Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Jedovatý metanol má v Česku na svědomí během týdne další mrtvé. Na otravu po vypití alkoholických nápojů zemřelo do pátku 18 lidí. Nejvíc postižených i zemřelých je v Moravskoslezském kraji.

Foto: ČTK
Jedovatý metanol má v Česku na svědomí během týdne další mrtvé. Na otravu po vypití alkoholických nápojů zemřelo do pátku 18 lidí. Nejvíc postižených i zemřelých je v Moravskoslezském kraji. Dalších desítky lidí jsou s vážnými zdravotními problémy v nemocnicích. Vláda zřídila krizový štáb a vyhlásila dočasný zákaz prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích. Stánkaři už nesmí prodávat destiláty a tuzemák s obsahem alkoholu vyšším než 30 procent. Šíření otrav se snaží zamezit tisíce policistů, celníků a inspektorů. Policie slavila první úspěch, ve Zlíně objevila míchárnu, stáčírnu a zároveň sklad podezřelého alkoholu a také množství etiket různých likérek. Právě kontroly a vyšetřování na severu Moravy jsou podle policejního prezidenta Martina Červíčka klíčové pro vyřešení celé kauzy.

"Naprosto klíčové je vyšetřování v Moravskoslezském kraji. Myslím si, že lze předpokládat určitou návaznost na další případy. Ale v tuto chvíli bych nechtěl více informace upřesňovat, protože je to v intenzívní fázi šetření."

Policie už zadržela několik podezřelých. Česko má také k dispozici preparát, kterým může otrávené pacienty léčit. Pochází z Norska, které Česku léčivo dalo bezplatně, uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger /TOP 09/.

"Funguje podobně jako preventivní podání čistého ethylalkoholu u postižených a povoluje podávání v těžších stavech, kdy je člověk v bezvědomí. Ten preparát dostáváme zdarma z Norska na vyzkoušení. Má jedinou nevýhodu, že jeho cena se pohybuje okolo 200 tisíc za jedno podání."

Šetrnější protijed přivezl do Česka norský toxikolog Erik Hovda. Ukázal také českým laborantům novou metodu analýzy krve, místo měření metanolu, se při ní měří přímo kyselina mravenčí. Vláda uvažovala i o plošném zákazu alkoholu. Podle Potravinářské komory by to poškodilo poctivé výrobce a naopak posílilo černý trh. Potravináři navrhují omezit či zcela zakázat dovoz metanolu do země.


Prezident Václav Klaus vetoval novelu zákona o sociálně právní ochraně dětí, která měla podle záměru vlády dostat děti z dětských domovů do náhradních rodin. Podle hlavy státu byl ale zákon přijat pod tlakem mezinárodních institucí, které Česko za vysoký počet dětí v ústavních zařízeních kritizovaly. Norma navíc prý vyvolala obavu z rušení kojeneckých ústavů a dětských center i z toho, že by nemuselo být dost pěstounů.


Prezident naopak podepsal novelu, která zpomalí růst penzí v příštích třech letech. Nevyhověl tak přání ČSSD nebo Rady seniorů ČR, aby novelu o důchodovém pojištění vetoval. Penze se budou podle zákona po tři roky valorizovat o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd. Dočasné snížení penzí je součástí vládního úsporného balíčku a s ušetřenými penězi počítá státní rozpočet. Jeho projednávání vláda podle očekávání přerušila. Schvalování rozpočtu komplikuje odpor šesti poslanců vládní ODS, kteří nesouhlasí se změnami daní, například zvýšením DPH. Ministerstvo financí totiž počítá se schodkem 100 miliard korun, jehož dosažení je podmíněno právě schválením navrhovaných daňových změn. Podle šestice poslanců ODS by stát naopak měl hledat úspory na výdajové straně a privatizovat svůj majetek. Zachovaní současné sazby DPH je podle Petra Tluchoře /ODS/ v současné době prioritou:

"Preferujeme, aby DPH v příštím roce zůstalo na úrovni 14 a 20 procent. Jedinou alternativu k tomu vidíme, že by byla zavedena jedna sazba DPH. Upozorňujeme, že není možné se spokojit s kosmetickými změnami daňového balíčku."


Martin Sankot,  foto: ČTK
Ministryně kultury Alena Hanáková /TOP 09 a STAN/ odvolala ředitele Národního divadla Ondřeje Černého. Její náměstek Martin Sankot, kterého následně pověřila vedením, uvedl, že Černý byl odvolán kvůli tomu, že nedokázal s nynějším příspěvkem sestavit rozpočet pro rok 2013. První česká scéna vyhlásila stávkovou pohotovost. Ministryně se s pracovníky divala několikrát sešla a uvedla, že je připravena vyměnit i Martina Sankota, jehož výroky o klesající úrovni inscenací a úbytku diváků vyvolaly ostré reakce.

"Protože si myslím, že by ta komunikace mohla váznout, tak to je důvod, abychom společně se zástupci Národního divadla zkusili natipovat člověka, který by případně mohl Národní divadlo vést."

Martin Sankot skutečně po týdnu ve funkci skončil. Ministryně kultury svého ekonomického náměstka odvolala. Do funkce pověřeného šéfa po jednání s vedením divadla jmenovala v pátek současného technicko-provozního ředitele ND Václava Peloucha. S tímto krokem však nesouhlasí odboráři Státní opery.


Radoslav Brzobohatý,  foto: ČTK
Ve středu zemřel známý divadelní, filmový a televizní herec Radoslav Brzobohatý. Stalo se tak uprostřed práce a navíc pouhý den před jeho osmdesátými narozeninami. Nezapomenutelné jsou jeho role z filmů Ucho,Všichni dobří rodáci, seriálu F. L. Věk či divadelní Řek Zorba. Svůj poslední film -Vrásky z lásky- natočil se svojí bývalou ženou Jiřinou Bohdalovou. Letos byl Radek Brzobohatý v televizní anketě TýTý uveden do Dvorany slávy. Náhlým úmrtím oblíbeného herce je zaskočená i jeho kolegyně z televizního seriálu "Vyprávěj" Veronika Freimanová.

"Naposledy jsem s ním točila asi před týdnem, žertoval. Pokorně čekal až na něj dojde řada a byl připravený. Je to rána a člověk to u těchto lidí nečeká."

Radoslav Brzobohatý přes 30 let působil v divadle na Vinohradech. Před osmi lety založil se svou ženou Hanou Gregorovou vlastní scénu - Divadlo Radka Brzobohatého.