20-08-2011

Ladislav Bátora, foto: ČTKLadislav Bátora, foto: ČTK Ministři za TOP 09 v čele s ministrem financí Miroslavem Kalouskem ve středu opustili jednání vlády poté, co ministr školství Josef Dobeš nehodlal nijak reagovat na urážlivá slova svého personálního šéfa na adresu vicepremiéra, ministra zahraničí a předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga. Ladislav Bátora na svém facebookovém profilu označil předsedu TOP 09 za "chudáčka starého". Reagoval tak na Schwarzenbergovu kritiku jeho působení na ministerstvu školství, kdy v rozhovoru pro Hospodářské noviny poznamenal, že se tam hodí "s odpuštěním jako pazdeří k jisté části těla". Premiér Petr Nečas výroky Ladislava Bátory ostře odsoudil:

"Považuji tyto výroky pana Bátory za absolutně neakceptovatelné. Považuji dokonce z lidského hlediska za výraz krajního nevkusného buranství, jestliže někdo naráží na něčí vyšší věk. To je i z lidského hlediska něco, co je nedokáži přijmout. Musím říci, že kdyby kterýkoliv z mých spolupracovníků podobným urážlivým způsobem mluvil o kterémkoliv členovi vlády z kterékoliv politické strany, tak by ve své vedoucí funkci skončil."

TOP 09 se nechce jednání kabinetu účastnit, dokud Ladislav Bátora neodejde z ministerstva, nebo dokud vládu neopustí sám Josef Dobeš. Podle ministra Dobeše neexistuje etický kodex, ani zákon, který by přesně vymezoval, co si smí státní úředníci ve veřejné debatě dovolit. Ministru Schwarzenbergovi se ale omluvil:

"Za to, že mohl nastat dojem, že na jeho velikosti ubraly ony dvě věty, které sdělil můj úředník. Já bych cítil odpovědnost, kdyby to bylo zvlášť nevhodným, rasistickým způsobem popřípadě, nebo pokud by tento úředník své názory prosazoval ve své práci."

Karel Schwarzenberg se Bátorovými výroky uražen osobně necítí. "Jako úředník státní správy se takhle vyjadřovat vůči jakýmkoli ústavním činitelům nemůže," sdělil svůj názor ministr zahraničí.

 

Ctirad Mašín, foto: ČTKCtirad Mašín, foto: ČTK Na pohřeb bojovníka proti komunistickému režimu Ctirada Mašína v americkém Clevelandu pojede příští týden do Spojených států ministr obrany Alexandr Vondra. Vláda chce Ctirada Mašína vyznamenat, sdělil ve středu premiér Petr Nečas. Vojenské vyznamenání Zlatá lípa získá i bratr zesnulého Josef Mašín.

Ctirad Mašín dva dny po svých 81. narozeninách podlehl leukémii, která byla zřejmě následkem jeho nucené práce v komunistických uranových dolech. Podle Petra Biska, vydavatele Amerických listů, který se dlouhá léta se Ctiradem Mašínem přátelil, mu lékaři dávali naději tří let života. Nakonec nemoci vzdoroval více než 50 let:

"Po propuštění z americké armády někdy koncem 50. let mu lékaři dávali tři roky života kvůli té leukémii. On si vážil toho, co má, a celý život bojoval a udržoval se. Kdyby ho někdo potkal když mu bylo padesát, šedesát nebo sedmdesát let, nikdy by neřekl, že má nějakou smrtelnou chorobu. Byl opálený, statný, svalnatý, měl do života zakódováno, že musí pečovat o svoje tělo. To byla možná tradice po jejich otci."

Ctirad Mašín společně s bratrem Josefem a Milanem Paumerem se v roce 1953 probojovali přes hranice do Západní Evropy. Tento čin, při němž bylo několik obětí, českou společnost názorově rozděluje dodnes.

 

Tripartita, tedy zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů jednali v úterý o daňové reformě, předčasných důchodech a minimální mzdě. Na daňových změnách se nedohodli. Odborům i zaměstnavatelům se nelíbí zrušení daňového zvýhodnění benefitů či režijních jízdenek, řekl prezident Svazu dopravy Jaroslav Hanák:

"Je to určitá kulturní politika firem, je to jedna z věcí, které mají firmy zapracovány ve svých sociálních programech a myslím si, že nestojí za to kvůli pár stovek milionů znervózňovat jak stranu zaměstnavatelů, tak stranu zaměstnanců. Jsou jiné rezervy v zemi, které by se měly hledat."

Na 8500 korun by měla vzrůst minimální mzda. Zaměstnavatelé chtěli navýšení nižší, odbory o víc než tisícikorunu. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil vysvětlil, proč stáli o tak výraznou změnu:

"My jsme přišli s návrhem 9 200 korun. Vycházeli jsme z růstu životních nákladů v průběhu pěti, šesti let, kdy se minimální mzda nevalorizovala. Vycházeli jsme i z toho, že v některých poplatcích se také ministerstvo financí drží přísně indexu životních nákladů, tak jsme se toho drželi také. Nevidíme důvod, proč ne."

Tripartita se shodla na zavedení tzv. předdůchodu, tedy předčasných důchodů pro lidi s namáhavými profesemi. Přispívat by na něj měli zaměstnavatelé.

 

Foto: Stock.XCHNGFoto: Stock.XCHNG Ministr zdravotnictví Leoš Heger ustoupil. Stáhl návrh, podle kterého by lékaři předepisovali pouze účinné látky. Chtěl díky tomu ušetřit a taky omezit korupci při nákupu léků. České televizi v úterý řekl, že od nápadu odstoupil po tlaku lékařské komory a odborných společností, které varovaly, že jeho plán může poškodit pacienty:

"Po reakcích lékařské komory a odborných společností zůstanou v platnosti současné zvyklosti, že se předepisuje komerčním názvem léků."

Lékaři ministrův krok vítají, od koaliční ODS si ale vysloužil kritiku.

 

Foto: ČTKFoto: ČTK Po devíti letech dokončilo Národní technické muzeum proces záchrany archiválií, které v srpnu 2002 promáčela velká voda. Muzeum tehdy poničené materiály zmrazilo, aby je nepoškodila plíseň a hnilobné bakterie. Postupně je pak rozmrazovalo a vysoušelo. V úterý tam otevřeli k vysušení poslední rozmražený balíček. Tato unikátní metoda podle ředitele muzea Karla Ksandra dramaticky snížila škody, které se tehdy zdály nevratné:

"Tato metoda spočívá v tom, že poměrně rychle je potřeba mokré archiválie zamrazit. Převedu-li to do normálního lidského života, tak když se někomu vytopí osobní dokumenty nebo osobní památky, fotografie po babičce, je potřeba je rychle dát do igelitového pytlíku a do nejbližšího mrazícího boxu, co obyčejné ledničky, aby se tyto věci zachránily."

20-08-2011