Týden v ČR

0:00
/
0:00

Prezident republiky Václav Klaus zatím vládě nebude garantovat, že podepíše Lisabonskou smlouvu. Bezpečnostní informační služba se před rokem pokusila zverbovat jednoho ze zaměstnanců Sazky, aby jí vynášel informace z dění v této loterijní společnosti. Ministerstvo školství ve středu podalo trestní oznámení v kauze Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, kde se mimo jiné zjistilo, že asi 400 osob ji absolvovalo nestandardně rychle.

Prezident republiky Václav Klaus zatím vládě nebude garantovat, že podepíše Lisabonskou smlouvu. Nedostal totiž dosud záruky, že jeho požadavek v podobě trvalé výjimky z Listiny základních práv Evropské unie, bude splněn. Řekl to v úterý prezidentův tajemník Ladislav Jakl:

"Dostal pouze ujištění dobré vůle, že tímto směrem se bude vyjednávat. Zatím ale žádná z těchto cest nemá podobu skutečné, reálné právní záruky. Nějaká deklarace politických orgánů českému občanu, kterému jde o střechu nad hlavou, nebude nic platná někde u soudu."

Prezident Klaus svůj požadavek zdůvodnil obavami ze vznášení majetkových nároků sudetskými Němci vysídlenými po druhé světové válce z tehdejšího Československa.

Premiér Jan Fischer v úterý předsedovi Evropské komise Josému Barrosovi na schůzce v Bruselu řekl, že vláda dělá vše pro dokončení ratifikace Lisabonské smlouvy:

"Vláda České republiky podporuje dokončení ratifikačního procesu a usiluje o něj i doma tak, aby dokončení procesu ratifikace umožnilo, aby Lisabonská smlouva vstoupila v platnost od počátku příštího roku."


Bezpečnostní informační služba se před rokem pokusila zverbovat jednoho ze zaměstnanců Sazky, aby jí vynášel informace z dění v této loterijní společnosti. Pokus ale nevyšel, zaměstnanec aktivitu tajné služby oznámil šéfovi Sazky Aleši Hušákovi. Český rozhlas tuto informaci získal ze dvou na sobě nezávislých zdrojů, e-mailem ji potvrdil i sám Hušák:

"Ano, takovou informaci jsme skutečně získali. V této záležitosti jsem před časem telefonicky kontaktoval ředitele BIS a požádal o vysvětlení. Podrobněji se k rozhovoru nebudu vyjadřovat, abych předešel spekulacím. Je třeba dodat, že BIS jsme kontaktovali prostřednictvím telefonního čísla, uvedeného v běžném seznamu."

Mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubert se ve středu k tomu nechtěl konkrétně vyjádřit:

"Zpravodajská služba ze samé podstaty své role nemůže veřejně říkat, jakými případy se zabývá, jaké úkoly od svých adresátů, třeba od vlády, dostává, a naopak, jaké zprávy, jaké výstupní informace předává. To všechno je v režimu utajení. Nicméně mohu ujistit, že pokud je někde ohrožena bezpečnost státu, rozhodně nejsme nečinní."

Internetový deník Aktuálně.cz napsal, že celou operaci nařídili bývalý premiér Mirek Topolánek a ministr školství Ondřej Liška kvůli podezření, že dění v Sazce ohrožuje vnitřní bezpečnost státu.


Ministerstvo školství ve středu podalo trestní oznámení v kauze Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, kde se mimo jiné zjistilo, že asi 400 osob ji absolvovalo nestandardně rychle. Podezřele rychle dokončily práva údajně i desítky západočeských policistů. K získání bakalářského titulu policistům údajně stačilo zúčastnit se třítýdenních soustředění v Plzni. Podezření padá i na některé politiky. Mluví se o provázaném systému a o budování mafiánské sítě klientských vazeb založených na propojení se státní sférou či bezpečnostními složkami.

Podle ministryně školství Miroslavy Kopicové bude chtít od rektora Západočeské univerzity vysvětlení délky studia asi čtyř stovek absolventů:

"Pokud nebyly shledány důvody k zahájení řízení z moci úřední, žádám o sdělení, z jakých důvodů byla faktická délka studia jednotlivých osob kratší oproti standardní době studia při průměrné studijní zátěži, a tedy, jakým způsobem byly splněny studijní povinnosti studenta, vyplývající ze studijního programu a ze zkušebního řádu."

Ministerstvo však kvůli ochraně osobních údajů nedovolilo zveřejnění jmen lidí, kteří práva v Plzni absolvovali neobvykle rychle.


Důl Doubrava
Podíl uhlí na výrobě energie v Česku by měl do roku 2050 klesnout na 24 procent ze současných 42 procent. Navrhuje to v úterý prezentovaná nová energetická koncepce státu. Zároveň chce ale prosadit zrušení stávajících limitů těžby uhlí. Podle ministra průmyslu Vladimíra Tošovského totiž nejsou potřeba:

"Existují zcela standardní, zákonné, v naší zemi platné podmínky, které musí každá těžební společnost splnit k tomu, aby mohla těžit. A tudíž vládní nařízení, které mluví o limitech, je nadbytečné a nesystémové. Myslíme si, že je již čas, abychom se k tomu skutečně postavili tak, jak to je. Pokud k těžbě dojde, tak se musí těžební společnosti zcela standardně, demokraticky domluvit s vlastníky."

Pokud by se vláda rozhodla pro těžbu uhlí, obce Horní Jiřetín a Černice na Mostecku by musely ustoupit.


Sdružení, které kritizuje způsob opravy Karlova mostu, podává trestní oznámení na neznámého pachatele. Požaduje prošetřit nedostatky při povolování rekonstrukce mostu. Současně viceprezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví Martin Kadrman ve středu potvrdil, že do sporů vstoupila také organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu:

"UNESCO si od nás vyžádalo podkladové materiály a zahajujeme s nimi komunikaci, protože poškození toho mostu je prostě flagrantní. My v tuto chvíli od UNESCA nepožadujeme nic. UNESCO nás oslovilo samo, UNESCO si od nás vyžádalo dokumentaci, tak že my ji předáváme. Jak s ní bude dále nakládat, my nevíme."

Město Praha a památkáři magistrátu kritiku odmítají. Obávají se, že vstupem komisařů UNESCA se neodkladná rekonstrukce Karlova mostu může pozastavit.