Týden v ČR

Zleva: Miroslav Kalousek, Stanislav Gross a Pavel Němec, foto: ČTK

O tom, co důležitého se tento týden odehrálo v České republice, se dozvíte z přehledu událostí, který připravil Josef Kubeczka.

Zleva: Miroslav Kalousek Stanislav Gross a Pavel Němec,  foto: ČTK
Vláda premiéra Stanislava Grosse má programové prohlášení a může tak příští týden požádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Konečný text vládního dokumentu ve čtvrtek po pěti hodinách jednání doladili lídři koaličních stran, tedy sociální demokracie, lidovců a unionistů. Podle jejich vyjádření jde o kompromisní podobu vládního dokumentu s hlavním cílem dovést Českou republiku k hospodářské prosperitě. Premiér Stanislav Gross je spokojený.

"Myslím si, že ta podoba tak, jak v tuto chvíli je, je podoba, která zajišťuje schopnost plnit programové priority tak, jak si je jednotlivé politické subjekty stanovily. Já jsem s tímto programovým prohlášením vlády velmi spokojený a myslím si, že skutečně umožní dvouleté fungování vlády, která nebude udržovací, ale pustí se do řady poměrně složitých projektů, které považujeme za nezbytné v této zemi realizovat."

Po jednání koaličních lídrů schválila text svého programového prohlášení vláda. Jak sdělil ministr kultury Pavel Dostál, kabinet provedl v textu jen drobné úpravy.

Stanislav Gross,  foto: ČTK
"Diskuse probíhala bez nějakých konfliktních momentů. Šlo spíše o úpravy, týkající se jazyka prohlášení, některých technických záležitostí. To jednání tedy bylo naprosto bezkonfliktní a jednomyslně bylo programové prohlášení přijato a doporučeno k projednání ve sněmovně."

Opozice však s největší pravděpodobností novou vládu nepodpoří. Občanští demokraté soudí, že nové administrativě nejde o nic jiného, než přežít ve funkcích následující dva roky. Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová potvrdila, že její strana sociálním demokratům nevyjde vstříc a nevypáruje při hlasování o důvěře vládě dva vážně nemocné sociálně demokratické poslance.

"Jsme přesvědčeni o tom, že to není v dané chvíli možné udělat zejména proto, že jak koaliční partneři, tak premiér sám věděli, jak křehkou koalici sestavují. Několik výzev dostali k tomu, aby se nedopustili stejné chyby, to znamená koalici 101 poslaneckých hlasů, protože ta znamená, že každou chvíli někdo může být buďto nemocný nebo ze závažných důvodů chybět."

Jak hlasování o důvěře vládě dopadne se zřejmě dozvíme v úterý.


Protestovaly před Úřadem vlády v Praze proti jmenování Pavla Přibyla šéfem tohoto úřadu,  foto: ČTK
Na tři sta lidí protestovalo v úterý před Úřadem vlády v Praze proti jmenování Pavla Přibyla šéfem tohoto úřadu. Vadí jim, že vysokou funkci svěřil premiér Stanislav Gross člověku, který se podílel na brutálním potlačování demonstrací během tzv. Palachova týdne v roce 1989. Výzvu za jeho odvolání podepsalo kolem dvou set osobností. Jedním ze signatářů petice je i senátor Jiří Zlatuška. I když si není jistý úspěchem výzvy, přesto má podle něj taková akce smysl.

"Myslím si, že je dobré, aby v takovýchto věcech zaznělo dostatečně hlasitě, že také věci se nesluší a že by lidé s touto minulostí na postu šéfa Úřadu vlády být neměli."

Pavel Přibyl pro Mladou frontu Dnes potvrdil, že v lednu 1989 velel rotě, která zasahovala na protikomunistické demonstraci. Odstoupit z funkce však hodlá jen tehdy, pokud by si to přál premiér nebo vláda. Premiér Stanislav Gross se zatím Pavla Přibyla zastával. V úterý ale svůj postoj poněkud změnil.

"Pokud se prokáže, že pan Přibyl, on osobně, někomu ublížil, nebo lidé, kteří byli pod jeho velením, v době, kdy jim velel, někomu ublížili, tak se moje pozice radikálně změní. To je, myslím, docela férová věc, kterou jsem prezentoval. Také jsem samozřejmě dal pokyn ministrovi vnitra, aby v tomto směru zpřístupnil ty materiály, které pochopitelně v tuto chvíli zpřístupnit lze, aby kdokoliv měl možnost se o této věci přesvědčit."

V pátek Pavel Přibyl na svou funkci rezignoval sám.


Ivan Hlinka,  foto: ČTK
Na závěr jedna velice smutná událost. V pondělí zasáhla sportovní svět tragická zpráva. Ivan Hlinka, kouč české hokejové reprezentace, nepřežil následky těžké autohavárie. Potvrdila to tisková mluvčí karlovarské nemocnice Zdena Marková.

"Pan Ivan Hlinka byl přivezen do karlovarské nemocnice po těžké automobilové havárii s vážnými poraněními. Přes veškeré úsilí lékařů se ho nepodařilo zachránit. Zemřel přibližně ve 13:30 hodin."

Ivan Hlinka se vracel z Karlových Varů, kde se účastnil vyhlášení výsledků ankety Zlatá hokejka. Řidič nákladního automobilu z nezjištěných příčin přibrzdil a po smyku se dostal do protisměru, kde narazil do Hlinkova vozidla.

Tragická Hlinkova smrt zasáhla celé hokejové Česko. Zarmoutila všechny jeho kolegy, spoluhráče i reprezentační svěřence, včetně Jaromíra Jágra.

Zdemolovaná škoda Superb Ivana Hlinky,  foto: ČTK
"Byla to dost špatná zpráva. Já jsem si z toho šel lehnout a i teď to není o moc lepší. Je to velká tragédie pro všechny hokejové fanoušky a pro všechny lidi, kteří bylo okolo něj, protože to byl výborný člověk a všichni ho měli rádi. Samozřejmě se nikomu, ani hráčům, v této situaci nechce hrát hokej. Hlavně, když soustředění začíná. Všechno to bude čerstvé, a když tam trenér Hlinka nebude, tak si tuto situaci nedokážu představit, že by tam nebyl. Odmítnou takový turnaj, jako je Světový pohár, se také nedá a já věřím tomu, že to všechny hráče dá dohromady a že se pokusíme ten turnaj vyhrát pro Ivana."

Ivana Hlinku, který jako legendární hráč a kouč dosáhl úspěchů doma i v zahraničí, ocenil prezident Václav Klaus v soustrastném dopise zaslaném jeho manželce.

Po tragické smrti Ivana Hlinky muselo vedení českého hokejového svazu najít nového trenéra reprezentace. Rozhodlo se nominovat Vladimíra Růžičku, generálního manažera a kouče pražské Slavie, který ale tým povede jen na blížícím se Světovém poháru. Proč se svaz rozhodl právě pro Růžičku, vysvětlil jeho místopředseda Zbyněk Kusý.

"Po vzájemné diskusi jsme se rozhodli to vyřešit z vlastních řad s tím, že Láďa je člověk, který má všeobecný respekt jak mezi hráči, tak mezi námi, kolegy. Byť se objevilo několik dalších jmen, o kterých jsme diskutovali, tak jsme konstatovali, že toto je to nejlepší řešení v této situaci, která je pro nás skutečně velmi mimořádná, smutná a nepříjemná."