Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

O to, že ani v těchto dnech jsme v Česku neměli okurkovou sezónu, se postaral Ústav pro studium totalitních režimů. Archiv bezpečnostních složek, který tento ústav spravuje, totiž na svých internetových stránkách zveřejnil pomocné registrační protokoly komunistické vojenské kontrarozvědky.

Foto: ČTK
O to, že ani v těchto dnech jsme v Česku neměli okurkovou sezónu, se postaral Ústav pro studium totalitních režimů. Archiv bezpečnostních složek, který tento ústav spravuje, totiž na svých internetových stránkách zveřejnil pomocné registrační protokoly komunistické vojenské kontrarozvědky. Jejich obsah přibližuje ředitel archivu Ladislav Bukovszký:

"V těchto protokolech jsou jednak jména osob, které spolupracovaly se Státní bezpečností. Druhou skupinu tvoří lidé, kteří se nějakým způsobem dostali do kontaktu se Státní bezpečností jako nepřátelské osoby nebo ty, které Státní bezpečnost sledovala."

Protokoly ukázaly, že s tajnou policií spolupracovala i řada poslanců. Byl mezi nimi bývalý sociální demokrat Evžen Snítilý, který zřejmě pracoval jako agent VKR. Sociálního demokrata Pavla Ploce a dva občanské demokraty Waltra Bartoše a Tomáše Hasila protokoly evidují jako důvěrníky. Bartoš a Hasil zveřejnili během týdne své materiály, z nichž vyplynulo, že s vojenskou kontrarozvědkou nespolupracovali. Proti své evidenci se chtějí bránit soudní cestou. Pavel Ploc svůj spis odmítl zveřejnit, což podle tisku vede ke spekulacím, co vlastně jeho materiál obsahuje. Kromě poslanců se v protokolech objevila i řada jmen známých sportovců, kteří dříve působili v armádě. Většinou se ale jedná o tzv. pěšáky. Nyní se však Ústav pro studium totalitních režimů chystá odtajnit materiály, které se týkají samotných špiček StB. Její šéfové byli zodpovědní za práci agentů, informátorů a dalších spolupracovníků tehdejší tajné policie. Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček chápe zpřístupnění záznamů jako svého druhu povinnost:

"Není to nic, co by mělo diabolizovat. Naopak je to snaha o transparentnost, protože přece jenom jsme státní instituce a musí být přehled. Veřejnost má právo vědět, co v minulosti na koho existovalo."

Podle mluvčího ústavu Jiřího Reichla na zveřejnění čeká ještě celá řada materiálů.

"Není v technických a lidských silách ústavu a Archivu bezpečnostních složek zveřejnit všechny materiály najednou. Kdybychom všechny tyto archiválie naskládali za sebe, dostaneme necelých devatenáct kilometrů."

Seznam špiček StB zveřejní Ústav pro studium totalit k 21. srpnu, kdy si připomeneme 40. výročí okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy.


Mluvilo se i o americkém radaru, který by měl vyrůst v Brdech jako součást protiraketové obrany USA a NATO. O minulém víkendu se totiž objevila zpráva tří expertů na radiolokační technologie, kteří nesouhlasí s vládní zprávou o účincích radaru na lidské zdraví. Experti tvrdí, že zpráva, kterou si nechal vypracovat kabinet Mirka Topolánka a která říká, že radar nemůže lidské zdraví ohrozit, je zkreslená. Jeden z autorů zprávy, Petr Pokorný z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, říká:

"Laicky řečeno to funguje tak, že vystřeluje silné signály v krátkých časových intervalech a zbytek doby je pauza. Samotné záření má na třech centimetrech energii řádově stotisíckrát slabší, nežli je sluneční světlo. Problém je v tom, že to záření, vysílané v úzkém paprsku z radaru, bude mít nesmírně vysokou hustotu, a zvláště v tom pulsu, o kterém jsem už mluvil. U biologické hmoty to je zvlášť vážný problém, protože tam může dojít k popáleninám nebo dokonce spálení biologické hmoty."

Skupina expertů tvrdí, že paprsek amerického radaru plánovaného v Brdech se může odrazit od letadla nebo od inverzních vrstev a ohrozit lidi. Uváděná bezletová zóna kolem radaru podle nich neposkytne dostatečnou ochranu a měla by být rozšířena až na 80 kilometrů. Tím by ale zasáhla i hlavní město včetně letiště. Podle nich hrozí, že vyslaný paprsek zasáhne pasažéry uvnitř letícího letadla.

Od této expertní zprávy se však vzápětí distancovalo vedení Fyzikálního ústavu Akademie věd. Jeho zástupci tvrdí, že tato instituce nedisponuje daty, která by mohla sloužit pro výzkum vlivu radaru na životní prostředí. Petr Pokorný přiznává, že měl postupovat jinak.

"Já jsem udělal chybu v tom, že jsem uvedl své pracoviště. V ničem jiném si nejsem vědom chyby a za těmi výsledky, které jsou ve zprávě, plně stojím."


Poplatky za novorozence v porodnicích se ruší. U lékaře a v lékárnách nebudou platit ani dárci orgánů a lidé, jimž léčbu nařídil soud. Prezident Václav Klaus podepsal novelu zákona, na které se v červnu dohodla vládní koalice. Začala platit od tohoto pátku, kdy vyšla ve Sbírce zákonů. Podle mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Petry Pekařové však zrušení těchto poplatků neznamená pro nemocnici žádný podstatný propad příjmů.

"Podle údajů za posledních šest měsíců by se jednalo o částku zhruba ve výši 143 tisíc korun měsíčně. To se vlastně jedná o snížení příjmu z regulačních poplatků zhruba ve výši dvě promile z ročního příjmu Všeobecné fakultní nemocnice, takže nebudou kvůli snížení příjmů z regulačních poplatků ohroženy žádné projekty, nic se nebude v rámci nemocnice rušit."

Všeobecná zdravotní pojišťovna uvedla, že její pojištěnci vydali na poplatcích u lékaře od začátku letošního roku téměř 2,6 miliardy korun. Téměř 1500 pacientů překročilo ochranný limit 5000 korun a VZP jim peníze vrátí. Celkově mohli lidé u lékaře, v nemocnicích a v lékárnách zaplatit až čtyři miliardy korun.


Pohansko u Břeclavi,  foto: ČTK
V hradišti Pohansko u Břeclavi archeologové ukončili první vlnu průzkumu v dosud neprobádaném území. V uplynulých týdnech tam odkryli pozůstatky kostela z doby Velké Moravy a 15 hrobů s kosterními pozůstatky. Uvnitř hrobů nalezli sekyru, nožík a také stříbrnou a pozlacenou náušnici. Obzvlášť nález šperků je výjimečný. Drobný předmět z drahého kovu našli badatelé v oblasti naposledy před sedmi lety.