04-02-2006

Prezident Václav Klaus vybral termín konání voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to šéf tiskového odboru prezidentské kanceláře Petr Hájek: "Prezident republiky po zodpovědném zvažování možných termínů vybral pátek 2. a sobotu 3. června tohoto roku jako termín konání voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Toto své rozhodnutí postoupil ke kontrasignaci předsedovi vlády."

Premiér Jiří Paroubek však řekl, že s ním prezident termín předem nekonzultoval, a proto si ještě rozmyslí, zda s ním bude opravdu souhlasit: "Já si to ještě trošku nechám projít hlavou, ještě budu některé věci konzultovat. Buďto to kontrasignuji rovnou, anebo panu prezidentovi zavolám."

Nakonec ale premiér Paroubek termín, který prezident vybral, potvrdil. Nejdřív váhal, protože v úvahu přicházel i druhý červnový víkend. Převážil ale fakt, že 9. června startuje v Německu fotbalový šampionát, kterého se účastní i český tým, a tak by fanoušci také nemuseli k volbám přijít.

V souvislosti se způsobem vyhlášení termínu voleb do sněmovny se objevily spekulace, zda šlo o pokračování sporů premiéra s prezidentem? Názory se různí. "Já se domnívám, že ano. Jestliže prezident tento termín předem s premiérem nekonzultoval, tak je zcela pochopitelné, že premiér si to nechce nechat líbit a svůj podpis přinejmenším odkládá. A je možné, že oba takovéto střety celkem cíleně vyhledávají," domnívá se politolog Tomáš Lebeda. Opačného názoru je politolog Jiří Pehe: "Já to tak nevidím. Dokonce bych řekl, že když jsem v médiích viděl tyto úvahy, tak jsem si v duchu říkal, že opravdu občas se česká média snaží najít spory a konflikty tam, kde nejsou, a dělat zprávy z něčeho, kde ty zprávy vlastně neexistují."

 

V pondělí v poledne mělo zavřeno mnoho lékáren v Česku. Do protestu proti politice ministra zdravotnictví Davida Ratha se podle propočtů České lékárnické komory zapojila v celé zemi drtivá většina lékáren. Už dopoledne předali lékárníci na úřadu vlády protestní petici. Jsou pod ní podepsaní lékárníci ze všech typů lékáren - veřejných, fakultních i síťových. Předseda zlínského Okresního sdružení lékárníků Pavel Nesrsta si myslí, že nejde zdaleka jen o aktuální snížení marže. Stávka je podle něj vyvrcholením několikaměsíčních sporů s ministerstvem zdravotnictví: "Řekl bych, že marže to více méně vyprovokovala, ale mezi námi už to kypí delší dobu. Je to vyloženě nekoncepční práce ministerstva zdravotnictví a touto marží to jenom začíná."

Ministr zdravotnictví David Rath potvrdil, že se snaží najít kompromis. Podle něj ale lékárníci vidí možnosti šetření jinde, než ministerstvo, a proto není zřejmé, jestli se nakonec domluví: "My samozřejmě saháme po osvědčených receptech ze světa. Lékárníci vždy přijdou s nějakou myšlenkou, která budí skutečně velké rozpaky, zda je schopna vůbec ušetřit alespoň jednu korunu. Šetřit samozřejmě budeme, ale hlavně chceme zamezit plýtvání. Začali jsme s tím u lékařů, pokračujeme přes zmíněné marže a budeme pokračovat dál."

Ministr Rath tvrdí, že příjmy lékáren jsou vysoké a snížení marže unesou. V Česku je asi 2200 lékáren a jedna čtvrtina z nich, zejména mimo větší města, se obává krachu. Podle ministra Ratha může dobře vydělávat lékárna se spádem 4000 obyvatel.

 

Franz Beckenbauer, foto: ČTKFranz Beckenbauer, foto: ČTK Čeští fotbaloví fanoušci dostanou na každý zápas národního týmu v základní skupině letošního mistrovství světa v Německu zhruba o dva tisíce vstupenek víc, než bylo původně avizováno. Na prezentaci mistrovství v pražském Rudolfinu to oznámil předseda organizačního výboru šampionátu Franz Beckenbauer, který do Česka zavítal v rámci propagační cesty po všech 31 účastnických zemích.

Fotbalový "Císař", jak je Franz Beckenbauer často nazýván, vysvětlit, kde se najednou vzalo oněch dva tisíce vstupenek navíc: "Potřebné vstupenky jsme získali vrácením ze zemí, které se šampionátu nezúčastní, a také z kvóty pro VIP hosty. Navýšené množství bude přidáno k počtům, které byly dosud zveřejňovány. Podobné to bude i u dalších zemí," řekl Franz Beckenbauer.

Vysekl také poklonu premiérovi Jiřímu Paroubkovi, když ocenil, že je velkým fanouškem i znalcem fotbalu. A nebyla to vskutku jen zdvořilostní fráze, což vzápětí šéf kabinetu potvrdil docela zasvěceným rozborem dosavadních vzájemných zápasů reprezentací obou zemí a analýzou utkání, která náš celek čekají v základní skupině blížícího se světového šampionátu.

Po setkání s Franzem Beckenbauerem premiér Paroubek rovněž oznámil, že bude podporovat snahu vedení Českomoravského fotbalového svazu postavit národní stadion v Praze: "Samozřejmě, že to budu podporovat. Myslím, že jsem to prosadil i do volebního programu sociální demokracie. Zvolíme zhruba stejný model jako při přípravě hokejového mistrovství světa v Praze, to znamená, že byla dána určitá dotace na vybudování infrastruktury. Viděl bych to v rozsahu do jedné miliardy korun tak, aby mohl takovýto víceúčelový stánek vniknout. On nebude jenom pro fotbal, ale zcela nepochybně i pro nejrůznější další sportovní a kulturní akce."

O výstavbě národního stadionu se hovoří už od mistrovství Evropy v roce 1996. Zatím ale není jisté, v které lokalitě by měl vyrůst, ani to, kdo by měl projekt za zhruba 3 miliardy korun financovat.

04-02-2006