Týden v ČR

Prezident Václav Klaus a vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová, foto: ČTK

Největší olympijská výprava v historii samostatné ČR míří do Atén. V řecké metropoli hájit české barvy 136 sportovců, s nimi poletí 82členný doprovod trenérů, lékařů a funkcionářů. Česko bude mít zastoupení v 19 sportovních odvětvích z 28, které jsou v olympijském programu. Ve výpravě bude jedenáct sportovců, kteří již doma mají olympijské medaile.

Stanislav Gross  (vlevo) a Vladimír Špidla,  foto: ČTK
Nová vláda by mohla být do konce prázdnin hotová. Zástupci dosavadní koalice z ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody se shodli na tom, že by spolu chtěli pokračovat až do konce volebního období. Koaliční poslanci by měli podpisem stvrdit, že tuto vůli ke společnému kabinetu podporují. Staronová vláda ale změní jak koaliční dohodu, tak své programové prohlášení. Šéf unionistů Pavel Němec je přesvědčený, že vládní program bude podstatně kratší a více konkrétní než tomu bylo u prohlášení Špidlovy vlády.

Česká energetická společnost ČEZ, rakouská firma EVN a německý koncern EON si mezi sebe rozdělí sedm bulharských distributorů elektřiny. Jde o dosud největší investici české firmy v zahraničí. Za západní skupinu distributorů dá ČEZ více než 280 milionu eur, tedy téměř 9 miliard korun. Potvrdil to mluvčí firmy Ladislav Kříž.

Spojené státy projevily vážný zájem o získání českého radaru Věra a jeho prozkoušení pro případné další využití, řekl ve Washingtonu ministr zahraničí Cyril Svoboda po setkání s prvním náměstkem amerického ministra obrany Paulem Wolfowitzem. ČR chtěla vyvézt pasivní radiolokátor, který je schopný zachytit i tzv. neviditelné letouny, do Číny. Upustila ale od vývozu po zásahu Spojených států, které se obávají reexportu vyspělé technologie z Číny. Odborníci se k výsledku jednání ministrů Česka a Spojených států staví skepticky. Šéf Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek si myslí, že ze strany USA je to jen gesto, které vzniklou ztrátu nemůže nahradit.

Bratři Josef a Ctirad Mašínové zatím mezi kandidáty na udělení nebo propůjčení státního vyznamenání nejsou. Protikomunistický odboj bratří Mašínů vyvolává i po 50 letech rozporné reakce a senátní výbor, který o nominacích rozhodoval, bratry mezi kandidáty na vyznamenání nezařadil. Z deseti členů podvýboru Mašínové získali jen podporu čtyř. To ale ještě neznamená, jak řekl předseda Senátu a tohoto podvýboru Petr Pithart, že o tom Senát nebude hlasovat.

Ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi zrušit používání klecových lůžek v psychiatrických léčebnách. Za to si vsloužil kritiku prezidenta Václava Klause. Ten rozhodnutí ministra zdravotnictví Jozefa Kubinyiho zrušit klecová lůžka ale považuje za populismus. Minsitr tak rozhodl den poté, co používání lůžek kritizovala britská spisovatelka Joan Rowling. Prezident je toho názoru, že je to unáhlený krok, kterým ministr zdravotnictví vyšel vstříc nezodpovědným a populistickým atakům na kvalitu zdravotní péče v České republice. Prezidentův postoj tlumočil po schůzce s ministrem zdravotnictví mluvčí Hradu Petr Hájek.

Prezident Václav Klaus a vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová,  foto: ČTK
Největší olympijská výprava v historii samostatné ČR míří do Atén. V řecké metropoli hájit české barvy 136 sportovců, s nimi poletí 82členný doprovod trenérů, lékařů a funkcionářů. Česko bude mít zastoupení v 19 sportovních odvětvích z 28, které jsou v olympijském programu. Ve výpravě bude jedenáct sportovců, kteří již doma mají olympijské medaile. Trojnásobný vítěz Jan Železný se chystá už na své páté hry, podobně jako skifař Václav Chalupa. Počtvrté se na největší sportovní svátek nominovali trojskokanka Šárka Kašpárková, stolní tenista Petr Korbel, střelec Miroslav Januš a vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová. Předsedu Českého olympijského výboru Milana Jiráska. by potěšilo zopakování medailového úspěchu z olympijského Sydney, tedy zisk osmi cenných kovů.

Do Atén odcestují i čeští vojenští chemici, kteří budou účastníky olympiády a paraolympiády chránit před případným útokem teroristů. Stovka vojáků bude působit v Řecku od 28. července do konce září. Vyslání jednotky schválil Senát.

U korsických břehů zahynul v úterý při potápění český zpěvák Karel Zich. Vrtulník ho ještě převezl do nemocnice na Korsice, lékaři ho už ale nedokázali zachránit. Pětapadesátiletý Zich byl u Korsiky na dovolené s manželkou ve skupině asi deseti dalších lidí.