Týden v ČR

Norman Eisen, foto: Velvyslanectví USA v Praze
0:00
/
0:00

Do Prahy v pondělí přiletěl nový americký velvyslanec pro Českou republiku Norman Eisen. Posledních pět bodů, které chyběly k tomu, aby byl vládní protikorupční balík kompletní, ministři ve středu schválili. Čtvrteční jednání ministra zdravotnictví Leoše Hegera s nespokojenými lékaři dohodu nepřineslo. Do Osla poputuje návrh na Nobelovu cenu míru pro Nicholase Wintona. Pomník dětských obětí nacistického teroru v Lidicích je opět kompletní.

Norman Eisen,  foto: Velvyslanectví USA v Praze
Do Prahy v pondělí přiletěl nový americký velvyslanec pro Českou republiku Norman Eisen. Americké velvyslanectví bylo bez šéfa 2 roky. Nový ambasador se oficiálně ujme funkce 28. ledna až na Hradě předá prezidentovi Václavu Klausovi pověřovací listiny. Eisenův mandát bude zatím omezený zřejmě na jeden rok, protože americký prezident Barack Obama ho na sklonku loňského roku jmenoval přímo, bez souhlasu Senátu. Norman Eisen má české kořeny. Jeho matka Frieda se v roce 1923 narodila v bývalém Československu, za války prošla jako židovka koncentračním táborem v Osvětimi a po válce se odstěhovala do USA, kde se seznámila se svým budoucím manželem:

"Moje matka přežila holocaust a Amerika mým rodičům nabídla ochranu. Proto vnímám práva a svobody, kterých požíváme jako Američané, jako něco velmi, velmi cenného,"řekl Norman Eisen americké rozhlasové stanici NPR. Dosud pracoval jako Obamův poradce pro etiku. Ve své funkci proslul neústupností i přísností.

Česko nemá svého velvyslance ve Washingtonu půl roku. Podle spekulací médií se velvyslancem stane někdejší český konzul v USA Petr Gandalovič.


Posledních pět bodů, které chyběly k tomu, aby byl vládní protikorupční balík kompletní, ministři ve středu schválili. Členové Nečasova kabinetu přijali kroky, které mají omezit korupci, jednohlasně. Věci veřejné podmiňují přijetím opatření své setrvání ve vládě. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila byla jedním z upřesněných bodů pozice tak zvaného korunního svědka, neboli spolupracujícího obviněného:

"Počítáme s tím, že jeden z pachatelů závažné trestné činnosti, který pomůže usvědčit ostatní pachatelé závažné trestné činnosti, bude moci být beztrestný, nicméně soud rozhodne o jeho vině, a v rámci tzv. institutu upuštění od potrestání nebude dotyčnému uložen trest."

Podle premiéra Petra Nečase byly do strategie nakonec zapracovány všechny návrhy Národní ekonomické rady vlády a deset opatření platformy pro veřejné zakázky při Americké obchodní komoře.


Zleva Milan Kubek,  Leoš Heger a Milan Štěch,  foto: ČTK
Čtvrteční jednání ministra zdravotnictví Leoše Hegera s nespokojenými lékaři dohodu nepřineslo. Ministr se ale s šéfem lékařské komory Milanem Kubkem a předsedou Lékařského odborového klubu Martinem Englem shodl na tom, že řešení se musí najít do konce měsíce tak, aby zbyl čas se na případné problémy v nemocnicích připravit. K 1. březnu totiž většině z 3800 nespokojených lékařů končí výpovědní lhůta a mohou odejít. Odboráři zopakovali, že trvají na zvýšení příjmů, ministr Heger zase potvrdil, že ze státního rozpočtu víc peněz na platy lékařů nezíská "vzhledem k tomu, že jsem vázán postojem vlády, který neumožňuje, aby bylo do zdravotnictví přilito více peněz ze státního rozpočtu nebo z centrálních zdrojů, a na druhou stranu je jasné, že jakékoliv reformní kroky, které budou provedeny, nemohou přinést ty peníze k 1. únoru tohoto roku."


Nicholas Winton,  foto: ČTK
Do Osla poputuje návrh na Nobelovu cenu míru pro Nicholase Wintona. Po čtvrteční světové premiéře dokumentu Matěje Mináče Nickyho rodina, který představil dosud neznámé osudy takzvaných Wintonových dětí, předal první místopředseda Senátu Přemysl Sobotka nominační dopis norskému velvyslanci v České republice Jensi Eikaasovi. Návrh podpořila petice, kterou v Česku podepsalo víc než 100 tisíc dětí:

"Já jsem dostal už v loňském roce hodně podnětů k tomu, aby někdo z nás z Parlamentu nominoval, protože právo mají členové Parlamentu. Já jsem udělal tu nominaci už loni, a dnes, navíc při příležitosti premiéry tohoto filmu, jsem předal tu nominační listinu panu velvyslanci Norska. On slíbil, že zajistí celou tu proceduru. Já doufám, že letos budeme úspěšnější než loni a že sir Winton dostane tu Nobelovu cenu míru."

Nicholas Winton, kterému je 101 let, těsně před druhou světovou válkou zorganizoval odjezd stovek československých převážně židovských dětí do Velké Británie, kde vyrostly u adoptivních rodičů. Jinak by skončily v nacistických vyhlazovacích táborech.


Foto: ČTK
Pomník dětských obětí nacistického teroru v Lidicích je opět kompletní. Loni v listopadu z něj neznámý zloděj ukradl bronzovou sochu malého děvčátka, v pondělí bylo prázdné místo osazeno kopií původní sošky. Marie Uchytilová na sousoší nazvaném Památník dětským obětem války pracovala až do své nenadálé smrti. Své životní dílo umístěné v Lidicích však nikdy nespatřila. Nový odlitek zhruba metr vysoké plastiky se vrátil na své místo v den autorčiných nedožitých 87. narozenin, řekl ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl:

"Novou sochu nám odlil pražský restaurátor pan Oldřich Hejtmánek a on také udělal většinu práce zcela zdarma, sponzorsky."

Podle Milouše Červencla by se poškození pomníku v budoucnosti nemělo opakovat. Památník prý zlepšil ostrahu sousoší na nejvyšší technologicky dostupnou úroveň.