Odnož britské neonacistické teroristické organizace Combat 18 v ČR?

V České republice pravděpodobně funguje odnož britské neonacistické teroristické organizace Combat 18. Organizace měla vzniknout pod názvem Combat 18 - Division Bohemia. Tvrdí to její údajní zakladatelé na svých internetových stránkách, které objevil ve čtvrtek redaktor Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Patrik Kaizr. Stránky jsou umístěné na zahraničním serveru a podrobně se zabývají například vytipováním možných teroristických cílů, jako jsou synagogy, romská střediska nebo asijské tržnice. Načrtávají také organizační strukturu českého Combat 18.

"Tak já se pravicovým extremismem zabývám zhruba šest nebo sedm let, takže občas serfuju po Internetu a hledám nový věci a v rámci toho jsem našel stránky českých Combat 18. A to na mě zapůsobilo. Nikdy v životě jsem neviděl nic propracovanějšího do detailu jako tyhlety stránky."

Říká redaktor Patrik Kaizr z Českého rozhlasu 1. Poslední trend u neonacistů spočívá podle něj ve splývání se společností a snahou proniknout do politiky.

"Já myslím, že ty trendy jsou stejný jak u nás tak i ve světě. Akorát, že u nás jsou zpožděný asi tak o dva až tři roky, možná čtyři roky. Neonacistická scéna vychází z ilegality, snaží se infiltrovat do politických uskupení, snaží se zbavit vnějších znaků a označení, tak jak jsme byli zvyklí. Takže neonacisty už dneska prostě nepotkáte jen, že mají holou hlavu a zelenou bundu, ale potkáte je v kravatách, slušně vypadající a zakládající politickou stranu."

Advokát Karel Brückler považuje obsah nově objevených neonacistických stránek za velmi závažný.

"Po přečtení internetových stránek je zde velmi důvodné podezření, že zde došlo k trestnému činu podle paragrafu 198 A trestního zákona podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, eventuélně při podrobnějším rozboru lze uvažovat i o pomoci k závažnějšímu trestnému činu."

Policie o stránce neonacistické teroristické organizace ví zhruba týden a prošetřuje okolnosti jejího vzniku. Jaký bude další postup, vysvětlil šéf protiextrémistického oddělení Policejního prezídia Jiří Vashojpl.

"Většinou s pomocí správců českých servrů se spojíme se správcem servru v zahraničí a ti už provedou příslušné kroky, aby tyto stránky byly odstraněny."

Celá záležitost pak trvá podle Jiřího Vajshopla asi dva až tři měsíce.

Autoři: Mikuláš Kroupa , Eva Petržílková
spustit audio