to, řekl bych, i návod pro další odvětví, abychom se chovali zodpovědně k sobě. Takovou mám zkušenost s naším Smetanou v Evropě, po světě."