98 procent turistů by Prahu navštívilo znovu

09-09-2004

Největším turistickým lákadlem Česka je stále hlavní město Praha. Celých 99 procent návštěvníků o něm získalo informace od lidí, kteří ho už navštívili. Aspoň to tvrdí autoři výzkumu "Turisté a návštěvníci Prahy". Výzkum byl realizován během letošní turistické sezony a zadalo ho hlavní město Praha. 98 procent turistů by se do Prahy chtělo ještě vrátit a dvě třetiny z nich jsou o tom "rozhodně přesvědčeny". Podrobnosti má Lenka Jansová.

Praha, Staroměstské náměstíPraha, Staroměstské náměstí S pobytem v Praze panuje mezi návštěvníky po všech stránkách zřetelná spokojenost. Spokojení jsou dokonce s často diskutovanou taxislužbou. Nedostatky jsou podle nich v informacích o pražské dopravě. V metru a v dopravních prostředcích máme prý málo informací v cizím jazyce. Na počet turistů přijíždějících do Prahy jsme se zeptali pražského radního Igora Němce:

"V loňském roce Prahu navštívilo 9 milionů turistů, přesněji řečeno v Praze bylo uskutečněno 9 milionů přespání. Letos máme odhady, že toto číslo vzroste o dvanáct procent."

Nejrychleji přibývá návštěvníků z anglicky mluvících zemí. Jaký to má podle radního Igora Němce důvod?

"Zdůvodňujeme to tím, že přibylo leteckých zájezdů, které jsou poměrně levné, hlavně na víkendy. Zahraniční turisté, zejména z Anglie, tyto letecké zájezdy využívají, chtějí si v Praze o víkendu užít."

Praha, Karlův mostPraha, Karlův most Jaké jsou nejčastější důvody, kvůli kterým turisté přijíždějí do Prahy?

"To je zajímavé. Skoro všichni uvádějí, že hlavním důvodem návštěvy Prahy je, že jim o hlavním městě řekli známí nebo příbuzní. To nás velmi těší."

Jaké velké kongresové akce čekají Prahu?

"Jsme rádi, že se v Praze uskuteční například v roce 2006 kongres Americké asociace cestovních kanceláří ASTA. Do Prahy se sjedou operátoři z oblasti cestovního ruchu z celého světa. Od tohoto kongresu si slibujeme, že právě tito operátoři, kteří ještě většinou v Praze vůbec nebyli, když se zde budou cítit dobře, tak rozmnoží počet turistů díky svým kancelářím, které fungují po celém světě."

Pozitivní ohlasy zaznamenala i Pražská informační služba. Kolik turistů Pražskou informační službu využívá, to je otázka pro jejího ředitele Václava Novotného:

"Podle výběrového statistického šetření, které jsme realizovali, 40 procent turistů, kteří přijíždějí do Prahy, využívají Pražskou informační službu. K tomu je ovšem nutné přidat, že víc než 70 procent turistů přijíždí do Prahy individuálně, zbytek s cestovními kancelářemi. Ti, kteří přijíždějí se skupinou, Pražskou informační službu nepotřebují, mají svůj program..."

Ještě v roce 1999 tvořili návštěvníci Prahy jen 37 procent všech zahraničních turistů Česka, ostatním se zalíbily regiony. Očekává se, že letos Prahu navštíví 56 procent cizinců přijíždějících do Česka.

09-09-2004