Americké muzeum vrátí Česku vzácný štít z Konopiště

Renesanční štít z Konopiště, foto: ČT24

Vzácný renesanční štít, který ukradli nacisté během druhé světové války ze zámku Konopiště, se po desítkách let vrátí Česku. Po dlouhém ověřování původu památky rozhodl o jejím navrácení současný majitel - muzeum v americké Filadelfii.

Renesanční štít z Konopiště,  foto: ČT24
Na štít narazil při svém výzkumu vimperský historik Ladislav Čepička, který se dlouhodobě zabývá loupežemi, které proběhly během druhé světové války na našem území. Přestože štít objevil už v roce 2016, trvalo dost dlouho, než se podařilo prokázat jeho pravost.

"Z americké strany byla vznášena řada dotazů, aby se vyloučila možnost, že by vraceli štít, který na Konopiště nepatří. Proto jsme museli dohledávat v archivech spoustu údajů."

Jak štít vypadá, a kdo ho vlastnil?

"Je to štít z původní sbírky rodiny d'Este. Štít zdědil Ferdinand d'Este, který celou sbírku přesunul a vystavil na Konopišti. Štít je dřevěný, vyrovnaný plavenou křídou, potažený kůží, s krásnou kresbou, jsou na něm vtlačené zlacené ornamenty. Zapadá do série dalších štítů, které na Konopišti máme, ale tenhle se nepodařilo na konci druhé světové války dohledat."

Ladislav Čepička,  foto: archiv ČRo - Radia Praha
Je známo, jak se po druhé světové válce dostal do Ameriky?

"My víme, že během války nacistická okupační správa zabavila věci z Konopiště, protože byly majetkem státu od roku 1920. V Praze vzniklo tzv. Heeresmuseum Prag, které připravovalo velikou expozici, a převezlo tam věci z Konopiště, zejména historickou sbírku zbraní. Objevil se tu však zmocněnec Adolfa Hitlera, který připravoval jeho muzeum v Linci. Byl to profesor Ruprecht z vídeňského Historického muzea, který ty věci odvezl do Altausee, kde byly ukryty, a do Vídně. Ta stopa končí někdy v roce 1944."

Je znám člověk, který dal štít Muzeu umění ve Filadelfii?

"Štít dal do muzea Otto von Kienbusch, což byl americký sběratel německého původu. My máme dochovanou korespondenci mezi Otto von Kienbuschem a bývalým ředitelem sbírky zbraní ve vídeňském Hofburgu, doktorem Schedelmannem, který už za války dělal soupis pro profesora Ruprechta. Buď v tom měl prsty sám doktor Schedelmann, a nebo americkým vojákům v rámci těch restitučních akcí leccos zůstalo pod rukou, tak se to možná dostalo do sbírky pana Kienbusche."

Cítil jste zadostiučinění, když bylo rozhodnuto, že štít patří do ČR na Konopiště?

Zámek Konopiště,  foto: Martina Schneibergová
"Ano, velké, protože jsem upozorňoval řadu institucí, že štít je náš majetek, a dlouho se nic nedělo. Až se toho chopili novináři, a posléze se ozvalo ministerstvo zahraničí, pan doktor Hradílek, který si to vzal za své, a dva roky vedl vyjednávání s americkou stranou."

Jaký bude další osud štítu? Bude dlouhodobě zapůjčen do Filadelfie nebo se bude vracet do Česka?

"Teď musí proběhnout nějaké papírové kolečko. Štít patří do konopišťské sbírky, která je ve správě Národního památkového ústavu. Určitě by stálo za to, aby se na chvíli vrátil do Čech, aby se ta sbírka mohla vystavit ve své celistvosti. Pak bych ani nebyl proti tomu, aby se štít zapůjčil do muzea ve Filadelfii s tím, že by tam mohla vzniknout malá expozice o tom, jak probíhaly nacistické loupeže na našem území za druhé světové války."

Tušíte, jaká je hodnota štítu?

"Hodnota se dá těžko vyjádřit. Autorem zcela nepochybně je Girolamo de Treviso, italský malíř ze 16. století, velmi ceněný. Těchto štítů na světě není mnoho. Když se dražil podobný před desítkou let v Americe, tak dosaženou cena převyšovala hodnotu jednoho miliónu dolarů."