Týden v ČR

Foto: Evropská komise
0:00
/
0:00

Lisabonskou smlouvu by mohli Češi ratifikovat ještě letos, tedy dřív, než se ujmou předsednictví Evropské unie. Poslanci se v úterý sešli na mimořádné schůzi, když se vládní koalici podařilo přehlasovat její program. Premiér Mirek Topolánek představil ve sněmovně strategii svého kabinetu proti krizi. Lidé v Česku si budou moci vybrat, zda budou mít každý měsíc jinou cenu elektřiny, nebo po celý rok stejnou. Dolní oblast Vítkovice v Ostravě se stane součástí Evropského kulturního dědictví. Nejúspěšnější tenista historie Pete Sampras si v úterý zahrál v Praze.

Zdroj: Evropská komise
Lisabonskou smlouvu by mohli Češi ratifikovat ještě letos, tedy dřív, než se ujmou předsednictví Evropské unie. Poslanci se kvůli tomu sejdou už příští úterý 9. prosince. Na tento den svolal mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny její předseda Miloslav Vlček. Potvrdil to v pondělí jeho mluvčí Dušan Veselý:

"Ano, Lisabonská smlouva bude jediným bodem programu, a schůze je svolána z iniciativy poslanců sociální demokracie. Ostatní strany se nepřidávaly, toto je čistě iniciativa sociální demokracie."

Hned následující den po mimořádné schůzi sněmovny, 10. prosince, je plánována i schůze Senátu. Pokud by v obou komorách reformní smlouva institucí Evropské unie "prošla", chyběl by jí ke schválení jen podpis prezidenta Václava Klause. Ten je ale považován za jednoho z největších odpůrců dokumentu u nás.


Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Poslanci se v úterý sešli na mimořádné schůzi, když se vládní koalici podařilo přehlasovat její program. Sociální demokraté označili toto hlasování za test pevnosti koalice. K jeho výsledku se bezprostředně poté vyjádřil místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka:

"Program prošel o jeden jediný hlas. Podle mého názoru ty body programu, které jsou ve skutečnosti kontroverzní, to je novela zákona o daní z příjmu a také schválení navýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu, nemusí projít. Koaliční většina je velmi těsná, a vzhledem k tomu, že my, jako sociální demokraté budeme hlasovat proti těmto návrhům zákonů, tak ty ve skutečnosti důležité body jsou nadále v tuto chvíli s otazníkem."

Premiér Mirek Topolánek představil ve sněmovně strategii svého kabinetu proti krizi. Řekl, že vláda je připravena na dva možné scénáře dalšího vývoje - na ekonomický propad a na dramatický vývoj:

"Druhý z obou scénářů se liší oproti prvnímu tím, že počítá s ještě výraznějším propadem domácí ekonomické aktivity, a zejména s oslabením koruny, které si vyžádá růst domácích úrokových sazeb. V říjnu provedené zátěžové testy bankovního sektoru, které byly založeny na dopadech nepříznivého vývoje v zahraničí v důsledku prohlubování finanční krize, potvrdily, že domácí finanční sektor by měl být schopen těmto šokům ve vysoké míře odolávat."

Strategie má čtyři základní cíle: obnovení důvěry ve finančním sektoru, prevenci a eliminaci rizik ze světové krize, stabilizaci a zpružnění ekonomického prostředí a impulsy k růstu ekonomiky. Opozice premiéra i vládu za přístup k řešení potíží kritizovala.


Lidé v Česku si budou moci vybrat, zda budou mít každý měsíc jinou cenu elektřiny, nebo po celý rok stejnou. Nebo si budou moci zafixovat cenu z roku 2009 i pro rok 2010. Tuto možnost jim po Pražské energetice v úterý nabídla také energetická společnost ČEZ. Ministr průmyslu Martin Říman tento krok oceňuje:

"Mým cílem je vyšší míra vtažení zákazníků, ať už ze strany domácností nebo podnikatelů, do procesu tvorby ceny elektrické energie, abychom si všichni uvědomili, že cena elektřiny dnes skutečně vzniká na trhu a odráží poptávku a nabídku po elektrické energii."

Nabídku největší elektrárenské společnosti v Česku vítá i stínový ministr průmyslu a obchodu Milan Urban:

"Mně se ten nápad zdá dobrý. Samozřejmě neznám cenu, na které se bude mrazit, ale v každém případě, jestli neporoste dál cena elektrické energie, tak to považuji za krok správným směrem."

Jistotu ceny elektřiny ale nedá zákazníkům nikdo.


Foto: ČTK
Dolní oblast Vítkovice v Ostravě se stane součástí Evropského kulturního dědictví. Oznámil to v pondělí v Ostravě ministr kultury Václav Jehlička. Jde o nový projekt Evropské unie, ve kterém bude mít každá z členských zemí na seznamu čtyři památky. Česko má zastupovat ještě historické jádro Zlína, zámek Kynžvart anebo Vysoká u Příbrami. Komplex Dolní oblast Vítkovice je ojedinělý tím, že zahrnuje kdysi fungující důl, vysoké pece a koksovnu. Představuje tak celý proces výroby surového železa. Podle ministra Jehličky mají památky z tohoto seznamu dokládat vývoj Evropy:

"My jsme chápali v minulosti památky jako takové ty tradiční hrady, zámky, historická města, a narozdíl od Evropy, která je v tom před námi, jsme zanedbávali průmyslové, industriální dědictví. A Ostrava je vlastně hlavním městem toho technického dědictví v České republice."


Foto: Lenka Žižková
Nejúspěšnější tenista historie Pete Sampras si v úterý zahrál v Praze. Čtrnáctinásobný grandslamový vítěz nastoupil v exhibičním utkání proti Radku Štěpánkovi. A jak sám Sampras hodnotí své momentální tenisové schopnosti?

"Nejtěžší pro mne dnes nejsou údery, je to pohyb. Když nehraji exhibice, vůbec netrénuji. Teď jsem začal hrát, tři neděle před zápasem tak třikrát týdně. Tím pádem můj pohyb není tak výbušný, nejsem tak rychlý. Je to sic stále O.K., ale když chcete hrát stylem servis - volej, musíte být v dobré formě."

Radek Štěpánek sice bývalé jedničce podlehl v supertiebreaku, ale pro sedmatřicetiletého Američana má jen slova obdivu:

" Když si vzpomenu na jeho aktivní kariéru, tak to byl obrovský šampión, který chtěl vyhrávat i ty největší turnaje, a také je vyhrával. Díky tomu se stal nejlepším hráčem všech dob, alespoň zatím. A teď, když už jsem ho viděl po kariéře, zrelaxovaného, bez každodenního tenisového stresu, který prostě k tomu patří, tak je to super chlap, vtipný, který je naprosto v pohodě, žádná velká hvězda, a teďka si ten tenis daleko víc si myslím užívá."